Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

 Laura încă nu s a stabilit nimic și liniște in țara nu o sa fie atita timp cât libertățile oamenilor sunt călcate in picioare, lumea e cenzurata, persecutata, ștampilată cu tot felul de nume jignitoare datorită opiniilor și valorilor care le au, alegeri furate, minciuni propagate... etc etc 

 

Desigur ca nu o sa afli asta de la posturile masmedia ori platforme sociale... și nici măcar de la alte persoane care trăiesc aici și nu vor sa spună sau sa recunoască adevarul... și o sa spună ca sunt minciuni ori ca trăiesc in bula... 

 

Asa ca, faci ce vrei cu informația care ti am dat-o, crezi ce vrei/ pe vrei.

Mesajul asta este pentru ca numai tu si cei din sfera ta aveti acces la informatia “adevarata”? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

poti sa imi spui cum un stat are optiunea sa ceara renumararea voturilor?

 

edit: si te intreb pentru ca familia noastra a primit o scrisoare de la electorul nostru , chicaho ) prin care ne anunta ca am fost inscrisi pentru vot prin posta ( ceea ce nu am facut) si ca daca nu avem votul transmis prin posta putem vota aratand votul.  

nu m-a intrebat nimeni cand am votat in persoana unde imi e votul trimis prin posta!

 

abia acum am realizat si eu ceva, multumesc!

 

stai linistita ca o sa ti se spuna ca familia vostra a fost o exceptie...

 

 nimeni nu poate si nu voteaza de 2 ori...astea sunt doar scorneli

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Laura încă nu s a stabilit nimic și liniște in țara nu o sa fie atita timp cât libertățile oamenilor sunt călcate in picioare, lumea e cenzurata, persecutata, ștampilată cu tot felul de nume jignitoare datorită opiniilor și valorilor care le au, alegeri furate, minciuni propagate... etc etc 

 

Desigur ca nu o sa afli asta de la posturile masmedia ori platforme sociale... și nici măcar de la alte persoane care trăiesc aici și nu vor sa spună sau sa recunoască adevarul... și o sa spună ca sunt minciuni ori ca trăiesc in bula... 

 

Asa ca, faci ce vrei cu informația care ti am dat-o, crezi ce vrei/ pe vrei.

Tu ce surse de informații folosești? Poți da un exemplu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Laura încă nu s a stabilit nimic și liniște in țara nu o sa fie atita timp cât libertățile oamenilor sunt călcate in picioare, lumea e cenzurata, persecutata, ștampilată cu tot felul de nume jignitoare datorită opiniilor și valorilor care le au, alegeri furate, minciuni propagate... etc etc 

 

Desigur ca nu o sa afli asta de la posturile masmedia ori platforme sociale... și nici măcar de la alte persoane care trăiesc aici și nu vor sa spună sau sa recunoască adevarul... și o sa spună ca sunt minciuni ori ca trăiesc in bula... 

 

Asa ca, faci ce vrei cu informația care ti am dat-o, crezi ce vrei/ pe vrei.

Michelle, pana la urma, poti sa ne descrii mai precis ce te supara. Ce ti-a adus bun aceasta presedentie si ce te deanjeaza la guvernarea democrata a statului tau? Poti sa ne spui ce s-a schimbat in ultimii 10 ani. spre exemplu, pentru tine? Vorbesti despre jigniri si etichetari cand iti exprimi opimiile, dar si astea fac parte din libertatea de exprimare pe care o sustii. Ne tot spui ca noi nu stim, nu cunoastem realitatile de acolo, dar esti zgarcita cu detaliile, nu inteleg la ce te referii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce surse de informații folosești? Poți da un exemplu? 

 

am mai pus lista candva.  cateva sunt aici :https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_cable_news

 

ascultind stiri din ambele parti (liberale si conservatoare) poti sa iti faci cat de cat o idee pe unde ar putea sa fie adevarul.

 

 dar multor conservatori( politicieni, activisti, reporteri, personalitati etc...)  le sunt inchise conturile pe social media si/sau dati afara de la servici, inchise posturile, ponegriti la tv...

 

lumea urmareste ce spune: hannity,rush,gorka,savage,levin, ingraham,carlson,shapiro

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_American_conservatives

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, pana la urma, poti sa ne descrii mai precis ce te supara. Ce ti-a adus bun aceasta presedentie si ce te deanjeaza la guvernarea democrata a statului tau? Poti sa ne spui ce s-a schimbat in ultimii 10 ani. spre exemplu, pentru tine? Vorbesti despre jigniri si etichetari cand iti exprimi opimiile, dar si astea fac parte din libertatea de exprimare pe care o sustii. Ne tot spui ca noi nu stim, nu cunoastem realitatile de acolo, dar esti zgarcita cu detaliile, nu inteleg la ce te referii.

 

Camelia tu poate ai bune intentii si te inteleg, poate chiar vrei sa afli adevarul, dar trebuie sa intelegi ca lumea a inceput sa aiba rezerve  sa isi mai expuna parerile in public.

 

am mai spus si la alte subiecte care tu nu le-ai citit ...

lumea in california e afectata de :

  • legile drastice de mediu, au dus la situatia pretului mare la case si numarului insuficient de locuinte.
  • taxele la stat, taxele pe benzina, taxele pe vanzari -aici e f mult de spus...cu toate taxele astea scolile, drumurile sunt tot sunt vai de ele.
  • multe afaceri au plecat din california datorita taxelor corporatiilor si a micilor afaceristi.
  • pretul enorm la case in timp ce salariile au ramas pe loc.
  • emigrantii ilegali sunt lasati sa intre in stat si apoi trebuie sustinuti din foduri care nu sunt suficiente nici pt cetatenii existenti.
  • permiterea homelesilor pe strazi si in parcuri care duc la degradarea zonelor, oraselor ...etc
  • cresterea criminalitatii
  • saracia f ridicata. lumea abia traieste de la salariu la salariu si e inglodata in datorii.
  • amenda pusa pt cei care nu au asigurare de sanatate, pt ca aceasta asigurare e f scumpa si lumea nu si-o permite.
  • costul asigurarilor e f ridicat. platesti lunar sume considerabile si apoi mai platesti si cand vezi doctorul, sau ai anumite proceduri...e f complicat tot sistemul de asigurari de sanatate.
  • costurile la facultati sunt exhorbitante si asta nu inseamna numai tuitia 8-15,000) dar+ cazarea (10-15,000), asigurarile(2-3000),cartile (cateva sute)etc.
  • admiterea la facultati f stricta pentru o categorie de studenti si relaxata pt alta categorie (impunerea diversitatii)
  • asigurarile la case au devenit f scumpe datorita focurilor recente.
  • focurile au devenit f dese datorita nu numai datorita climei si fenomenelor naturala dar multor factori de mediu si coruptiei.
  • noxele pe masini, multe de spus nu intru in detalii...dar cand stau luni de zile cu geamurile inchise si nu putem respira aer datorita focurilor, platim anual ca masinile noastre vechi de doar cativa ani polueaza planeta.
  • pe de-o parte se spune "hai sa protejam planeta, sa conducem masini electrice" pe de alta parte ne intrerupe curentul si ne spune sa reducem consumul...ca sa nu mai zic de costul acestor masini electrice, de taxele aferente si de toxicitatea bateriilor (la fel si la panourile solare), imposibilitatea incarcarcarii bateriilor etc...
  • legile electorale date in urma cu citiva ani, in care se permite colectarea de buletine de vot de catre persoane neautorizate (care poate duce la frauda)
  • costurile f mari la apa, curent, gunoi
  • problema drogurilor. in oregon au vazut ca e scapata din mana asa ca le-au legalizat pe toate...o sa urmeze si aici cat de curind.
  • costul ridicat la child care. mamele sunt puse in imposibilitatea de a mai merge la munca.
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, pana la urma, poti sa ne descrii mai precis ce te supara. Ce ti-a adus bun aceasta presedentie si ce te deanjeaza la guvernarea democrata a statului tau? Poti sa ne spui ce s-a schimbat in ultimii 10 ani. spre exemplu, pentru tine? Vorbesti despre jigniri si etichetari cand iti exprimi opimiile, dar si astea fac parte din libertatea de exprimare pe care o sustii. Ne tot spui ca noi nu stim, nu cunoastem realitatile de acolo, dar esti zgarcita cu detaliile, nu inteleg la ce te referii.

 

 legile statului sunt mai importante si afecteaza populatia mai mult decat cele federale...asa ca T nu prea a putut sa faca multe pt california...atita timp cat avem conducatori democrati si cu agenda lor.

ce a facut T pt tara vezi daca te duci la websitul la casa alba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi pe un post tv dadea in direct comisia de judecata pt legalizare avoturilor din statul respectiv.

in care multi martorii prezenti (cei care facuse parte din comisia de numarare a voturilor) spuneau in fata acestei comisii oficiale, cum au disparut cutii cu zeci de mii de buletine, containere cu hirtii (posibil buletine de vot) maruntite...sau aparita nerealistica a mii de voturi in fav unui candidat deci fraude care le-au vazut cu ochii lor.

 

 sau am auzit ca persoanele -electorii care dau aceste voturi electorale, au fost ameninati si ei si familiile lor sa legalizeze numarul de voturi chiar daca ei stiu ca au fost fraude, neregularitati...

 

o tipa a filmat la marsul de duminica proT. in care mii de oamenii care mergeau linistiti in marsh au fost atacati , brutalizati de anumite forte (nu le spun numele).

 

aceste filme au fost retrase de pe platforme si conturile celor care le-a pus au fost inchise. media nu spune nimic despre asta.

 

cand a fost cu miscareaBlm...informatiile au fost denaturate, acoperite, taiate...multe persoane nu au putut sa spuna ce s-a intimplat in zonele lor (cum a fost la a_alinta).

 

 despre B si rusi...ehe a trecut timp si eforturi sa se auda ceva...multa lume deja votase.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle m-ar fi interesat o relatare mai personala. Un istoric al schimbarilor asa cum le-ai perceput. Despre unele probleme pe care le-ai pomenit stiu ca sunt generalizate, nu specifice Californiei. Am inteles ca veniturile oamenilor obisnuiti au cam stagnat in ultimii 30 de ani, asigurarile medicale sunt o problema inca nerezolvata, dar aici cred ca solutia nu o sa vina de la republicani, taxele la universitati sunt demult considerate foarte mari. Saracia aduce cu sine si oameni fara casa.

 

M-ar interesa cum vezi evolutia dupa criza din 2009. Ce diferente ai sesizat acum in mandatul presedintelui Trump fata de mandatul presedintelui Obama? Imi pare ca nu s-a schimbat mai nimic pentru tine. Inteleg ca apreciezi anumite realizari ale presedintelui, dar, pana la urma cum te-au afectat. Spre exemplu, cum te-a ajutat taierea taxelor?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi pe un post tv dadea in direct comisia de judecata pt legalizare avoturilor din statul respectiv.

in care multi martorii prezenti (cei care facuse parte din comisia de numarare a voturilor) spuneau in fata acestei comisii oficiale, cum au disparut cutii cu zeci de mii de buletine, containere cu hirtii (posibil buletine de vot) maruntite...sau aparita nerealistica a mii de voturi in fav unui candidat deci fraude care le-au vazut cu ochii lor.

 

 sau am auzit ca persoanele -electorii care dau aceste voturi electorale, au fost ameninati si ei si familiile lor sa legalizeze numarul de voturi chiar daca ei stiu ca au fost fraude, neregularitati...

 

o tipa a filmat la marsul de duminica proT. in care mii de oamenii care mergeau linistiti in marsh au fost atacati , brutalizati de anumite forte (nu le spun numele).

 

aceste filme au fost retrase de pe platforme si conturile celor care le-a pus au fost inchise. media nu spune nimic despre asta.

 

cand a fost cu miscareaBlm...informatiile au fost denaturate, acoperite, taiate...multe persoane nu au putut sa spuna ce s-a intimplat in zonele lor (cum a fost la a_alinta).

 

 despre B si rusi...ehe a trecut timp si eforturi sa se auda ceva...multa lume deja votase.

Poti sa ne spui despre ce stat era vorba? De ce crezi ca mass-media si ziarele vechi si cu reputatie sunt mai putin credibile decat sursele de informare pe care le urmaresti tu? Eu am dat peste un articol interesant despre presupusa, mai bine zis falsa, frauda electorala din Michigan. Ai putea sa-l citesti sa iti faci o parere mai obiectiva asupra evenimentelor. Oricum, ma gandesc ca poate il gaseste cineva util.

 

https://www.politico.com/news/magazine/2020/11/24/michigan-election-trump-voter-fraud-democracy-440475

 

Ce parere ai despre situatia secretarului de stat al Georgiei? Aceasta a declarat ca a fost sunat de colegi republicani, printre care si de senatorul Linsday Graham, cu scopul de a-l convinge sa gaseasca o cale prin care sa anuleze voturi exprimate legal, dar prin posta. Mai mult, i s-a cerut demisia de catre senatorii republicani din stat, senatori care n-au reusit sa-si castige cursele si urmeza sa concureze din nou in ianuarie. A spus ca a primit amenintari cu moartea, atat el cat si familia lui. A mai spus ca s-a simtit tradat ("thrown under the bus") de presedinte, desi nu si-a facut decat datoria si asta dupa ce, atat el cat si familia lui, au votat cu presedintele, ba mai mult, au donat pentru campania acestuia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...