Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oricum Americii i se rupe de Romania indiferent cum il cheama pe presedinte si de ce partid tine. 

Ptr urmatorii ani Romania trebuie sa incerce sa se apropie de blocul polonez, ptr ca altfel va fi cooptata vrand/nevrand in statul ala islamic. 

 

Americii nu i se rupe de România, mai ales după ce Rusia a anexat Crimeea. America nu poate lăsa Marea Neagră ne-securizată, rușii sunt la o aruncătură de băț.

 

Polonia e mare putere? De când?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acord istoric în Orientul Mijlociu: Israelul și Emiratele Arabe Unite își vor normaliza relațiile

Numai putin sa ne reamintin ca fosgaiala lui Trummp prin Orientul mijlociu nu a fost chiar de pomana.

 

La 13 august, Trump a anunţat că Israelul şi Emiratele Arabe Unite au căzut de acord să stabilească relaţii diplomatice, ca parte a unui amplu acord în urma căruia autorităţile israeliene s-au angajat să stopeze anexarea de teritorii palestiniene ocupate.

 

Astfel, EAU au devenit a treia ţară arabă care a stabilit relaţii diplomatice cu Israelul, după Egipt (1979) şi Iordania (1994). Donald Trump va fi amfitrionul ceremoniei de semnare a acordului, denumit Acordul Abraham, care va avea loc la Casa Albă la 15 septembrie.

 

Ne place nu ne place Trump astea is realitati. Ca si incetinirea atacurilor SI la adresa americii.

 

 

Dar să nu uităm că tot în administrația Trump s-au periclitat șansele de pace între Israel și Palestina, făcând țăndări decenii de eforturi în acest sens.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar să nu uităm că tot în administrația Trump s-au periclitat șansele de pace între Israel și Palestina, făcând țăndări decenii de eforturi în acest sens.

Sigur ca da. Toate au si  un revers.

Zona este greu de multummit.

Dar unora le-a placut chestiunea asta  si de aia l-au si propus pentru  premiul Nobel pentru pace. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem intre 2 mari puteri : Polonia si Turcia. 

Polonia se va mentine pe pozitii, asa cum a facut-o intotdeauna, desi Rusia ii sufla in coaste, iar Turcia isi va consolida pozitia de lider islamic.

Polonia are deschidere la Marea Baltica , asa ca n-o intereseaza Marea Neagra, in schimb Turcia se va axa puternic pe Marea Neagra.

Romania are 19mil loc, Turcia are acum 82mil loc. 

Asta asa foarte pe scurt. 

Prima propozitie ma face sa cred ca ne-am intors in evul mediu cand Polonia era una dintre marile puteri din zona.

 

Nu inteleg de ce ar avea nevoie Romania de ajutorul Poloniei, suntem membri UE si NATO, sau prevezi cumva ca vor disparea aceste organizatii? Si Turcia e membra NATO, dar pare sa aiba un conflict cu Grecia, o alta tara membra NATO, iar Franta a trimis ajutor militar Greciei. Conflictul se desfasoara in Marea Mediterana, petrolul fiind motivul. Situatia este cel putin ciudata. Situatia geopolitica e complicata, iar Rusia pe care ai asemuit-o unui urias cu picioare de lut e departe de a fi inofensiva si cu siguranta Polonia nu e capabila a-i tina piept militar vorbind. Fara NATO si ajutorul Statelor Unite, intr-un eventual conflict armat, nu cred ca s-ar descurca mai bine ca Ucraina.

 

Din ce imi pot da seama, cei care vor o alianta cu Polonia sunt in cea mai mare parte conservatori social, religiosi, care sunt deranjati de toleranta UE fata de minoritati sexuale, fata de imigranti, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Din ce imi pot da seama, cei care vor o alianta cu Polonia sunt in cea mai mare parte conservatori social, religiosi, care sunt deranjati de toleranta UE fata de minoritati sexuale, fata de imigranti, etc.

 

Interesant cum nu se poate purta o discutie in contractoriu fara atac la persoana...

Nu ca ai fi prima sau ultima ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima propozitie ma face sa cred ca ne-am intors in evul mediu cand Polonia era una dintre marile puteri din zona.

 

Nu inteleg de ce ar avea nevoie Romania de ajutorul Poloniei, suntem membri UE si NATO, sau prevezi cumva ca vor disparea aceste organizatii? Si Turcia e membra NATO, dar pare sa aiba un conflict cu Grecia, o alta tara membra NATO, iar Franta a trimis ajutor militar Greciei. Conflictul se desfasoara in Marea Mediterana, petrolul fiind motivul. Situatia este cel putin ciudata. Situatia geopolitica e complicata, iar Rusia pe care ai asemuit-o unui urias cu picioare de lut e departe de a fi inofensiva si cu siguranta Polonia nu e capabila a-i tina piept militar vorbind. Fara NATO si ajutorul Statelor Unite, intr-un eventual conflict armat, nu cred ca s-ar descurca mai bine ca Ucraina.

 

Din ce imi pot da seama, cei care vor o alianta cu Polonia sunt in cea mai mare parte conservatori social, religiosi, care sunt deranjati de toleranta UE fata de minoritati sexuale, fata de imigranti, etc.

Eu am alta parere. Economia e economie. Prea putin   conteaza cele ce ai scris in ultima fraza, asa cum la o adica aliantele politice au la baza  tot castigurile financiare.

Polonia are investitii majore in Romania. Cumpara si  cumpara de  cativa ani. Cersanit, Portadoors,Tymbark is doar cateva nume care imi vin in  minte. 

De aia  si vor autostrada.

 

Dati un search pe google dupa investitiile poloneze in Romania.

Apoi mergeti pe paginile OSIM sa vedeti cate firme poloneze si-au inregistrat marci in Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta parere. Economia e economie. Prea putin   conteaza cele ce ai scris in ultima fraza, asa cum la o adica aliantele politice au la baza  tot castigurile financiare.

Polonia are investitii majore in Romania. Cumpara si  cumpara de  cativa ani. Cersanit, Portadoors,Tymbark is doar cateva nume care imi vin in  minte. 

De aia  si vor autostrada.

 

Dati un search pe google dupa investitiile poloneze in Romania.

Apoi mergeti pe paginile OSIM sa vedeti cate firme poloneze si-au inregistrat marci in Romania.

 

https://www.capital.ro/exclusiv-noul-imperiu-otoman-in-romania-investitiile-uriase-ale.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...