Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Depinde, acum ceva ani mi se parea ciudat cand vedeam japonezi de exemplu, cu masti. Dar cred ca se poate si la noi. La ei era legat de poluare, dar in esenta, tot de responsabilitate fata de propria sanatate.

 

Nu neaparat japonezii erau cu măști. Asiaticii in general. Chinezii. Dar Pt ca la ei au mai circulat viruși, ca de ex. gripa Hong Kong. De care, apropo, nu se prea vorbește deși a fost pandemie. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lumea este  impartita .  unii nu au spitale, cativa  nu au locuri in spitale, altii revin la operatiile de rutina pentru ca spitalul e doar 25 la suta ocupat si provoaca pierderi.  oare cui? 

nu am stiut pana acum ca un spital provoaca aceleasi pierderi ca un hotel, daca nu e ocupat 100%.

 

daca nu ar mai fi bolnavi de internat inseamna ca spitalele nu mai fac profit, logic sau nu?

E o simpla problema de logica economica  nu de  profit! Bine, ca sa vezi asta trebuie si sa stii de unde vin banii pentru fiecare  pacient in parte si care sunt cheltuielile de intretinere ale  unui spital inclusiv cheltuielile cu personalul.

Un spital nu poate exista, functiona fara suport financar.

Fara suport financiar sistemul de sanatate colapseaza. Autonomia unui spital intr-un sistem economic care nu produce nu poate exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt rezervat. Cred ca vor reveni la viata obisnuita si vor uita rapid.

 

Dupa Colectiv toata lumea intreba daca restaurantul X are iesire de urgenta. sic! Azi cati mai sunt preocupati, ca o conditie unanim acceptata ca facand diferenta, pentru prezenta lor acolo?

 

Eu sper sa se dea totusi niste legi cu consecinte usturatoare macar la: organizarea de evenimente la restaurante (adica nunti, botezuri) Zic si botezuri ca aku' au devenit la fel de elaborate si cu nr de invitati precum nuntile. Un fel de regula x m2 = y persoane.

 

Anul asta am 3 si niciunii nu au renuntat la ele. [:)] Poate asa mai selecteaza din invitati si nu ne regasim pe lista de prioritati la toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...