Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

 

 

si un articol ff bun: https://www.moise.ro/2020/11/07/infodemia-trump-o-lectie-pentru-intreaga-omenire/?fbclid=IwAR0Ew6JqGy2wqQgXGRKliziSJw-PDsj-4ji7CxO6Kti8KeU5Jg82br_U3Jk si un citat cu care rezonez ff mult: "Nu știu cum se va descurca Joe Biden, nu sunt un fan al acestuia, nici al democraților sau al republicanilor, nici nu mă interesează politica americană dincolo de implicațiile ei asupra planetei. N-am niciun motiv să mă bucur că a câștigat Biden, dar am toate motivele să cred că este un lucru bun că nu doar SUA, ci întreaga planetă a scăpat de Donald Trump. Din această perspectivă, cred că noi toți trebuie să le mulțumim americanilor că au ieșit la vot și că au rezolvat o problemă a noastră a tuturor, chiar dacă tot ei au creat-o. "

 

Foarte mult mi-a plăcut articolul! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura, ca dezbatere "Eu inteleg ce zice Michelle cu sistemul electoral. Ma gandesc ca ar fi similar cu alegeri pt un presedinte in UE . Daca s-ar tine cont doar de votul popular, tari precum Germania si Franta ar dicta mereu, iar tarile cu populatie mica nu ar conta deloc"

 

Cam cum ai motiva un astfel de sistem intr-o Europa unita cu un utopic unic presedinte? Daca ar fi un fel de Eurovison, unde fiecare are candidatul ei, as intelege logica. Dar daca sunt 2-3 candidati, sa zice un roman si un suedez, crezi ca francezii si nemtii ar vota in masa pt unul sau altul? De ce votul meu de ungur sa valoreze mai putin ca votul meu de francez?

Anja, daca am ajunge la o ipotetica situatie in are am avea un presedinte al UE, cu prerogative ca cele ale presedintelui Americii, cred ca am fi in situatia in care tarile si popoarele au trecut cumva dincolo de ideea de nationalism,nu ar conta nationalitatea celui ce candideaza.  Daca ar fi un roman si un suedez candidati francezii si nemtii ar vota pt unul sau celalat pt ca oricum va fi unul din ei presedinte si e bine sa algi tu cine va fi ala, nu sa decida 10 mil de romani sau 6 mil de suedezi (ma gandesc la cei cu drept de vot) si in plus in aceasta situatie ipotetica ar conta platformele politice, ce propune fiecare candidat, ce idei si ce solutii are, nu nationalitatea lui.  

Cand America a devenit Statele Unite ale Americii statele independete au  cedat din suveranitate si independeta in schimbul asigurarilor ca fiecare va conta in aranjamentul final. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu traiesc intr-un stat democrat si am vazut cu ochii mei cum se poate manipula in sensul rasismului. primarul orasului chicago este o femeie de culoare , seful politiei orasului chicago este de aceasi culoare , si spun asa ca nu mai stiu cum sa ne denumim in culori ca sa nu ranim orgolii care zac in oameni.  au distrus centrul orasului, chicago downtown a fost  un cos de gunoi pentru ca oamenii indiferent de culoarea lor au permis altora sa faca asta pentru ca au fost in putere.

 

aceasta este america la rascruce de timpuri. la rascruce de drumuri vor fi cei care stiu ca exista doua drumuri, indiferent de continent sau de presedinte. 

 

edit: povestesc de ce s-a intamplat cu 5 luni in urma, de cand nu am mai intrat pe acest forum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mult mi-a plăcut articolul! 

 

si eu as fi spus la fel acum 4 ani, ideea este ca trump nu este un  politican si va pleca de unde a venit , din locul de unde a gasit ca politica e la putere. legile nu pot fi incalcate daca nu le este lasata usa pe care sa o deschizi si acea usa e deschisa de politicienii care aleg o mana sau o alta sa o deschida. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un final extrem de adecvat pentru circul care a insemnat toata perioada in care a stat Trump in scaunul de presedinte: https://www.theguardian.com/us-news/2020/nov/09/four-seasons-total-landscaping-trump-gardening-merchandise [:D] - o conferinta de presa ciudata si aiurita la un centru de gradinarit, intre un sex-shop si un crematoriu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un final extrem de adecvat pentru circul care a insemnat toata perioada in care a stat Trump in scaunul de presedinte: https://www.theguardian.com/us-news/2020/nov/09/four-seasons-total-landscaping-trump-gardening-merchandise [:D] - o conferinta de presa ciudata si aiurita la un centru de gradinarit, intre un sex-shop si un crematoriu. 

Chiar ma intrebam o fi oare ultimul lucru pe care il diseca presa in era Trump? [:D]

 

Kamala Harris constat ca e mai prezenta pe ecranele nemtesti decit Biden, pina la ea nu am vazut vice predesinti atit de activi .

 

De Biden multi habar nu au avut ca a fost vice in perioada Obama!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...