Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Ce ma afecteaza pe mine cel mai mult si sunt supusa presiunii sunt 2 lucruri

1. iarasi perspectiva inchiderii scolilor, iar au ajuns localitati la 6-7/1000 si nici noi nu mai avem mult, suntem primii pe tara la nr de cazul si toata lumea vorbeste ca se vor inchide in curand, in 2-3 saptamani, maxim 1 luna. Chestia asta ma afecteaza (ca pe multi altii) in conditiile in care au mai fost 3 semestre in care 90% din timp au fost doar online. Pt fete a fost oribil acest sistem pt ca au simtit rost de lasat mai moale si au percutat imediat. Cat m-am luptat eu ca parinte, nu am putut suplini in totalitate sistemul de invatamant acasa. Pt alti copii, poate ca a fost ok (genul de copii 100% constiinciosi, si ele sunt, dar mai mult cand se simt monitorizate, la scoala, ca inainte de pandemie). Acum Andreea trece a 8-a, are examen, inca 1 an online ar fi crunt, habar nu am ce o sa iasa. Cu goluri din clasele 6 si 7, si sa vedem 8. O sa vedem cu meditatiile daca o sa suplinim.

2. Chestia cu testatul si izolatul la fiecare muc si stranut, ca deh sunt simptome potentiale covid. Si frica cand imi aud copiii stranutand, curnadu-le nasul sau tusind (si si daca s-au inecat cu o gura de apa, ca altminteri nu prea au tusit propriu zis). Imi sare inima si ma panichez instantaneu. Fara sa vreau i se face stomacul ghem. Si anterior nu am fost un parinte panicos, din contra, am tratat cu calm orice raceala, eram destul de realxata. La fel mie cand imi curge nasul (si eu am probleme cu frigul, sensibila la frig si la diferentele de temperatura). Ajung sa ma feresc de copii sa nu le dau ceva (desi inainte de pandemie ele nu prea au luat de la mine, mai mult eu de la ele, cand raceau la gradi sau la scoala). Am dezvoltat o teama sa ma mai apropii fizic, intru in camera lor asa din usa... mi-e frica... 

Acum ca a venit toamna si e frig dimineata, incepe nasul curgator (la mine). In timpul zilei de opreste, ,a doua zi iar... Asa am fost dintotdeauna, sensibila la frig. 

 

Nu ma refer la masurile impuse de autoritati, pe alea ma descurc sa le respect, chestiile astea de preventie imi mananca zilele si si imi dau o senzatie de teama permanenta.

 

Si mai e (sporadic) chestia cu calatoriile, ca apar tot felul de restrictii, culori, nu stii ce sa faci... dar ma rog, o vreme nu mai e cazul, vara asta ne-am descurcat, slava Domnului. 

Monica, poti te rog sa imi dai un exemplu de "conditie draconica" la care esti supusa  ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu zic ca nu ai respectat sau nu respecți regulile, iti recomand numai sa încerci sa iei lucrurile ca atare și sa reușești sa și trăiești fără ca te afecteze atât de mult. Toți suntem afectați (probabil nu în aceeași măsură) dar trebuie sa continuam sa trăim.

Eu de exemplu mă bucur de situația actuala, acum câteva luni trebuia sa fim în casa la ora 18 și nu ne vedeam cu prieteni. Alta data (de revelion) nu aveam voie mai mult de 6 persoane adulte la masa. Alta data 1 Km în jurul domiciliului.

 

Asta e, ne adaptam si mergem înainte, numai sa nu ne imbolnavim.

Este adevărat ca noi nu ne-am pierdut locurile de munca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, exista situatii si lucruri asupra carora poti avea o influenta si altele, pe care orice ai face tu, nu le poti influenta sau schimba. De exemplu, vaccinarea face parte din actiunile pe care ai putut sa le faci si le-ai facut. E ok. Dar faptul ca se vor inchide sau nu scolile nu depinde de tine. Nu vor fi numai copiii tai afectati, ci si prietenii lor si copiii vecinilor, si ceilalti copii din oras si din tara. Ce vor face ceilalti, vor face si ai tai. La examenul de clasa a 8-a toti candidatii vor veni dupa ce-au facut scoala la distanta.Tu, ca parinte, poti sa le platesti meditatii si asta e deja un avantaj.

 

Spui ca te panichezi la fiecare muc sau stranut. Pina acuma nu a fost Covid. Poate nici nu va fi. Sau daca va fi, simptomele pot fi usoare (gratie vaccinului sau datorita imunitatii naturale sau norocului pe care-l veti avea). Insa, din fericire, balanta intre cei care s-au facut bine dupa covid si ...ceilalti este fooooarte mult in favoarea primilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monicabo, daca ti-as spune prin cate am trecut in ultimii 2 ani, ai zice ca asa ceva nu exista. chiar ma mir ca sunt inca intreaga la minte. nici nu mai am timp sa ma ingrijorez de covid.

 

dar, intr-adevar, panica asta indusa, cultivata zi de zi te tampeste. parca numai covid exista, e sfarsitul lumii. trebuia sa ma intalnesc cu cineva sa ii dau un pachet. femeia a ramas fara apartament in urma unui incendiu electric (s-au tot plans oamenii pe la mine ca sunt mari fluctuatii de curent si pene de curent in diverse zone ale orasului). pana sa mori de covid, te darama financiar si psihic viata. ca de mancat mananci - mai scump acum, facturile de iarna se anunta mai mari ca anul trecut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva la știri ca  acum ca in Australia ești împușcat cu gloanțe de cauciuc și ti se da cu spray de piper in ochi dacă nu te supui regulilor drastice de lockdown! Nu mai spun de amenzi! Și ăștia o țin dintr-un lockdown in altul de mai bine de un an jumate. Deci se poate și mai rău Monica.

 

La noi nu mai sint restricții și de la 1 Octombrie or sa renunțe la listele alea tâmpite de călătorie. Și-au dat in sfirsit seama ca e imposibil sa opresti virusul sa se răspândească. Australia și NZ sint cel mai bun exemplu. Stim ca acest virus nu va dispărea, deci mai devreme sau mai tirziu marea majoritate a populației globului va face covid, unii forme ușoare, alții forme mai grave, ca la orice gripa. Momentan viața mea a revenit foarte aproape de cum a fost in era pre-covid, dacă reușesc sa ma duc in vacanța in toamna, sint mulțumită. Sint optimista și nu mi-e frica ca as putea face boala, nu pot trai cu sabia lui Damocles deasupra capului pentru tot restul vieții. 
 

Edit: sinceră sa fiu, sint mult mai îngrijorată ca pot face alte boli și n-am sa primesc tratament in timp util. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma afecteaza pe mine cel mai mult si sunt supusa presiunii sunt 2 lucruri

1. ..................   O sa vedem cu meditatiile daca o sa suplinim.

2. Chestia cu testatul si izolatul la fiecare muc si stranut, ca deh sunt simptome potentiale covid. Si frica cand imi aud copiii stranutand, curnadu-le nasul sau tusind (si si daca s-au inecat cu o gura de apa, ca altminteri nu prea au tusit propriu zis). Imi sare inima si ma panichez instantaneu. Fara sa vreau i se face stomacul ghem. Si anterior nu am fost un parinte panicos, din contra, am tratat cu calm orice raceala, eram destul de realxata. La fel mie cand imi curge nasul (si eu am probleme cu frigul, sensibila la frig si la diferentele de temperatura). ......

 

Nu ma refer la masurile impuse de autoritati, pe alea ma descurc sa le respect, chestiile astea de preventie imi mananca zilele si si imi dau o senzatie de teama permanenta.

 

 

 

 

1. Legat de meditatii: acestea erau acerbe in era non-COVID. Cred ca sunt si acum. Macar aku' s-a dovedit ca pot fi facute si online, nu se mai pierde timpul pe drum alergand in stanga si in dreapta, de colo-colo . Daca sunt goluri ... de fapt ... in orice situatie ... eu as face meditatii musai pentru evaluare

 

2. Aici la punctul 2, partea pe care am trecut-o in Italic gasesc ca nu este bine si ar trebui o atentie sporita. Eu as da din meditatiile copilului pe cateva sedinte la psiholog. As vedea-o ca pe o investitie pe termen lung in mine pentru binele meu si al celor din jurul meu. Nu m-ar mustra constiinta prea tare pe motiv ca am privat copilul de educatie.

As avea si niste argumente si niciunul legat de COVID.

 

----

 

Pandemia asta ne-a activat demonii din adancuri si ni i-a lipit drept in fata venind cu unul din factorii cei mai importanti pentru declansarea stresului: lipsa de predictibilitate. Zi dupa zi, saptamani, luni, ani. Nu e usor. Lipsa asta de predictibilitate scutura bine de tot.

Nu vorbesc filozofic de parca pe mine nu m-a afectat pandemia asta, respectiv propria familie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria asa va fi...capitala oricum nu va merge mult la scoala. orasele mari cam la fel. ce hartogarii? alea din invatamant?

 

sunt curioasa ce tari isi mai inchid scolile. aaaa, stai, niciuna , ca cele civilizate-s vaccinate.

 

la sora mea in oras sunt vaccinati 85%.

 

L.E.

 

care neoficial? a zis chiar marele ministru-pe la 1 octombrie copiii vor sta acasa iar, ca s-au distrat destul vara asta adultii pe prosoape unii peste altii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...