Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

michelle, pai nu a facut Trump zid (platit de Mexic), cum e granita deschisa ? Eu pe internet gasesc articole si informatii depre politisti de fontiera, puncte de control, turnuri de supraveghere, inteligenta artificiala folosita la controlul marfurilor si oamenilor de la granita cu Mexic. Daca tu stii altceva, asa o fi. 

 

Da, se voteaza doar daca ai si prezinti carte de identitate, exista un sistem de verificare sa nu votezi de mai mult ori, daca sunt alegeri locale poti vota doar in localitatea de domiciliu (adresa este trecuta pe actul de identitate) . 

Si biden l-a darimat cind a venit la putere. Sint o gramada de videouri de la gramita cu mexicul, se trece ca in brinza.

 

La noi pina anul asta s-a votat fara act de identitate, ca englezii n-au ID card. Anul asta poti vota cu pasaportul, carnet de conducre sau o tidula eliberata de Gov in scopul asta (asta in cazul in care nu conduci sau n-ai pasaport).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Prima dată când aud de astfel de vot… mi se pare aiurea 

 

Se insista sa se voteze într-o singură zi (nu o săptămână ), numai cetățenii, cu identificare direct la sedii oficiale nu prin mail… și voturi adunate. Iar rezultatele să se dea în aceeași zi … nu după o lună. chiar astăzi vorbeau ca încearcă să treacă lege în care să se împiedice fraudarea voturilor.

Democrații bineînțeles votează împotriva , să sperăm ca tot trece.

Da, aici pe vremuri vota doar nobilimea si numai barbatii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia dacă vrei să spui, eram curioasă ce se întîmplă la tine în țară cu

1. cei intrați ilegal 

2. musulmanii care tot câștigă teren în politică pe funcții imp. 

 

1. Sint cazati in hoteluri de 4 stele, mincare asigurata si £40 bani de buzunar. Insa planul e ca cei ce intra ilegal vor fi deportati in Rwanda si procesati acolo. Din cauza asta au inceput sa fuga in Irlanda si sa-si intinda corturi in Dublin. Au fost luati la bataie de localnici. Eu astept cu interes sa vad primul zbor spre Rwanda.

2. Da s-au inflitrat in Green party, unde sint foarte multe femei, usor de manipulat si au fost votati de conationali in anumite orase. Din fericire nu-s asa de multi, deci eu nu-i vad ca un pericol, inca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

La noi pina anul asta s-a votat fara act de identitate, ca englezii n-au ID card. Anul asta poti vota cu pasaportul, carnet de conducre sau o tidula eliberata de Gov in scopul asta (asta in cazul in care nu conduci sau n-ai pasaport).

Adica daca eu eram intr-o excursie in UK in ziua alegerilor, puteam sa votez acolo fara sa ma intrebe nimeni nimic? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca habar nu am despre ce e vorba pentru ca nu ma afecteaza. Cred ca nu ai mai citit si a doua parte a postarii mele. Ba ma afecteaza enorm, pentru ca in esenta este vorba despre conflicte, razaboi, moarte si distrugeri.  Ucraina e la mai putin de 200km de casa mea (satul unde au trait bunicii mei e la 10km de granita).  Drone rusesti au cazut pe teritoriul  Romaniei, Putin e la doi pasi, iar eu am crescut cu povestile bunicii despre rusi in timpul razboiului, despre colectivizare, despre abrutizare si ura intre oameni. 

Cea mai lunga perioada de pace si prosperitate in Europa ( locul de unde au plecat amandoua razboaiele mondiale) se datoreaza tocmai proiectului UE, de unitate, de mai putin nationalism si suveranism si mai multa colaborare, mai putine granite si mai multe lucruri facute impreuna. 

Oameni ca aceasta Eva (la capac)  promoveaza fix valori contrare, promoveaza ura si dezbinare, individualism si granite cat mai inalte, neincredere si frica. Discurs care serveste perfect psihopatului de la Moscova, care isi doreste o lume dezbinata si slaba in fata lui. Extremistii europeni sunt finantati si potentati de rusi, social media e invadata de troli platit de rusi (cati din milioanele de urmaritori nu or fi conturi false?)

 

Cand rusii au intrat in Ucraina, copii mei m-au intrebat "mama, noi ce facem daca vine razboiul?" Ai idee ce sentimente te incearca in situatii de astea ? ai idee cum te simti cand pui mana pe telefon sa suni o prietena plecata in vest sa o rogi sa iti primeasca copiii , in caz de ...? Da, toata propaganda pro-rusa, toata inactiunea celor care pot face ceva in ajutorul Ucrainei si nu o fac ma afecteaza! Am prieteni in Republica Moldova. Imi pasa si am afecteza daca ei sunt urmatorii pe lista lui Putin si toti mancatorii de kkt pro-rus ma afecteaza.

 

 

Am sa te supar iar, Michelle, dar cumva mie mi se pare ipocrizie sa fii tu la randul tau emigrant si sa strigi "huooo! emigrantii!" Daca erai nascuta din neam de indieni apachi, sau daca erai aici, in Romania, aparand tunelurile de sub Bucegi impotriva sri-lankezilor, da, mai intelegeam.. 

 

 

Nu, Letitia, eu nu am zis ca e ok sa intre ilegali cati vor pe unde vor, cum vor, fara nici un control. Dar nu mi se pare in regula sa ii consideri pe toti criminali, ticalosi, dusmanii poporului, suboameni pt ca nu sunt crestini etc..  

Laura dar tu nu generalizezi cind zici ca rusii au facut si au dres? Ti se pare in regula? Sau cind sint foarte aproape de gradina proprie, altfel vedem pericolul? Cum am spus, fiecare cu ce-l doare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca eu eram intr-o excursie in UK in ziua alegerilor, puteam sa votez acolo fara sa ma intrebe nimeni nimic? 

nu, trebuie sa fii inregistrat sa votezi pe site-ul guvernului. Cind te duci la vot, aia de acolo au liste cu numele si adresa ta. Cred insa ca daca sa zicem tu stiai numele si adresa mea exacta si unde e statia mea de votare din cartier, puteai sa votezi in numele meu. Sigur cind apaream si eu, ar fi fost o problema!   Sint insa putine sanse sa se intimple asta, ani de zile am votat fara sa ne identificam si n-am auzit sa fi fost mari fraude, ca sint si obsevatori independenti prezenti, etc. Anul asta vreau sa ma intregistrez sa votez prin posta, caci poti sa o faci mai din timp, nu in ziua votarii si e util mai ales daca esti plecat in concediu in ziua votarii (mi s-a intimplat).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura dar tu nu generalizezi cind zici ca rusii au facut si au dres? Ti se pare in regula? Sau cind sint foarte aproape de gradina proprie, altfel vedem pericolul? Cum am spus, fiecare cu ce-l doare.

Din punctul meu de vedere nu, nu e acelasi lucru. E evident ca m-am referit la statul si armata rusa si ceea ce au facut este real ( nu e extrapolare a unor incidente izolate) , se poate proba, nu cred ca e cineva care poate spune ca e fake news, ca armata rusa nu a atacat si nu e  razboi in Ucarina. Nu am facut nici o afirmatie despre caracterul, etica, morala, starea de sanatate generala a poporului rus, a celor cate sute de milioane de rusi or fi pe pamant.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu, nu e acelasi lucru. E evident ca m-am referit la statul si armata rusa si ceea ce au facut este real ( nu e extrapolare a unor incidente izolate) , se poate proba, nu cred ca e cineva care poate spune ca e fake news, ca armata rusa nu a atacat si nu e  razboi in Ucarina. Nu am facut nici o afirmatie despre caracterul, etica, morala, starea de sanatate generala a poporului rus, a celor cate sute de milioane de rusi or fi pe pamant.  

Ai zis rusi, i-am bagat pe toti in aceiasi oala, xenofobie la drumul mare! 

 

 

Apoi e fake news ca zeci de mii intra zilnic fara acte intr-o tara? E complet ilegal sa faci asta, se face puscarie, deci toti comit o iilegalitate din start. Urmeaza apoi altele cind isi dau seama ca n-au ce minca si unde dormi,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...