Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La liceu unde merg ai mei s-a decis sa se mearga pe sistemul hibrid. Jumatate de clasa va fi fizic, in clasa, cealalata jumatate acasa, urmarind online lectia ce se desfasoara in clasa  (un calculator si o camera focusata pe tabla, un microfon ambiental si speram sa se auda bine acasa, sa se descurce profesorii cu captarea atentiei si a celor din banci si a celor din fata monitoarelor). Grupele se schimba dupa 2 saptamani (cred, asa e cel putin recomandarea DSP, sa nu se faca rocada saptamanal, ci la 14 zile)  E un nou inceput, scoala noua, colegi noi, profesori noi. Suntem constienti ca vor fi sincope, nu va merge totul ok , dar important e pana la urma sa ramanem toti sanatosi si sa fie cat de bine se poate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata la fii-miu, clasa a 9-a liceu, stim ca prima saptamana va fi online.

Sper sa fie si la noi hibrid, 2 saptamani cu 2.

A trebuit sa furnizam informatii daca avem cazuri speciale in familie (bolnavi), daca are laptop, casti ... etc.

 

Fii-miu este suparat ca nu vor merge on-site dar eu ma bucur.

Pe de alta parte si-a cunoscut deja parte din colegii de clasa sau de an caci s-au intalnit de cateva ori in parc. Au stabilit intalnirile intre ei, pe whatsapp.

Daca s-ar organiza asa si pe teme de scoala, ar fi minunat dar nu cred ca asta intra in aria lor personala de interes.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

nici calare, nici pe jos suna cunoscut?

 

 

ma uitam la CV-iurile pe care le publica Valeriu Nicolae de ceva timp. Fix acelasi concept e surprins: n-spe functii, n-spe scoli nu conteaza ca nu poti fizic sa le faci pe toate.

 

Nu poti sa fii atent si la online si la cei din clasa si sa ai eficienta.

 

Dar nu conteaza, ce cred eu,  [:)]

 

Edi: noi, adulti la servici, avem sedinte care le mutam pe toate online, chiar daca 50% suntem fizic in birou. pt ca acustic este extrem de dificil pt cei online sa observe ce zic cei dintr-o camera. daca mai si creioneaza ceva, i-am dus naibii cu totul. 

 

Asa ca ne mutam in Miro sa creionam ceva si stam cu totii cu castile sa ne intelegem mai bine.

 

nu pot sa nu observ cu cata vehementa sunteti contra, doar ca eu am alta parere. [bib]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce vrei neaparat sa fim de acord cu tine ?  [flo2]

Si nu suntem vehemente ci doar satule , cel putin eu, de batjocura asta constanta fara de Romania.

Nu ca printre alte parti lucrurile ar merge perfect, ca doar toata lumea citeste toate subiectele, nu ?

 

Si prin alte tari s-a stabilit hibrid. De ce doar Romania e incapabila sa faca asta ? 

Directorul liceului nostru a spus in sedinta ca au probat sistemul, prof in clasa si acasa. 

Cel putin incercam. 

 

E mai bine decat toti online. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

La copiii sor-mii, acolo unde de fapt voiam s-o inscriu si eu pe Marina dar nu am reusit, incep scoala hibrid, o saptamana online, una la scoala, sunt 36 de copii in clasa, spatiu insuficient. I-au anuntat ca au cumparat filtre uv, dezinfecteaza clasele, au masti si dezinfectant cumparat. Nu se stie inca cei care stau o saptamana acasa, cum vor face scoala. profesorii au refuzat sa fie filmati in timpul orei, sa poata vedea si cei de acasa ce fac cei care sunt la scoala.

 

Ce porcarie, nici nu trebuie sa se filmeze, pot pune camera pe materialul de predat. Dar cred ca multi nici nu au echipamente, nici nu stiu sa le foloseasca. 

 

36 de copii,si in vremuri fara covid nu ar trebui sa existe. 

 

Ideea de hibrid e si mai,dificil de pus in practica decat on line, adica esti si cu ochii in monitor sa vezi ce fac cei on line.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca poti sa fii cu ochii si in clasa si in monitor. De fapt el isi va face lectia normal si cei de acasa trebuie sa se autodisciplineze sa o urmareasca.

 

Mie toata balbaielile mi se par normale. Tot ce citesc este ce am trait noi in mai/iunie. Trebuie inceput cumva. Apoi cand se vor mai calma spiritele se va putea trece la inv normal.

Noi am avut 2 sapt normale inainte de vacanta, acum s-a inceput normal in ciuda celor 10000 de cazuri pe zi si nimeni nu mai zice nimic. Mai e cate un copil bolnav, se mai inchide cate o clasa .... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...