Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

Oh, dar Turcia e investitor vechi. De cand lumea. Chiar de la inceputul anilor '90.

Noi avem o relatie deosebita cu ei. Dobrogea e pamantul armoniei.

 

Titlul  articolului e tras de par. Business is business.

 

Ma uitam la televizor cum au actionat dupa cutremmur. Jos palaria pentru organizare.

ca sa nu mai vorbesc de sistemul medical si spitale celebre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am alta parere. Economia e economie. Prea putin   conteaza cele ce ai scris in ultima fraza, asa cum la o adica aliantele politice au la baza  tot castigurile financiare.

Polonia are investitii majore in Romania. Cumpara si  cumpara de  cativa ani. Cersanit, Portadoors,Tymbark is doar cateva nume care imi vin in  minte. 

De aia  si vor autostrada.

 

Dati un search pe google dupa investitiile poloneze in Romania.

Apoi mergeti pe paginile OSIM sa vedeti cate firme poloneze si-au inregistrat marci in Romania.

Cred ca e putin mai complicat in ceea ce priveste aliantele politice si nu am cunostiintele necesare sa-mi dau cu parerea. Daca e vorba de economie, avem deja colaborare economica sub umbrela UE. Polonia a inflorit in UE si a ajuns a sasea economie din uniune. Nu cred ca s-ar descurca la fel de bine in afara Uniunii Europene. Eu am vazut in multe cazuri acest apel la apropiere de Polonia ca unul de aliniere la politica lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cum nu se poate purta o discutie in contractoriu fara atac la persoana...

Nu ca ai fi prima sau ultima ... 

Imi pare rau ca te-ai simti jignita. Era o observatie generala, cam asa am vazut ca sunt majoritatea oamenilor care propun o apropiere de Polonia. Ai putea sa ne spui de ce crezi necesara o astfel de alianta? Ca membrii NATO si UE avem atat acord militar cat si cooperare economica. Ce mai e de dorit?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OMG ce nebunie!!!

 

Sper sa castige Biden  - pe de alta parte imi dau seama ca Trump nu o sa accepte infrangerea si va fi o tara impartita de ura.

Și dacă Biden cistiga va fi o țara împărțită de dragoste? Deja au fost confruntări BLM v Trump suporteri in fata casei albe. Nu se lasa nici unii, nici alții. Asta fiindcă democrații nu au avut un candidat care sa-l mature pe Trump! Au pus interesele lor in fata binelui poporului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca sunt de acord cu tine, Letitia. Nu va fi liniste in tara aia!

 

=====

Teama mea cea mare ramane Trump din cauza politicii externe...  pe plan intern, nu ma mai intereseza, nu au decat  sa se impuste intre ei, cine seamana vant culege furtuna.

Si nimeni  nu e dispus sa faca un pas in spate, numai certuri si certuri, politica transformata in balci.  De absolut toti politicienii si sustinatorii lor.

 

Am inteles ca in Congres deja democratii au pierdut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulți au votat Biden in semn de protest împotriva lui Trump și nu ca l-au plăcut și cred in el. Și apoi cind îl vezi ca nu mai știe de el, ieri îl chema pe scena la ultimul rally pe fiu-su care e mort, in loc sa o cheme pe nepoata-sa! Dacă asta nu e senilitate, nu mai știu ce e!

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8909537/Joe-Biden-starts-election-day-attending-morning-mass-visiting-son-Beaus-grave-Delaware.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...