Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

nu ți se pare un deja-vu?! 

 

asa scriau și mulți despre Merkel și las ca 16 ani mai târziu nu ii găsesc înlocuitor, ca ea nu mai vrea 

[alcool]

 

—————-

 

Nu, nu mi s epare, lui Merkel i  s-a "reprosat"cel mai mult provenienta ei comunista, nu faptul ca e femeie.

 

Oricum comparam mere cu pere, adica Germania cu America.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca de ce America nu e pregătită pentru o femeie președinte.

So why has the U.S. not elected a female head of state?

It could be because the American political system is more of a popularity contest than other countries, which creates particularly thorny challenges for women leaders. It may be easier for women to achieve executive roles in a parliamentary system, like in Germany, the U.K. or Finland. Parliamentary systems might be more favorable to women because “you don’t vote for the Prime Minister, it happens within the institution,” explains Debbie Walsh, director of the Center for American Women and Politics at Rutgers University. “The party becomes the majority, and then the parties can do more structurally for women to attain leadership.”

https://time.com/5798122/elizabeth-warren-woman-president-america/

 

este destul material despre subiectul asta pe internet. Și btw, Karmala a participat la prezidențiale anul asta, dar nu a ales-o nimeni și s-a retras. A reapărut la pachet cu Joe.

Joe Biden va fi cel mai puternic om din lume, nu un bunicuț care mai uita sau se bilbiie.  Cind iei așa un job, știi sa citești sau sa vorbești in public, nu exista scuze, mai ales ca a mai participat o data la prezidențiale si a fost Vice președinte. De acuma va fi urmărit îndeaproape și toate “Gafele” vor fi pe prima pagina a MASS mediei, așa cum a fost și Trump.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discursul de aseară a lui Biden a fost foarte bine primit de suporteri și de comentatori. Cel strigat în derâdere Sleepy Joe a arătat energie și entuziasm ( fougueux l- au numit presa de aici). Iar ideea discursului a fost cea necesară după alegeri într-o țară profund divizatá: reconcilierea.

 

Mesajul omului oranj, sub orice criticã. Delireazã, viseazä încã, cä a câștigat, vrea să țină America într-un limbo juridic indefinit.

Am citit că gineri-su care în același timp îi e consilier, l- a rugat să anunțe public acceptarea rezultatului. Fără succes bineînțeles. Mauvais perdant/sore loser.

Pentru o persoana senila si balbaita, sa tii un discurs ca al lui, liber, fara fituici sau promter, mi se pare remarcabil. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si un articol ff bun:

https://www.moise.ro/2020/11/07/infodemia-trump-o-lectie-pentru-intreaga-omenire/?fbclid=IwAR0Ew6JqGy2wqQgXGRKliziSJw-PDsj-4ji7CxO6Kti8KeU5Jg82br_U3Jk

 

si un citat cu care rezonez ff mult:

 

"Nu știu cum se va descurca Joe Biden, nu sunt un fan al acestuia, nici al democraților sau al republicanilor, nici nu mă interesează politica americană dincolo de implicațiile ei asupra planetei. N-am niciun motiv să mă bucur că a câștigat Biden, dar am toate motivele să cred că este un lucru bun că nu doar SUA, ci întreaga planetă a scăpat de Donald Trump. Din această perspectivă, cred că noi toți trebuie să le mulțumim americanilor că au ieșit la vot și că au rezolvat o problemă a noastră a tuturor, chiar dacă tot ei au creat-o. "

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...