Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

mihaela, eu am incercart sa explic pe scurt (nu intitdeauna imi permite timpul sa scriu in detaliu).

 

California are 40% din populatie hispanica...deci vreo 16 milioane. din astia sa zicem ca doar 50% au drept de vot pt presedinte, deci 8 milioane iar  ei voteaza majoritar democrat...

 

 sunt state care intreaga populatie e sa zicem de 1 milion ...deci ele vor fi anulate total de populatia hispanica democrata din california . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt ilegali. De parca ar putea cineva sa le contabilizeze exact numarul.  [alcool] 

 

Si sa mai intre si intr-o statistica cand  se face recensamant.

https://www.census.gov/topics/public-sector/congressional-apportionment/about/faqs.html#Q3

Are undocumented residents included in the apportionment population counts?

Yes, all people (citizens and noncitizens) with a usual residence in the 50 states are included in the resident population for the census, which means they are all included in the apportionment counts.

 

chiar si cei fara casa sunt numarati...de cei de la sheltere, etc...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mihaela, eu am incercart sa explic pe scurt (nu intitdeauna imi permite timpul sa scriu in detaliu). California are 40% din populatie hispanica...deci vreo 16 milioane. din astia sa zicem ca doar 50% au drept de vot pt presedinte, deci 8 milioane iar ei voteaza majoritar democrat... sunt state care intreaga populatie e sa zicem de 1 milion ...deci ele vor fi anulate total de populatia hispanica democrata din california .

 

Asa și? E votul majorității, mi se pare normal. Nu are nicio legătura cu statele, ci cu populația USA, luată ca un total. E președintele tuturor, votul fiecărui cetățean trebuie sa conteze. Editez: trebuie sa conteze in mod egal. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mihaela, eu am incercart sa explic pe scurt (nu intitdeauna imi permite timpul sa scriu in detaliu). California are 40% din populatie hispanica...deci vreo 16 milioane. din astia sa zicem ca doar 50% au drept de vot pt presedinte, deci 8 milioane iar ei voteaza majoritar democrat... sunt state care intreaga populatie e sa zicem de 1 milion ...deci ele vor fi anulate total de populatia hispanica democrata din california .

 

Si tot nu ai răspuns la întrebarea mea. Ce scrii aici știu, nu asta era ce întrebam eu. 
 

Unde e logica (ca eu văd doar contradicție) la acel punct pe care singura l-ai scris, cu democrații care deschid granițele sa vina ilegalii și apoi vor sa anuleze legea votului electiv? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

California are 40% din populatie hispanica...deci vreo 16 milioane. din astia sa zicem ca doar 50% au drept de vot pt presedinte, deci 8 milioane iar  ei voteaza majoritar democrat...

 

 sunt state care intreaga populatie e sa zicem de 1 milion ...deci ele vor fi anulate total de populatia hispanica democrata din california . 

 

Da, sigur, hispanicii sunt persoane de categoria a doua, cum adică să aibă vot egal cu un alb care ar vota partidul republican  [batcap] .

 

Atâta rasism exprimat direct și fără ocolișuri, mai rar de văzut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc aceleași canale tv :). Sau cum zicea Michelle, primește știri personalizate peste tot pe internet, in funcție de direcția ei politica. Michelle spunea defapt desore noi, restul :)). 

 

 

Hmmm...sincer nu cred absolut deloc varianta asta!!!Cea cu canalele tv...

 

Eu nu cred ca fara foc iese fum...ceva-ceva trebuie sa fie in spatele povestii asteia cu emigrantii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, sigur, hispanicii sunt persoane de categoria a doua, cum adică să aibă vot egal cu un alb care ar vota partidul republican  [batcap] .

 

Atâta rasism exprimat direct și fără ocolișuri, mai rar de văzut!

 

nu e vorba de rasism si nu stiu cum ai putut interpreta asta.

am spus ca cei hispanici voteaza  majoritar democrat si sunt concentrati in cateva state.

 

anyway, eu chiar am vrut sa explic daca tu vrei sa interpretezi cu totul altceva decat am vrut sa spus si chiar sa ma jignesti ...e problema ta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, sigur, hispanicii sunt persoane de categoria a doua, cum adică să aibă vot egal cu un alb care ar vota partidul republican  [batcap] .

 

Atâta rasism exprimat direct și fără ocolișuri, mai rar de văzut!

Eu zica ca a explicat foarte clar cum e sistemul de vot acolo...nu vad niciun rasism la adresa mexicanilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...