Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alegerile au loc la 2 săptămâni de la începerea scolii, perioada ce va coincide cu apariția multor cazuri noi în rândul elevilor și profesorilor. De aceea e luata ca reper data alegerilor, coincide cu finalul perioadei de incubație pentru cei care s-au contaminat în prima sau a doua săptămână de școală (sa nu uitam faptul ca în multe orașe elevii folosesc transportul în comun, plus cei care fac naveta cu trenul sau microbuzele și vin în oraș la școală sau liceu). 

 

Corina, la noi scoala a inceput de 3 saptamani. F putine cazuri sunt in randul copiilor sau profesorilor.

 

Cazurile cele mai multe sunt in randul tinerilor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, la noi se testeaza cine vrea, cand vrea de vreo 2 luni parca. mie imi pare o masura f buna d control. e gratis, insa acum ca au reinceput sa creasca cazurile, sunt cozi de ore si ore la testele de testare :(

 

pt scoala, facem pre-screening in fiecare dimineatza. la noi la scoala il facem mental :) dar aud ca la unele scoli din board-ul catolic (poate o fi la toate, nu stiu), trebuie ca parintii sa completeze chestionar online.

 

la un liceu public de care stiu eu, copiii tb sa completeze formular de cate ori parasesc clasa (sa mearga la toaleta de ex). pt contact tracing daca e cazul. mi s-ar parea mai ok sa le dea contract tracing bracelets cat timp stau in scoala.

 

in scoala noastra, daca au copiii fie si un singur simptom, tb sa ii tinema acasa pana au 24 ore full fara simptom. 

 

pt copiii care stau acasa, avem scoala online. stiu deocamdata doar ca in clasele de liceu exista camere care transmit lectiile live pentru copiii de acasa. nu se inregistreaza. daca va fi nevoie, vad eu cum ne descurcam cu scoala la stat acasa. vine sezonul de raceli/ gripa si ai mei amandoi au obiceiul prost sa tuseasca saptamani intregi dupa cate o raceala ... tb sa sun la doc de familie sa vad ce ne sfatuieste.

 

toate peste toate, pana acum nu am avut probleme cu scoala, mastile, rutina. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei vreau sa spun ca sunt impresionata de scoala online din Romania. Se vede ca s-au depus eforturi f mari.

Daca in Franta va trebui sa trecem la online o sa fie dumnezeu cu mila.

Asta e si parerea mea. In România s-au facut si se fac mult mai multe eforturi pt scoala online decit in Franta. Si felul in care s-a organizat modelul asta hibrid, cert perfectibil, mi se pare de admirat. Ca n-o fi peste tot asa, pe toata suprafata tarii, e altceva... Daca aici va fi sa trecem la online mi-e teama ca nu va exista nici o imbunatatire fata de martie-mai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-as astepta la o crestere de cazuri cam dupa 1.5-2luni de la inceperea scolii.

Pentru ca in primele saptamani de scoala lumea este inca destul de ingrijorata si va avea grija de regulile de distantare.

Apoi se va relaxa sau, pur si simplu, se va obisnui cu .. raul devenind mai putin prevazatoare.

Aceasta + faptul ca se raceste vremea, incep racelile -- cam pe la un inceput / mijloc de noiembrie, cam asa as zice ca incepe iar un val.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....

in scoala noastra, daca au copiii fie si un singur simptom, tb sa ii tinema acasa pana au 24 ore full fara simptom. 

....

Pentru acest caz, aveti nevoie sa duceti la scoala adeverinta de la medic cum ca a fost bolnav? Sau scoala va crede pe cuvant de parinte? Banuiesc ca daca e valid, copilul se conecteaza online. Dar chiar si asa tot va cere?

La noi la scoala, ar trebui sa ducem o asemenea hartie in cazul in care l-a lovit vreun simptom in saptamana in care trebui sa fie on-site, prezent la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Wow, v-ati mutat in Franta? Soyez les bienvenus [flo2]! Daca ai intrebari privind partea administrativa si nu numai din Franta, nu ezita!

 

Marox, merci  [flo2] , scriu pm, dacă am nevoie( ca sa nu deviem subiectul). Mai întreb  la alt subiect, sunt “franțuzoaice “ tare drăguțe  care ajuta cu sfaturi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru acest caz, aveti nevoie sa duceti la scoala adeverinta de la medic cum ca a fost bolnav? Sau scoala va crede pe cuvant de parinte? Banuiesc ca daca e valid, copilul se conecteaza online. Dar chiar si asa tot va cere?

La noi la scoala, ar trebui sa ducem o asemenea hartie in cazul in care l-a lovit vreun simptom in saptamana in care trebui sa fie on-site, prezent la scoala.

 

Copiii se conecteaza online, indiferent de ce boala au, nu mai exista scutire de bola de la scoala decat daca e atat de bolnav incat sa fie musai sa stea in pat. Altfel, pe baricade

 

nu avem nevoie de adeverinta de la medic. nu avem nevoie nici de test cu rezultat negativ. se asteapta sa fim responsabili si sa il tinem acasa pana e 24 de ore continuu fara simptome.

 

Daca eu ca parinte sunt ingrijorata de simptome, ma duc la centru de testare de unde primesc instructiune sa stau in carantina pana primesc test cu rezultat negativ.

 

medicii intervin in toata povestea asta numai daca e cazul de spitalizare 

 

si la munca, daca avem angajati cu simptome, ii trimitem obligatoriu la testat si au voie sa se intoarca doar cu rezultat negativ.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...