Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

 

 

Marea majoritatea a americanilor vor law and order (politia repusa in drepturi), criminalitatea (droguri, homelessness ) redusă, taxe mici și imigrația ilegală stopată. Ori democrații sint prea liberali și progresivi sa faca asta, au dovedit-o cu virf si îndesat in ultimii 3 ani jumate. Sint prea ocupați sa se uite in gura minorităților gălăgioase, in loc sa plece urechea la majoritatea silențioasă. Deci nu e de mirare asa multi il votează pe Trump care a promis să facă toate astea.
ai făcut un rezumat bun. [flo2] T, nu numai ca a promis, dar in timpul mandatului a facut f multe din astea . Lumea acum s-a saturat de promisiuni, vor fapte, iar faptele din timpul mandatului “vorbesc “ la T.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Marea majoritatea a americanilor vor law and order (politia repusa in drepturi), criminalitatea (droguri, homelessness ) redusă, taxe mici și imigrația ilegală stopată. Ori democrații sint prea liberali și progresivi sa faca asta, au dovedit-o cu virf si îndesat in ultimii 3 ani jumate. Sint prea ocupați sa se uite in gura minorităților gălăgioase, in loc sa plece urechea la majoritatea silențioasă. Deci nu e de mirare asa multi il votează pe Trump care a promis să facă toate astea. 

 

O statistică? Nu mă îndoiesc că sunt dorințe lăudabile, cine vrea criminalitate (apropo, a fi homeless nu e ceva criminal), mă îndoiesc că marea majoritate cred că vor fi îndeplinite de Trump. S-ar putea să mă înșel, bineînțeles, mai ales în lumina ultimelor evenimente. Deocamdată e staționar pe la 47 la sută, să vedem cum va evolua dacă se retrage B.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deci e un manipulator Dumnezeul ăsta al tău! Și mai are și tot felul de interese! Trump pur și simplu a avut zile! N-a fost nici o intervenție divină implicată. Tu sigur poți crede ce vrei, dar asta nu înseamnă ca e adevărat.

Dacă eu cred în Dumnezeu și se dovedește că mă înșel, nu am pierdut nimic. Dar dacă tu nu crezi în Dumnezeu și se dovedește că te înșeli, ai pierdut totul.” Blaise Pascal

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, zilele astea ma plictiseam si am intrat pe forum sa vad ce se mai intimpla. 

 

Nu iti citez toate mesajele pe acest topic, vreau doar sa iti dau un sfat prietenesc si vorbesc cit se poate de serios. 

 

Ceva este in neregula cu tine, in felul in care gindesti, esti fanatica dusa la extrem. 

 

Tu urasti oamenii, iti urasti semeni care nu gindesc si care nu sint ca tine. 

 

Cauta sa discuti cu cineva impartial, nu de la biserica. Povesteste cuiva specializat de ura care o ai in tine. 

 

 

Sper sa gasesti ajutorul de care ai nevoie. 

 

Cum să votez un președinte care nu are capacitate mentală și abia merge?

ori pe K care nu a făcut nimic absolut nimic pt tara. 
 

Cum sa votez pe cineva care lasă tara să fie invadată de milioane de ilegali care nu se știe cine sunt și aduc arme și droguri

stii câți tineri mor de fetanyl anual? Face B/ K ceva ? 
 

Cum sa votez pe cei care promovează policies care au dus la mărirea prețurilor și a taxelor, lumea abia mai face fatza . 
 

ori care pun steagul trans, ori ale altor tari  în locul celui american? 
 

care ignoră eforturile făcute de femei în sporturi și aduc bărbații să le ia locurile și recompensele. 

 

cum să votez în școli să învețe de trans, și sex etc … în loc de math și știința ? 

 

ori primesc la casa albă si îi ridică în slăvi pt curaj pe trans și nu pe veteranii care s-au sacrificat în războaie ? 
 

cum să votez pe cei care promovează război și nu fac nimic pt pace ? 

cand trimit banii în alte țări iar oamenii în țara asta dorm pe străzi

 

… dacă astea sunt mizerii pt tine … îmi pare rău…  dar întreabă pe oricine , astea sunt fapte dovedite, trăite. 
 

Cum să votez cu conștiința curată și ca femeie și creștin așa ceva ? Cum ? 
Spune tu… care din aceste afirmații sunt mizerii sau minciuni ?
Concret, dacă tot îmi ataci caracterul adu și ceva dovezi. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, zilele astea ma plictiseam si am intrat pe forum sa vad ce se mai intimpla. Nu iti citez toate mesajele pe acest topic, vreau doar sa iti dau un sfat prietenesc si vorbesc cit se poate de serios. Ceva este in neregula cu tine, in felul in care gindesti, esti fanatica dusa la extrem. Tu urasti oamenii, iti urasti semeni care nu gindesc si care nu sint ca tine. Cauta sa discuti cu cineva impartial, nu de la biserica. Povesteste cuiva specializat de ura care o ai in tine. Sper sa gasesti ajutorul de care ai nevoie.

nu e nevoie sa te îngrijorezi și nu e cazul să-mi dai sfaturi atita timp cat nu mă cunoști.

Persoane reale din viața mea care mă cunosc au o părere total opusa.

Sunt curioasă să aflu care sunt aceste persoane care tu crezi ca le urăsc?

Ce argumente ai să categorisești fanatism ? 

 

Tu trăiești/ ai trăit în America?

 

ps. tu realizezi faptul ca, critici fără nici un argument, o situație de care nu ai habar si aduci acuzații grave unei persoane care nu o cunoști și nu ai stat de vorbă niciodată ( sau poate am vb o dată mai de mult … nu mai știu) .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca alegerea Președintelui este o datorie civică f importantă și trebuie să i se dea importanță cuvenită. 

Ca sunt informată și știu cu cine /pt ce votez, platforma politica, problemele societatii in care traiesc etc…dar pt ca nu intenționez să votez din motive solide cu persoanele agreate de voi… se pare ca asta e ștampilat cu fanatism. 

inca nimeni din persoanele care aruncă cu jigniri nu a venit cu argumente concrete. 
 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, noi nu am vorbit niciodata. Cred ca iti poti da seama despre o persoana si dupa felul in care scrie, iar tu pe forumul acestea de-a lungul timpului ai fost foarte vocala. Ti-ai exprimat mai mult decit vehement parerile religioase si politice. 

 

Toti avem pareri politice si religioase dar nu incercam (eu cel putin) sa le impun nimanui ca un adevar suprem. 

 

Prima cautare (pun in engleza ca vad ca asta preferi):

 

 

Some signs of a fanatical person include:

  • Rigid, inflexible beliefs that are resistant to change or counterevidence
  • Intense, single-minded devotion to an ideology, cause, or belief system
  • Intolerance or hostility towards those who disagree with or challenge their beliefs
  • Tendency to view the world in binary, 'us vs. them' terms, with no middle ground
  • Justification of extreme or unethical actions in service of their beliefs
  • Unwavering conviction that they are absolutely right and others are wrong
  • Inability or unwillingness to consider alternative viewpoints or perspectives
  • Tendency to dismiss or demonize opposing views as ignorant, misguided, or evil
  • Obsessive focus on proselytizing or converting others to their way of thinking
  • Willingness to isolate themselves from mainstream society and relationships

Sursa: https://www.quora.com/What-are-some-signs-of-a-fanatical-person

 

Mai am un articol il pun in mesajul urmator. 

nu e nevoie sa te îngrijorezi și nu e cazul să-mi dai sfaturi atita timp cat nu mă cunoști.

Persoane reale din viața mea care mă cunosc au o părere total opusa.

Sunt curioasă să aflu care sunt aceste persoane care tu crezi ca le urăsc?

Ce argumente ai să categorisești fanatism ? 

 

Tu trăiești/ ai trăit în America?

 

ps. tu realizezi faptul ca, critici fără nici un argument, o situație de care nu ai habar si aduci acuzații grave unei persoane care nu o cunoști și nu ai stat de vorbă niciodată ( sau poate am vb o dată mai de mult … nu mai știu) .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sursa: https://www.huffpost.com/entry/inside-the-mind-of-fanaticism_b_5a072059e4b0ee8ec36941e1

 

Pun doar citeva paragrafe care eu le-am gasit interesante. Articolul este extrem de interesant si merita citit pina la capat. 

 

"The United States has always had its share of fanatical groups, but never before Trump have they felt so emboldened or been given such legitimization from the White House."

 

........

"Professor Haynal is the former Chair of the Department of Psychiatry at the University of Geneva; former President of the Swiss Psychoanalytic Association; and the author of "Encounters with The Irrational". He is assisted by his wife Veronique Haynal, a psychotherapist in Geneva, who shares fully in all his work.

 

The Haynals write: “The dictionary defines a fanatic as someone with excessive and single minded zeal. Synonyms include extremist, radical, chauvinist, militant, bigot, sectarian, diehard, and dogmatist. ‘Fanatic’ is derived from a Latin word that described possession by a god or demon. In current usage, it more often describes possession by a cause or belief system- religious, nationalist, racist, political, or ideological."

 

.......

 

"What are the characteristics of fanatic leaders?

  • They may differ widely in intelligence, personality and goals - but all use similar methods to turn followers into fanatics.
  • They convey a simple message with powerful conviction and constant propaganda.
  • They deny truth, manipulate objective reality, distort facts, and create fake news.
  • They are intolerant of contradiction and destroy opposition.
  • They delegitimize and censor alternative views.
  • They divide issues and people sharply into good and bad.
  • They create scapegoats and targets of anger.

Fanatical followers need:

  • A simple answer, black or white
  • To be protected against imagined ‘evil’
  • A sense of community
  • To feel important
  • To feel better than the ‘others’
  • To secure special rights and resources, in this life or in the next
  • Redemption"

Si aici m-a opresc. Concluziile tragele singura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o diferență între a-ți exprima părerile și a le impune cuiva.
Cui le-am impus și pe cine am obligat să le creadă?

 

Sunt doar opinii personale multe spuse chiar la mod general și fiecare e liber să le citească sau nu, sa creadă, să facă studii dacă vrea, să le dezbata, sa ma contrazică cu argumente. 

 

Daca scriu la bucătărie,  ca eu fac mâine  ciorba de cartofi într-un fel asta nu inseamna ca oblig forumul sa faca ciorba de cartofi mâine și să-mi urmeze rețeta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...