Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mergeti la vot?


Recommended Posts

Marius tu n-ai idee ce ajutoare sociale se dau aici! Incomparabil mai mari ca in România! Și ce pretenții au unii la aceste ajutoare! Oameni care nu au contribuit deloc prin taxe la bugetul de stat. Și cu toate astea nu Votează nimeni un singur partid pe criteriul asta zeci de ani in șir. 

 

in mod sigur profilul oamenilor mentionati de tine e consistent cu profilul electoratului unui partid, si nu prea coincide cu electorii altor partide. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cine voteaza PSD?

 

 

conform unui sondaj IRES de la alegerile europarlamentare din primavara 2019 :

 

"Profilul votanților PSD

Votanții PSD sunt mai degrabă femei (53%), 42% au peste 65 de ani, 28% au între 51 și 65 de ani, 17% au între 36 și 50 de ani, iar 13% sunt tineri. Peste jumătate dintre votanții PSD au studii elementare (55%) și doar 9% au studii superioare, în timp ce mai puțin de o treime (27%) au studii medii, arată analiza IRES.

Aproximativ jumătate dintre votanții PSD sunt din sudul țării, mai puțin de o treime din Transilvania și Banat și 23% din Moldova. Mai mult de jumătate (55%) au studii elementare, 37% au studii medii și 9% studii superioare. 65% dintre ei au venituri maxime de cel mult 1.500 lei.

Potrivit studiului, 58% dintre votanții PSD sunt pensionari, doar 1 din 10 este angajat în mediul privat și 12% sunt angajați la stat, iar 16% sunt neocupați.

.... 

Analiza mai arată că puțin peste 40% dintre votanții social-democraților folosesc internetul și 65% dintre ei declară că nu utilizează Facebook, iar 47% dintre votanții PSD nu sunt interesați de politică."

 

 

sursa: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/cine-sunt-votantii-psd-pnl-si-usr-plus-la-alegerile-europarlamentare-din-26-mai-1139690

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cine voteaza PSD?

 

- pensionarii spalati la creier de Antena3 si RTV, bugetarii, asistatii, romii, popii...

 

chiar daca vi se pare mult 30%  sa nu uitam ca datorita prezentei mici la vot de doar 30% ... asta inseamna un 9% din populatia Romaniei.

Nu neaparat. Eu sunt bugetar, n-am votat in viata mea psd-ul, nu ma uit la latrine. psd-ul il voteaza si aia de lucreaza la privat, 12-14 ore pe zi, pe salariul minim, plus multi altii, din pacate...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și totuși cine tot Votează pdsr-ul. Părinții noștri sint prea batrini sa le mai pese, foarte mulți deja morți, generația noastră ar trebui sa NU voteze Comuniștii iar generația copiilor noștri ar trebui clar sa voteze ceva modern, nicicum PDSR-ul! Cine ii Votează? Ca și aia de la sat s-au mai dat cu  știrile, cu lumea, merg in străinătate, au internet, mobile. Cine Votează Comuniștii?

Uite, unchi'miu! 91 ani aproape 92. Nu iese din casa in mod normal si se plinge ca nu-l mai tin picioarele, capul, etc, daaaar a plecat sprinten la vot. L-am intrebat duminica cu cine a votat si mi-a raspuns "Ei, si tu, cu cine?! Pai, cu ai nostri". Adica cine, desi stiam in care directie bate. "PSD-ul". Si da, e foarte nostalgic dupa epoca Ceausescu ("ce nu va placea voua, va dadea casa, serviciu...Si stateati aici, linga parinti, sa-i ajutati cind sint batrini")

 

In compensatie, maica-mea, 83 ani, n-a mai votat cu PSD-ul din 1991. Sau poate o fi votat pe Iliescu, in anul in care a fost de ales intre el si Vadim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

despre partidul AUR  - fain de citit

 

 

​NOI suntem AUR. Tu și eu. Frecatul netului degeaba. Frecatul mentei la rece. Naționalismul. Legionarismul. Nostalgicii lui Ion Antonescu, Ceaușescu și Decebal. Miraculoșii lui Daniel Fericit și Teodosie Sfânt. Taclaua smintită. Mintea noastră a tuturor murată de frica COVID-ului. Căpățânile noastre varză, trăind între conspirații și prostioare de pe net. Lipsa de viitor, de orizont, de slujbe. Absenteismul civic. Lipsa noastră de ocupație mintală. Noi suntem AUR fiiiii României, liberi și neînfricați, cei care întineresc România, care suntem pe veci aici stăpâni. Aici, adică pe TikTok, Facebook, Twitter și Insta.

Și cu toate astea, unii mai deștepți ca noi au făcut partidul AUR. Sunt băieții promovați de Rareș Bogdan, Gâdea și alți recuziteri de operetă. Băieții cu mii de LIKE-uri și Share-uri date în neștire. Mândria noastră, a contemporanilor noștri, a diasporenilor noștri. Frustrații de la referendumul pentru familia tradițională. Caraghioșii lui Sputnik și Trump. Idiotismele partidelor PSD, USR-PLUS, PNL. Repet, noi toți, în momente de inerție și prosteală. Noi am creat AUR, această ceată a lui Papuc. Acest mix miraculos. Zahăr mult cu cafea care să te bage în fibrilație - in continuare aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am putut sa votez atunci Iliescu, pur si simplu. Nu m-am dus la acel tur 2. E una din putinele dati cand nu am mers la vot. Stiu oameni mai frenetici anti-Iliescu decat mine care l-au votat in turul 2/ 2000, de frica lui Vadim.

 

La noi in familie, cei 4 bunici ai mei erau fani Iliescu & FSN/PSD si ii votau constiinciosi la toatele alegerile din anii '90 si inceputul anilor 2000, cat au trait. Intre timp s-au dus toti... bunicii mei, ca Iliescu & PSD mai sunt :))

 

In compensatie, maica-mea, 83 ani, n-a mai votat cu PSD-ul din 1991. Sau poate o fi votat pe Iliescu, in anul in care a fost de ales intre el si Vadim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...