Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

  • Administrators

In mod clar Trump se foloseste de aceasta situatie - 

Am niste prieteni americani in Seattle si mi-au povestit ca au votat intotdeauna democratii insa Biden nu pare deloc sa vorbeasca despre restabilirea ordinii - nu poti sa traiesti intr-un oras in care politia a devenit timida, sunt spargeri in tzunani la case si cine este prins spune ca este victima a rasismului.

Prietenii astia americani mi-au spus ca se gandesc sa emigreze in Europa. Ca sa isi creasca copiii in siguranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bănuiesc ca poate interveni dacă nu se mai poate, trimite garda naționala peste ei, însă acum înainte de alegeri nu a vrut sa facă ceva fără aprobarea conducerii democrate. Plus ca a vrut sa le arata alegătorilor cum o sa fie dacă vin democrații la putere. In toată țara va fi exact ca in acele orașe in care democrații au putearea. S-a folosit de asta in campania lui electorală.  

Păi în acest caz își arată, o dată în plus, adevăratul caracter, pune mai presus dorința lui de putere decât binele cetățenilor, nu că altul ar fi mai breaz. Dar înseamnă că are partea lui de vină în escaladarea situației dacă putea să intervină, dar nu a făcut-o din calcul. O cale deșteaptă era totuși să arate că poate stăpâni situația.

Oricum a părut mereu că întreține și chiar încurajează scindarea din societate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred că oricine are un pic de judecată știe că s-a folosit de poziția lui pentru afacerile familiei. Și, da, grimasele lui arată unele lucruri despre el. Și excesul de laudă de sine, ce frizează megalomania.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Demonstratiile din Philadephia au inceput din cauza impuscarii unei persoane de culoare de catre politie. Din cate am inteles, cel care a fost impuscat avea probleme mentale. in spiritul adevarului, avea un cutit. Dar din cate s-au intamplat in ultimul timp eu cred ca multi politisti sunt trigger happy. Ma intreb de ca nu l-au impuscat in picioare, daca le era atat de frica de el? de ce nu pepper spray. de ce nu gloante de cauciuc? 

 

Si sunt de acord cu Letitie, fiecare escaladare de genul asta il ajuta pe trump, din pacate. 

 

Și asta justifica sa arzi clădiri, business-uri, sa omori, sa jefuiești pentru nu știu cite nopți la rind? Ce demonstrații sint astea? Nu pot demonstra ziua in amiaza mare? Sau noaptea e buna prietena cu huliganii, hotii, criminalii ce “demonstrează pașnic” in viziunea democrata? Nici macar o data Biden nu a înfierat aceste practici și asta i-a mai adăugat citeva puncte lui Trump. In schimb a îngenunchiat la Coșciugul aurit a lui Floyd, alt criminal adus la rang de martir de democrați. Toate astea sint puncte in favoarea lui Trump.

 

 

Apropo de Philly, este video in care criminalul amenința polițistii cu cutitul iar poliția ii spune sa arunce arma. Poliția are dreptul sa tragă dacă polițiștilor le e amenințată viața. Mi se pare normal avind in vedere ca acolo tot nebunul are drept la arme. Cine ar mai lucra in poliție dacă ești la cheremul criminalilor înarmați?

Cine are timp să-i mingiie pe creasta, sa vadă dacă nu cumva au boli mintale?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod clar Trump se foloseste de aceasta situatie - 

Am niste prieteni americani in Seattle si mi-au povestit ca au votat intotdeauna democratii insa Biden nu pare deloc sa vorbeasca despre restabilirea ordinii - nu poti sa traiesti intr-un oras in care politia a devenit timida, sunt spargeri in tzunani la case si cine este prins spune ca este victima a rasismului.

Prietenii astia americani mi-au spus ca se gandesc sa emigreze in Europa. Ca sa isi creasca copiii in siguranta.

Nu cumva in Seattle democrații de la putere au votat sa desființeze poliția? 

 

Si după ce ai vorbit cu prietenii ăștia tot mai crezi ca Biden e bun de președinte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păi în acest caz își arată, o dată în plus, adevăratul caracter, pune mai presus dorința lui de putere decât binele cetățenilor, nu că altul ar fi mai breaz. Dar înseamnă că are partea lui de vină în escaladarea situației dacă putea să intervină, dar nu a făcut-o din calcul. O cale deșteaptă era totuși să arate că poate stăpâni situația.

Oricum a părut mereu că întreține și chiar încurajează scindarea din societate.

Sigur ca are partea lui de vina și a ales sa nu se bage din cauza campaniei electorale, sa prove a point. Și Biden ar fi făcut asta fără doar și poate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Letitia, nu justifica. Insa faptele sunt fapte, or le prezinti pe toate, bune sau rele, oril alegi sa scrii ce iti convine tie si atunci esti biased. Uciderea lui Floyd, martir sau criminal, este alta crima nejustificata dupa parerea mea. Si te inseli ca Biden nu a condamnat niciodata protestele. Asta-i alta gogorita a lui Trump si a celor din gasca lui. Nu stiu de cele mai recente dar : https://ca.reuters.com/article/idUSKBN25V2O1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Philly, este video in care criminalul amenința polițistii cu cutitul iar poliția ii spune sa arunce arma. Poliția are dreptul sa tragă dacă polițiștilor le e amenințată viața. Mi se pare normal avind in vedere ca acolo tot nebunul are drept la arme. Cine ar mai lucra in poliție dacă ești la cheremul criminalilor înarmați?

Cine are timp să-i mingiie pe creasta, sa vadă dacă nu cumva au boli mintale?

 

Sa traga de 14 ori? Nu ti se pare overkill? Am mai scris, de ce nu folosesc gloante de cauciuc, pepper spray, teaser, tras la picioare? 

 

Ca tot ai adus in discutie armele, republicanii sunt aia care nu vor un control riguros al armelor. ca cica este dreptul lr garantat prin constitutie de un amendament care probabil se aplica perfect in 1800 si care acum este depasit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...