Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

Adica se comaseaza orele dintr-o saptamana, astfel incat elevii sa nu intre in contact cu foarte multi profesori intr-o zi. 

La noi nu se poate, sunt multe specialitati si profii predau si la liceu si la scoala generala, era cumplit de organizat orarul asa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hm, am înțeles, mersi. Nasol însă pentru situațiile în care un copil se îmbolnăvește (răceală, gripa) și nu poate merge nici la ore, nici asista la lecțiile on line. Sau se întrerupe curentul, situație în care pica și netul wifi. E mai dificil sa recuperezi și sa faci temele restante, când se fac asa multe ore la o materie, într-o singura zi. Pentru ca nu știu dacă s-a găsit la liceu o soluție, orele predate sa fie și înregistrate apoi stocate undeva timp de o săptămână-doua, astfel încât cei care nu au putut veni la ore sau participa online, sa urmărească înregistrările.

E clar ca mai este mult de lucru pana la găsirea unor metode/sisteme care sa funcționeze cu cât mai puține defecțiuni sau impedimente. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie sincopele astea in prima saptamana, chiar si in prima luna nu ma sperie si nu ma dezamagesc, e normal sa se intample. 

Corina, daca mergea la scoala, nu tot 6 ore pe scaun statea?  Daca profa de engleza nu era in clasa si le-a dat cineva sa lucreze din auxiliar, nu vad ce o oprea sa dea laptopul deoparte, sa fie deschis in caz de ceva si sa lucreze in ritmul ei din auxiliar. Nu o oprea nimeni sa faca pauze, sa se ridice 10-15 minute de pe scaun. Ce vreau sa zic este ca prea dramatizam totul. Da, a fost o zi de scoala, cu 6 ore pe scaun, asta este dintotdeauna ...

 

Ai mei au avut zi plina, 6 ore de stat la laptop, cu pauze de 10 minute intre ore, o pauza de 30 minute la 11. A fost meeting cu profesorul ce era in clasa, in fata celorlalti 14 copii . Au interactionat, au raspuns la intrebari,  chiar au primit si teme. Nu a fost totul perfect, uneori nu se auzea bine, copii de acasa nu intelegeau ce erau intrebati cateodata, dar una peste alta a fost un inceput peste asteptarile mele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au fost atenționați ca la orele online trebuie sa fie prezenți, conectați cu imagine și sunet, altfel li se pune absenta. Desigur, când au avut colegii pauza la celelalte ore, a mers și ea la toaleta sau sa bea apa sau a vorbit cu colegii pe wtsp. 

Normal ca nu poate ieși totul perfect din prima (deși vorbim despre cel mai bun colegiu din oraș, ne așteptam să se ridice totuși la înălțimea așteptărilor noastre, pe partea tehnica și organizatorica) , cel mai mult a deranjat-o faptul ca s-a trezit degeaba devreme, fiind și prima zi de școală online (ieri au avut o videoconferință cu dirigintele, toți au stat acasă), mai putea dormi un pic de dimineață, nu a anunțat nimeni ca nu se vor mai conecta dacă profa lor nu vine la ore, sau ca vor primi tema pe grupul de wtsp. Sa stai asa, în așteptare timp de aproape o ora, verificând mereu telefonul și platforma, pana să afli ca primești tema pe wtsp, e tare aiurea. 

E senzația aceea neplăcută, ca ai fost pacalit/lăsat cu ochii în soare, de la prima ora a primei zile din noul an școlar. Și impresia s-a accentuat pana la finalul orelor, pentru ca la nicio ora nu a mers totul struna. De aici senzația de timp pierdut, frustrare - vezi imaginile din clasa, dar nu ai sonor sau se mai pierde conexiunea, teama ca nu va putea recupera ce s-a predat sau ca săptămâna viitoare, când e rândul lor sa meargă la ore, ii întreabă profesorii ceva din ce s-a predat azi și ei nu vor ști.

Toate astea, suprapuse peste dezamăgirea ca nu o mai au de d-na diriginta, au diriginte acum, va fi mai greu pana se vor obișnui cu schimbarea. Nu știu ce impresie le-a lăsai ieri noul diriginte, la prima ora de dirigenție online, fii-mea a fost destul de zgârcita la povestit, a zis ca le-a povestit mult despre noile reguli de acces, orar, etc.

Bine ca fii-mea n-a apucat sa vadă la TV cum arata și se întâmplă învățământul online la școala din Ciugud, cred ca era și mai revoltata, și pe buna dreptate. 

Nu va imaginați ca eu ii spun ei tot ce scriu pe aici, nu vreau s-o influențez negativ, când protestează și comentează încerc s-o mai temperez, să-i explic, sa vadă și partea plina a paharului.

Eu îmi vărs oful aici, cu voi, ca n-am cu cine altcineva. Dacă ma apuc sa vorbesc cu soțul său bunicii, ea aude și crede ca ii dau dreptate/apa la moara. Ceea ce nu e cazul. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm, am înțeles, mersi. Nasol însă pentru situațiile în care un copil se îmbolnăvește (răceală, gripa) și nu poate merge nici la ore, nici asista la lecțiile on line. Sau se întrerupe curentul, situație în care pica și netul wifi. E mai dificil sa recuperezi și sa faci temele restante, când se fac asa multe ore la o materie, într-o singura zi. Pentru ca nu știu dacă s-a găsit la liceu o soluție, orele predate sa fie și înregistrate apoi stocate undeva timp de o săptămână-doua, astfel încât cei care nu au putut veni la ore sau participa online, sa urmărească înregistrările.

E clar ca mai este mult de lucru pana la găsirea unor metode/sisteme care sa funcționeze cu cât mai puține defecțiuni sau impedimente. 

 

Eu am inteles ca asta nu se mai accepta decat daca copilul este chiar foarte bolnav.

Altfel, chiar daca este racit poate participa la lectiile online. 

Nu cred ca se inregistreaza orele, cine mai are timp sau dorinta sa le re-urmareasca. 

 

Ale a zis ca ieri a participat la lectii de acasa. Cine a vrut sa raspunda a deschis microfonul si a vorbit. 

Dar a zis ca e obositor atatea ore, e mai concentrata decat la clasa fizica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseară a fost un reportaj la Digi tv . O școala din București , la ora de muzica a intrat unii ( clanul leilor ) peste ei in ora online . 

profa de muzica s- a supărat și a plecat .

 

copii au reacționat pana s- a prins un părinte și i- a rugat sa părăsească ora . 
 

ce ziceți de adultul din ecuație ?! Profesorul ăla s- a supărat și a plecat in loc sa ii apere pe copii ? Putea sa ii închidă microfonul .. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Profesorul trebuia sa opreasca meetingul (pe zoom, teams, unde era)  si apoi sa se supere si in nici un caz sa plece , ca era ora lui, pentru care este platit.  (observ ca tu te uiti la stirile din tara si urmaresti persoane pe facebook mult mai mult decat cei care suntem aici. Eu habar nu am de multe din stirile si intamplarile  despre care povestesti tu ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca asta nu se mai accepta decat daca copilul este chiar foarte bolnav.

Altfel, chiar daca este racit poate participa la lectiile online. 

....

....

Voiam sa citez si ce a spus Corina si marcat in rosu, dar nu m-am prins cum functioneaza butonul de "multi-citeaza". 

 

Asta cu bolnavii nu imi convine cum este stabilita la fii-miu la liceu dar sper ca se vor mai indulci un pic lucrurile:

-- Daca ccc copilul are >37.3 si este in seria care merge la scoala on-site, atunci este musai sa aduci adeverinta/scutire de la medic ca a fost bolnav. -not ok 

-- Parintele trebuie sa o duca (scutirea) in persoana la cabinetul medical de la liceu.-not ok.

-- In termen de 7 zile de cand s-a intors copilul la scoala - ok. 

-- Copilul nu se conecteaza online chiar daca este functional -- un mare not ok. -- La asta ne-a asigurat diriginta ca va discuta in consiliul profesoral.

 

Totusi, trebuie sa recunosc ca in clasa 6-7-8 eu l-am mai trimis pe fii-miu cu oleaca de temperatura la scoala si nici nu m-am dus din prima la medic ci l-am tratat loco. Doar daca nu ii dadea inapoi febra ori i se inrautatea starea ajungeam sa mergem la doctor si/sau sa stea acasa. Acum ar trebui sa vizitez medicul mai des decat inainte, pentru fiecare >=37.3 temperatura.

Sper sa protesteze si medicii de familie.

 

De asemenea, faptul ca trebuie sa mearga parintele in persoana la scoala ca sa duca scutirea. (nu elevul) Banuiesc ca de frica sa nu pacaleasca/triseze copiii (aia de liceu adica, oarecum inteleg). Iar parafa medicului ar arata ca nici copilul nici parintele nu minte. Nu mai bine o trimite medicul de familie direct pe mail la cabinetul scolar avand in copie parintele?

Ma indoiesc ca va fi de acord vreuna din partile afectate. [:(] dar poate frica de COVID va fi suficient de mare, astfel se va face si acest salt. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...