Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Contul de WhatsApp poate fi "spart"?


Recommended Posts

Buna,

 

Luni am primit 2 sms-uri cu codul meu WhatsApp, desi nu am solicitat asa ceva. Mesajele au venit de pe 2 numere de mobil diferite, cu un link in ele.

 

Evident ca le-am ignorat, nu am introdus coduri nicaieri, nu am facut click pe niciun link. 

 

Eu pe barbat il am salvat in memoria telefonului dupa nume. Azi observ ca pe WhatsApp in dreptul lui nu mai e numele, ci scrie Tati!!!!

 

Am zis initial ca oi fi eu ametita si nu mai stiu cum l-am salvat, dar am verificat, am avut printscreen de la discutii cu el mai vechi, m-am uitat si in agenda, e salvat numarul lui cu numele, nu cu Tati! 

 

Exista posibilitatea ca cineva sa isi schimbe numele pe WhatsApp din telefonul lui si sa se opereze modificarea si la altii?! Stiam ca doar eu pot modifica numele, sau gresesc? 

 

Sunt paranoica sau e ceva in neregula aici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, stiu ca exista versiunea desktop, si am si folosit-o in trecut destul de des.

 

Dar la desktop iti trebuie mobilul pentru acel cod de bare, nu iti trebuie SMS cu cod de activare.

 

La mobilul meu in principiu nu a avut acces nimeni. In conditiile astea, imi poate clona cineva contul?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca exista versiunea desktop, si am si folosit-o in trecut destul de des.

 

Dar la desktop iti trebuie mobilul pentru acel cod de bare, nu iti trebuie SMS cu cod de activare.

 

La mobilul meu in principiu nu a avut acces nimeni. In conditiile astea, imi poate clona cineva contul?!

Codurile sunt trimise cand iti schimbi telefonul si doresti ca pe viitorul telefon sa ai toate mesajele de cand il utilizezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat de curiozitate, toate codurile cerute de mine vin de pe acelasi numar, mie-mi apare WhatsApp la expeditor, si raman toate in acelasi mesaj.

Nu am codul si mesajul, separate, ci in continuarea aceluias mesaj in care am primit prima oara codul acum 3 ani le primesc pe toate celelalte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu manevre bizare zilele alea cu WhatApps.

 

Ce pot sa-ti scriu cu certitudine :

- un utilizator  WhatsApp e inregistrat cu numarul tau de telefon si orice tentativa de a deschide o alta aplicatie de WhatAp (pe un alt device) se soldeaza cu un numar de verificare trimlis pe numarul initial de telefon. 

(cineva incearca sa se conecteze pe contul tau si nu poate) 

- WhatsApp  a cerut cindva permisiunea de a vedes contactele tale de telefon si ai spus sa 'Da'. La orice numar nou inregistrat ca un contact de telefon, daca e si  un cont WhatsApp deschis ai posibilitatea sa-l folosesti cu WhatsApp

- WhatsApp e proprietatea FaceBook (de citiva ani) si se face o corespondenta entre numar si profil Facebook daca numarul de telefon a servit la deschiderea contului FB

-un utilizator WhatsApp isi poate modifica foarte usor  profilul si modificarea e vizibila de contactele lui

 

Sfatul meu e sa fii cu ochii in patru pentru toate conturi pe care le ai pe internet, mesagerie, banca, cumparaturi. Exista un cineva curios sau rau intentionat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu sharuiesc cu fii-miu contul/mailul cu care m-am inregistrat in WhatsApp.

Asta inseamna ca el are contul lui de whatsapp si eu pe al meu, nu ne vedem conversatiile sau chestii dinastea.

Asta mai inseamna ca sharuim agendele: adaugarile/modificarile/shtergerile pe care le fac in agenda de telefon se vad la el si vice-versa. Asta ar explica de ce ti s-a modificat denumirea unui contact fara a o face tu insati. Indexarea este pe numarul de telefon, numele este un atribut schimbabil.

 

Poate acelasi lucru ati facut si voi, in familie. Poate ca acum cineva cu care sharuiesti agenda telefonica si-a schimbat telefonul si acum isi pune din aplicatii la loc, contacte. 

WhatsApp fiind, desigur, prima aplicatie de care lumea este maxim legata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna.

ciudatenii dinastea mi se intampla si mie pe yahoo mail. Primesc din cand in cand mesaje cu cod de verificare ca cineva incearca sa se logheze pe contul meu, dinVietnam. Eu n-am trecut never pe-acolo. In afara ca sa schimb parola ce pot sa mai fac?

 

Vietnam -- nashpa. 

Zic sa activezi toate cheile de securitate de care iti spune yahoo. Ei oricum au o istorie in pierderea datelor clientilor.

----------

De cand se sta acasa world-wide, din cauza de plictiseala, au inceput sa se extinda atacurile astea de securitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...