Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

Azi zicea Ale ca la mate se vedea rau la tabla, foarte pixelat.

Zice diriga ca net-ul nu stiu ce are / n-are.

Dar au vorbit cu profa si le-a trimis poze pe wattsup cu tabla si a fost ok. 

 

Si la Rares au patit la o ora sa nu se vada bine tabla si au trimis colegii din clasa la finalul orei poze cu ce notase unul din copiii prezenti care scrie frumos. Era problema de focus al camerei, s-a rezolvat in prima pauza. De altfel voriam sa spun ca imi place foarte mult cum se ajuta, comunica, trimit poze cu notitele si ce au tema colegii din clasa cu cei ce sunt online, chiar daca nu se cunosc intre ei multi, fiind in primul an de liceu si neavand ocazia sa se vada toti deodata pana acum. 

Dupa aproape 2 zile de online pot sa spun ca e mai greu pentru ei, e mai obositor sa fie mereu concentrati pt ca nu aud /inteleg totul foarte bine. Dar , din nou spun, e peste asteptarile mele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu cred ca ei se adapteaza foarte bine. 

S-au bucurat mult ca s-au revazut, chiar le-a fost dor unii de altii.  [flo2]  

Si am vazut si eu ca vorbesc pe wattsup de lectii, teme, profi etc. 

Au ocazia sa invete ceva mai mult decat scoala, pe langa toate cunostintele de IT pe care vor-nu-vor le vor capata, se pare ca legatura emotionala dintre ei nu se pierde.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cat sunt de facili copiii pe aceste platforme, whatsapp... Imi place si dorinta combinata cu placerea de a utiliza si pentru scoala toate gadget-urile si platformele pe care le foloseau inainte pentru dixtractie. 

 

In miscarea lor browniana au ajuns sa se gaseasca si sa aiba grup de whatsapp inainte de inceperea scolii. De fapt, foarte repede dupa ce s-au dat rezultatele la evaluare au inceput sa se gaseasca sa fie parte dintr-un grup, sa se intalneasca. Eu, adult, am inceput sa ma gandesc: dar unde este GDPR-ul, protectia datelor, etc.? Ei nu stiu de astea, astfel ca si-au dat drumul cu deplina incredere sa se intalneasca / sa se gaseasca / sa se conecteze.

 

Cred ca astia mici ar zbura efectiv pe langa noi daca i-am lasa liberi, dar desigur e nevoie si de un pic de temperare. Aceasta temperare legata de educatie, o vad venind din partea profilor care pana vor deveni si ei facili (ma refer in proportie covarsitoare, nu toti dar nici cativa) ii vor tine pe copii totusi la un nivel ... oarecare .... astfel incat modul lor de a gandi/invata/proceda sa capete substanta. 

 

Ca sa faci asemenea salturi, la nivel de societate, trebuie sa ai o nevoie majora. 

 

Faptul ca fac scoala hibrid cu toate cele: lumea trebuie sa invete multa technica, multe technologii, sa comunice -- acest fapt reprezinta o nevoie pe care trebuie sa o rezolvam musai. Adica suntem toti de acord ca trebuie sa ne intoarcem la scoala, sa educam copiii.

 

Sa ajungem la platforme dedicate in care profii sa isi uploadeze/inregistreze lectiile -- dpmdv ar inseamna sa avem generata inca o nevoie majora. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...