Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La liceul copiilor mei nu s-a dat nici o tableta, laptop, nimic, nu exista table inteligente, ci doar din alea albe de scris cu markerul (au primit in fisierul cu reguli si indicatii despre cum va functiona scola inclusiv cererea sa aiba fiecare mereu un marker negru cu care sa scrie cand ies la tabla). O camera (conectata la un laptop /calculator) este prinsa de tavan, in dreptul primului rand de banci, are un microfon ambiental incorporat. Camera este focusata pe tabla (au facut teste, se vede bine tot ce  se scrie), laptopul /monitorul e pe catedra, cred ca doar profesorul ii poate vedea pe cei ce sunt acasa, sigur nu ii pune nimeni pe nici un retroproiector sa fie vazuti de colegii din clasa, cum nici cei de acasa nu isi vad decat cel mult colegii ce ies la tabla.

  Comunicarea cu cei de acasa va fi prin zoom si microsoft teams. Cei care sunt online trebuie sa fie vazuti de profesor in meeting, atlfel se considera ca sunt absenti. Videoconferinta ii va ajuta pe cei de acasa sa vada ce se scrie la tabla si sa auda explicatiile profesorului, predarea lectiei . Cand cei din clasa lucreaza exercitii /aprofundeaza, au ceva de facut, probabil ca si cei de acasa vor primi task-uri de facut independent ( pe teams vor primi teme pe care le vor preda tot online pe platforma). Inca nu stiu cum va functiona interactiunea celor de acasa, live, cu profesorul si colegii din clasa. Dar fiind la liceu, cu siguranta vor trebui sa lucreze si individual destul de mult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi ca la Laura. 

 

Ale a fost azi la scoala, a primit manualele, de maine e online 2 sapt. 

Au doar 1 laptop la clasa.

 

Anul trecut scolar cand au inceput problemele diriga a facut lista cu cine si ce divice-uri are/n-are. La noi in clasa doar 1 singur copil a primit tableta, restul au de la parinti, au spus ca nu au nevoie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi din pacate am luat plasa, ca sa zic asa. Cu toate ca scoala a anuntat scenariul galben, hibrid, au chemat fizic la scoala doar clasele a 8-a si a 12-a (e un colegiu care are si clase de gimnaziu), restul copiilor doar online. :((( Desi hibrid insemna ca ceilalti elevi care nu sunt clase terminale sa faca prin rotatie fizic in clasa vs online si inversare la 1 saptamana sau 2, ei au considerat hibridul lor propriu, ca deschid scoala (deci nu s-au pus in scenariul rosu) dar multi dintre elevi nu vor face decat online, practic scenariul rosu. Probabil din comoditate....  [:(]  [:(]  Ma dispera un an tot in online 100%, daca ramane asa... [:(]  [:(]  [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi din pacate am luat plasa, ca sa zic asa. Cu toate ca scoala a anuntat scenariul galben, hibrid, au chemat fizic la scoala doar clasele a 8-a si a 12-a (e un colegiu care are si clase de gimnaziu), restul copiilor doar online. :((( Desi hibrid insemna ca ceilalti elevi care nu sunt clase terminale sa faca prin rotatie fizic in clasa vs online si inversare la 1 saptamana sau 2, ei au considerat hibridul lor propriu, ca deschid scoala (deci nu s-au pus in scenariul rosu) dar multi dintre elevi nu vor face decat online, practic scenariul rosu. Probabil din comoditate....  [:(]  [:(]  Ma dispera un an tot in online 100%, daca ramane asa... [:(]  [:(]  [:(]

 

Pai cum asa ? N-ati avut sedinta cu comitetul de parinti pe scoala ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa insistati la diriginte si la director. 

Comitetul de parinti pe scoala a semnat un acord ptr inceperea anului scolar, in sedinta s-a spus clar cum se face, cine incepe, la ce ora etc. Nu exista sa schimbe fara motiv. 

Eu am fost la sedinta cu parintii pe scoala, am semnat o hartie. Pai, eu stiu ce am semnat. Cand am ajuns acasa am scris pe grupul de parinti tot ce s-a discutat si stabilit in sedinta resp. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi din pacate am luat plasa, ca sa zic asa. Cu toate ca scoala a anuntat scenariul galben, hibrid, au chemat fizic la scoala doar clasele a 8-a si a 12-a (e un colegiu care are si clase de gimnaziu), restul copiilor doar online. :((( Desi hibrid insemna ca ceilalti elevi care nu sunt clase terminale sa faca prin rotatie fizic in clasa vs online si inversare la 1 saptamana sau 2, ei au considerat hibridul lor propriu, ca deschid scoala (deci nu s-au pus in scenariul rosu) dar multi dintre elevi nu vor face decat online, practic scenariul rosu. Probabil din comoditate....  [:(]  [:(]  Ma dispera un an tot in online 100%, daca ramane asa... [:(]  [:(]  [:(]

 

Asta pare o treaba tipica: sa ne facem ca respectam regulile de ajunge lumea sa nu mai stie care este regula certificata/stabilita oficial.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...