Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie toata asta cu amenzile mi se pare o flegma in ochii alora care de frica sau de responsabilitate sau din spirit civic au respectat sau macar s-au straduit sa respecte noile reguli...

Mi se pare o flegma in ochii politistilor care numai ei stiu cum s-au descurcat cu beizadele obraznice, cu bulibase nesimtite, cu jmekeri si gloate cu bate de 20+ de oameni care abia totalizau impreuna IQ-ul unui cimpanzeu...

Mi se pare o flegma in ochii sistemului medical care, asa prapadit cum e el s-a luptat pentru a smulge cat mai multe vieti din prapastie.

Mi se pare o flegma in ochii atator oameni care si-au vazut munca de cine stie cati ani dusa pe apa sambetei, cu activitatea intrerupta sau terminata...

Uffff.

Si tot ce imi vine in cap este ca cineva chiar se straduieste ca noi sa nu avem incredere in autoritati, daca orice fac ei desface CCR-ul... 

Mie altceva mi-e complet neclar: De ce avocatul poporului nu a contestat la CCR ordonanta asta si modul de acordare al amenzilor la cateva zile dupa ordonanta guvernului? Daca era de buna credinta, asa facea. Dar asa, a fost clar joc politic.

Renate Weber e omul PSD-ului? Eu tineam minte ca era pe la drepturile omului in Consiliul Europei, Apador-CH.... sau retin eu gresit persoana?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie altceva mi-e complet neclar: De ce avocatul poporului nu a contestat la CCR ordonanta asta si modul de acordare al amenzilor la cateva zile dupa ordonanta guvernului? Daca era de buna credinta, asa facea. Dar asa, a fost clar joc politic.

Renate Weber e omul PSD-ului? Eu tineam minte ca era pe la drepturile omului in Consiliul Europei, Apador-CH.... sau retin eu gresit persoana?

 

Nu era europarlamentar ALDE? Oricum... Tariceanu. 

 

Sau le atragea atentia, ca trebuie sa recunoastem, s-a bajbait destul cu ordonante cu tot, si s-ar fi putut face auzita. Asa cum a stiut sa-i spuna lui Iohannis ca nu poate sa restranga libertati fara sa declare stare de urgenta, putea sa-i zica si depspre amenzi... In fine...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si acum nu mai poate guvernul sa dea alta ordonanata in care sa stabileasca paliere si sa ajusteze amenzile etc. astfel incat sa nu mai fie neconstitutional? Asta asa, pt restul de 8 zile de stare de urgenta, ca sa ducem totul pana la capat cum trebuie...

 

Nici eu nu inteleg de ce nu vin acum cu completari. Suntem inca in stare de urgenta si le pot decide. Rezulta ca vor fi valabile cele din momentul in care se stabilesc palierele/indicatorii dupa cum se dau aceste amenzi. --de fapt asa imi pare logic nefiind in domeniu.

 

Pe mine ma enerveaza ca nu comenteaza pe toate gardurile de ce nu s-a sesizat mai repede doamna Avocat + nu a raspuns mai repede CCR -- suntem intr-o situatie de urgenta si toata lumea care are impact prin munca lor trebuie sa se miste repede, sa lucreze 24/24. Unii au muncit non-stop si in high risk zone, iar astia nici stand acasa nu s-au putut misca. Normal se mai fac greseli dar daca te misti repede (agile [;)]) lucrurile se indreapta.

Concluzia la care ajung este ca CCR poate fi acuzata de, pur si simplu, rea vointa in aceasta perioada pentru ca nu a inteles, ca si insitutie, perioada pe care o parcurgem desi deciziile lor au impact fff mare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, o miscare politica, ca sa ridice PSD (a scapat oamenii de amenzi) nu le-ar fi pasat cu adevarat. Pe de alta parte si adormitii astia de la guvern, nu aveau si ei juristi care sa vada daca ordonanta poate fi atacata?

Pe bune, parca dorm toti si se trezesc cand au vreun interes. [fri]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana si daca intervenea si dadea decizia in ultima zi, pe 14 sau 15 mai, cat o fi, tot era mai bine decat asa. Practic se anulau amenzile, aia care au facut-o chiar lata au dosare penale, deci raspundeau pana la urma, si gata, dar acum toata lumea s-a relaxat, ca deh, plateste 50 de lei, jumatate din minim, se merita, nu? Si politia pica de papitzoi....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...