Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cine vrea de curiozitate să urmăreasca discursul de peX al EveiV laCpac. Nu mai e un mister calea care o urmează si multe țări din europ. 

 

 

 

Se pare , din ce ai scris cand ne-ai recomandat sa o ascultam pe duduia asta despre care nimeni nu stia , ca tu esti deja convinsa ca adevarul e in gura ei. Nu te intereseaza parerea noastra, ci doar sa mai faci niste propaganda xenofoba si conservatoare extremista. wikipedia ne zice : "She has made numerous appearances with American conservative pundit Tucker Carlson on his current affairs program Tucker Carlson Tonight on Fox News"  Inteleg ca de aici ai aflat de ea si discursurile ei. Mare om, mare valoare si Carlson ala! Sa te vinzi sluga la Putin pentru o mana de ruble apoi sa pretinzi ca faci jurnalism, presupune  un grad de nesimtire si ipocrizie pe care nu multi il pot atinge.

 

Parerea mea, din Europa, este ca e o extremista xenofoba rasista mancatoare de kkt rusesc, care urmareste destabilizare Europei, distrugerea increderii populatiei in institutiile europene, pentru a faramita unitatea europenilor in fata rusilor care isi doresc expansiune, refacearea influentei dinainte de '89, reconstruirea "Rusiei Mari". Daca unii cred ca Rusia are doar ceva de impartit cu Ucraina si se limiteaza acolo la a da cu bombe si a omora si distruge o tara, se inseala amarnic. In paralel (si nu de 1-2 ani, ci de mult mai mult timp) , Rusia duce un razboi hibrid cu toata lumea ce i se opune : ferme de troli transmit mesaje conspirationiste, maniputelaza omenii pe retelele de socializare cu tot felul de teorii nationaliste, xenofobe,  cumpara politicieni si jurnalisti, disemineaza popaganda si manipuleaza alegerile din tarile democrate. Multe din partidele extremiste europene (inclusiv din Romania) sunt finantate si isi "iau lumina" de la Moscova. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare , din ce ai scris cand ne-ai recomandat sa o ascultam pe duduia asta despre care nimeni nu stia , ca tu esti deja convinsa ca adevarul e in gura ei. Nu te intereseaza parerea noastra, ci doar sa mai faci niste propaganda xenofoba si conservatoare extremista. 

si mie mi a creat acceasi impresie postarea lui Michelle.

retelele astea de socializare au evoluat, si nu in bine. Unele , in loc sa fie ceva unde iti poti spune liber parerea si sa citesti ce gandesc altii sunt pline de troli si de conturi false. 

 

Asa crede si jordan peterson, am ascultat mai demult un interviu cu el, se poate gasi cu ggl , cred.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare , din ce ai scris cand ne-ai recomandat sa o ascultam pe duduia asta despre care nimeni nu stia , ca tu esti deja convinsa ca adevarul e in gura ei. Nu te intereseaza parerea noastra, ci doar sa mai faci niste propaganda xenofoba si conservatoare extremista. wikipedia ne zice : "She has made numerous appearances with American conservative pundit Tucker Carlson on his current affairs program Tucker Carlson Tonight on Fox News"  Inteleg ca de aici ai aflat de ea si discursurile ei. Mare om, mare valoare si Carlson ala! Sa te vinzi sluga la Putin pentru o mana de ruble apoi sa pretinzi ca faci jurnalism, presupune  un grad de nesimtire si ipocrizie pe care nu multi il pot atinge.

 

Laura, e dezgustator sa te adresezi asa...chiar nu stii sa porti un dialog?

Nu mai arunca cu vorbe jignitoare atita timp cat tu ai idei preconcepute si nici habar despre ce vorbesti. 

Oricine spune ceva, daca nu se aliniaza convingerilor tale automat sari cu jigniri si aduci remarci ca face propaganda si e extremist. F urat!

 

A fost doar o remarca considerand numarul ridicat de vizionari.

FYI:

1.Wikipedia nu mai e de mult o sursa credibila de informare.

2.Showul TC tonight nu mai exista de 1 an.

3.Tucker de care tu nu stii nimic si poate ai auzit de el doar de 2 luni, este un jurnalist remarcabil care are peste 12 milioane de followers numai onX si este f respectat, vizionat in toata lumea.

4.Eva are peste 800k followers on x printre care si pe Elon...deci daca pt tine e  "duduie" alti au o parere total diferita. 

 

....habar nu ai despre ce e discursul dar ti-ai exprimat parerea.

De fapt chiar daca l-ai viziona probabil nu ai intelege atita timp cat pe tine nu te afecteaza,  nu se intampla unde traiesti si nu esti direct implicata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi a creat acceasi impresie postarea lui Michelle.

retelele astea de socializare au evoluat, si nu in bine. Unele , in loc sa fie ceva unde iti poti spune liber parerea si sa citesti ce gandesc altii sunt pline de troli si de conturi false. 

 

Asa crede si jordan peterson, am ascultat mai demult un interviu cu el, se poate gasi cu ggl , cred.

 

 o impresie total gresita din multe puncte de vedere.

 

si tu, caalte persoane pe aici,  cand cineva isi exprima parearea sau doar face o remarca, sau pune intrebare...imediat, daca nu se aliniaza convingerilor tale, incepi cu jigniri. Unde e libertatea de ati exprima parerea de care, chiar tu aduci vorba?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prerea mea. 

 

Valoarea unui om sau a unei opinii nu sta in numarul de urmaritori, cel putin pentru mine, pentru ca nu ii cunosti pe ceilalti,pur si simplu. Nu am cum sa imi dau seama daca cei 45 de milioane au aceleasi valori , opinii sau aspiratii sau daca ma reprezinta pe mine .

EM , really?

 

Democratia e un lucru foarte fragil.Dar eu cred ca suntem deja in mijlocul unor transformari uluitoare si nu avem puterea sa oprim nimic pentru ca lumea se schimba mereu, iar granitele , zidurile, barierele, nu mai folosesc la nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, e dezgustator sa te adresezi asa...chiar nu stii sa porti un dialog?

Nu mai arunca cu vorbe jignitoare atita timp cat tu ai idei preconcepute si nici habar despre ce vorbesti. 

Oricine spune ceva, daca nu se aliniaza convingerilor tale automat sari cu jigniri si aduci remarci ca face propaganda si e extremist. F urat!

 

A fost doar o remarca considerand numarul ridicat de vizionari.

FYI:

1.Wikipedia nu mai e de mult o sursa credibila de informare.

2.Showul TC tonight nu mai exista de 1 an.

3.Tucker de care tu nu stii nimic si poate ai auzit de el doar de 2 luni, este un jurnalist remarcabil care are peste 12 milioane de followers numai onX si este f respectat, vizionat in toata lumea.

4.Eva are peste 800k followers on x printre care si pe Elon...deci daca pt tine e  "duduie" alti au o parere total diferita. 

 

....habar nu ai despre ce e discursul dar ti-ai exprimat parerea.

De fapt chiar daca l-ai viziona probabil nu ai intelege atita timp cat pe tine nu te afecteaza,  nu se intampla unde traiesti si nu esti direct implicata. 

 

Sunt doi baieti din Turcia care au milioane de followersi cu un dans pe o manea romaneasca. Nr de urmaritori transforma maneaua in capodopera muzicala? sau tot o manea ramane? Si Hitler avea milioane de urmaritori , valideaza asta ceea ce spunea si facea? 

 

Nu am ascultat discursul, dar am citit o parte din transcript. Recunosc ca nu am putut urmari pana la capat, mi s-a facut greata pe parcurs. Pentru mine, discursurile astea pline de ura ale nationalistilor xenofobi extremisti ma duc instant cu gandul la Hitler, la nazisti si la lagarele de exterminare. Nu este o lume in care vreau sa traiasca copiii mei. 

 

Tucker o fi fost jurnalist mare, ai dreptate, nu i-am urmarit cariera, dar in momentul in care s-a dus la Putin si i-a pus la dispozitie platforma si ocazia sa isi abereze toate minciunile si propaganda fara sa il deranjeze cu o singura intrebare cat de cat incomoda, asta l-a discreditat total. Sa te duci tu la criminalul de razboi care a ordonat atacarea unui stat independent si sa te uiti ca vita  (cu ochi mari si blanzi) zeci de minute cum ala minte si minte si minte si sa nu clipesti macar, ba sa plusezi si tu cu niste minciuni aberante , asta nu il face decat sluga vanduta. Avem si noi in Romania cativa jurnalisti de astia, cu milioane de urmaritori; Gadea, Ciuvica. Ling sau linseaza in functie de cum le zice sefu' (fost securist imbogatit cu banii securitatii) sau de la ce partid vine banul. Mari jurnalisti mari valori! Si la ei sa uita milioane de oameni. Are si telviizunea din Moscova un jurnalist remarcabil : Soloviov. Sunt innebuniti rusii dupa el, cu milioanele il urmaresc in fiecare seara! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca habar nu am despre ce e vorba pentru ca nu ma afecteaza. Cred ca nu ai mai citit si a doua parte a postarii mele. Ba ma afecteaza enorm, pentru ca in esenta este vorba despre conflicte, razaboi, moarte si distrugeri.  Ucraina e la mai putin de 200km de casa mea (satul unde au trait bunicii mei e la 10km de granita).  Drone rusesti au cazut pe teritoriul  Romaniei, Putin e la doi pasi, iar eu am crescut cu povestile bunicii despre rusi in timpul razboiului, despre colectivizare, despre abrutizare si ura intre oameni. 

Cea mai lunga perioada de pace si prosperitate in Europa ( locul de unde au plecat amandoua razboaiele mondiale) se datoreaza tocmai proiectului UE, de unitate, de mai putin nationalism si suveranism si mai multa colaborare, mai putine granite si mai multe lucruri facute impreuna. 

Oameni ca aceasta Eva (la capac)  promoveaza fix valori contrare, promoveaza ura si dezbinare, individualism si granite cat mai inalte, neincredere si frica. Discurs care serveste perfect psihopatului de la Moscova, care isi doreste o lume dezbinata si slaba in fata lui. Extremistii europeni sunt finantati si potentati de rusi, social media e invadata de troli platit de rusi (cati din milioanele de urmaritori nu or fi conturi false?)

 

Cand rusii au intrat in Ucraina, copii mei m-au intrebat "mama, noi ce facem daca vine razboiul?" Ai idee ce sentimente te incearca in situatii de astea ? ai idee cum te simti cand pui mana pe telefon sa suni o prietena plecata in vest sa o rogi sa iti primeasca copiii , in caz de ...? Da, toata propaganda pro-rusa, toata inactiunea celor care pot face ceva in ajutorul Ucrainei si nu o fac ma afecteaza! Am prieteni in Republica Moldova. Imi pasa si am afecteza daca ei sunt urmatorii pe lista lui Putin si toti mancatorii de kkt pro-rus ma afecteaza.

 

 

Am sa te supar iar, Michelle, dar cumva mie mi se pare ipocrizie sa fii tu la randul tau emigrant si sa strigi "huooo! emigrantii!" Daca erai nascuta din neam de indieni apachi, sau daca erai aici, in Romania, aparand tunelurile de sub Bucegi impotriva sri-lankezilor, da, mai intelegeam.. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...