Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

si cand expira certificatul de vaccinare ce facem ?

ne vaccinam iar ? anual ? la 6-9luni ?

chiar credeti ca o eventuala campanie de vaccinare va mai avea vreun succes, cand vedem ca lockdown este la fel ptr toti ? 

Ne vom vaccina pina se stinge pandemia!Asta si datorita nevaccinatilor.Unii care nu pot ca nu au posibilitatea-vezi taril sarace, altii ca nu vor.

 

Am inteles ca vaccinul ruesesc a primit dreptul de a fi folosit pe piata...sa vedem acum ce motive mai gasesc antivaccinistii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si cand expira certificatul de vaccinare ce facem ?

ne vaccinam iar ? anual ? la 6-9luni ?

chiar credeti ca o eventuala campanie de vaccinare va mai avea vreun succes, cand vedem ca lockdown este la fel ptr toti ? 

Ne vom vaccina pina se stinge pandemia!Asta si datorita nevaccinatilor.Unii care nu pot ca nu au posibilitatea-vezi taril sarace, altii ca nu vor.

 

Am inteles ca vaccinul ruesesc a primit dreptul de a fi folosit pe piata...sa vedem acum ce motive mai gasesc antivaccinistii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne vom vaccina pina se stinge pandemia!Asta si datorita nevaccinatilor.Unii care nu pot ca nu au posibilitatea-vezi taril sarace, altii ca nu vor.

 

E un virus. Nu se " stinge" .

Eu cunosc 3 persoane vaccinate de doua ori ce acum trec a doua   oara prin boala. E alta tulpina probabil. 

S-au vaccinat  complet, s-au imbolnavit si apoi inainte de 6 luni de la imbolnavire au iesit iar pozitivi. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un virus. Nu se " stinge" .

Eu cunosc 3 persoane vaccinate de doua ori ce acum trec a foua   oara prin boala. E alta tulpina probabil. 

Eu nu am spus ca se stinge virusul, e clar ca vom trai cu el.

Eu am spus de pandemie, daca pandemia se stinge atunci nu vom mai fi nevoiti sa ne vaccinam de x ori, va fi un vaccin ca si cel al gripei.Nimeni nu te obliga sa te vaccinezi anitgripal, multi nu au facut-o niciodata) ncii eu de exemplu).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu ma mai vaccinez contra COVID decat daca va fi obligatoriu. 

Corect. 

Ma mai gandesc cum fac, de la a doua doza, dupa sase luni, nu o sa mai am acces la sport si alte activitati de recreere.

——————

Deocamdata s-a inceput campania pt 5-11 ani. In presa, scriau deja ca se asteapta rupturi de stoc.

 

In alta ordine de idei, in vacanta facem pauza partial la cele 30 de masti consumate de familia mea pe saptamana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danemarca a pierdut controlul asupra pandemiei. Testarea nu mai e o “arma” in lupta cu virusul, sunt atât de mulți infectați încât nu mai are importanta testarea. Trebuie găsită alte strategii. 
 

Din articolul de mai jos, e in daneza dar se poate traduce Pt cine dorește. 
https://www.berlingske.dk/samfund/nu-smittes-saa-mange-at-test-ikke-kan-styre-epidemien-vi-er-simpelthen-ved

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta o sa fie prost, ca fara vaccin din 6 in 6 luni nu o sa mai ai acces la activitati considerate neesentiale, nu mai poti calatori. Pana la urma viata se compune si din placeri din astea neesentiale, nu doar din casa si mancare.

Nu stiu ce sa zic, m-am saturat de pandemia asta ca de mere acre si de toate restrictiile si de haosul creat. In 2 ani de zile, am invatat cu sa traiesc cu virusul, mai mult ma seaca eventuale restrictii: scoli inchise, tot felul de chestii anulate, sau cel mai rau modelul vestic: lockdown pentru toti (atunci nu rea vad cum stimulezi vaccinarea, daca ii inchizi pe toti).

 

Pana la urma trebuie fiecare sa-si ia viata in maini, sa discernem informatiile si sa decisem fiecare cum ne ferim. Informatiile si instrumentele le avem cu totii: vaccin, masca, teste, stim cu se transmite...

 

Nu m-am lamurit cum e cu omicronul asta, daca este mai letal sau la fel de letale ca alelalte sau e mai bland si doar se transmite mai repede. Ca daca e mai bland dar mai transmisibil, atunci probabil (si asa sper sa fie) vor fi multe cazuri asimptomatice sau f usor simptomatice si cum se transmite atat de repede (aproape ca doar te uiti la om si s-a si transmis), atunci se va si "consuma" mai repede. Dar nu mai zic astia nimic, au trecut deja 2-3 saptamani de cand au zis ca vor studia si tac ca melcul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inteleg ca au cazuri multe omicron.

In afara  ca ies multe la numaratoare, sunt multe cazuri grave?

Ca pana la urma asta e esenta, cat de grav e, nu ca sunt multi la numar.

Danemarca a pierdut controlul asupra pandemiei. Testarea nu mai e o “arma” in lupta cu virusul, sunt atât de mulți infectați încât nu mai are importanta testarea. Trebuie găsită alte strategii. 
 

Din articolul de mai jos, e in daneza dar se poate traduce Pt cine dorește. 
https://www.berlingske.dk/samfund/nu-smittes-saa-mange-at-test-ikke-kan-styre-epidemien-vi-er-simpelthen-ved

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...