Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Pai certificatul verde nu e de fapt fovada ca esti vaccinat?

 

Daca esti vaccinat ce te deranjeaza acest certificat verde?

 

Daca momentan anumite activitati, anumite sectoare sunt conditionate de a a fi vaccinat, cum arati daca nu posezi un document, un app ceva?

 

Despre masca discutia este inutila din punctul meu de vedere...masca e utiöa ca ne place sau nu!!!(ieri mi-am mai achizitionat 20 de bucati, desi urasc sa le port, utilitatea lor e de necontestat)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu mastile astea depinde in ce mediu esti... eu in exterior nu le suport, simt ca imi iau tot aerul si ma sufoc (vara de caldura, iarca fac condens - exact ca si cu fularul la gura, mult hulit de toata lumea), deci in exterior nu port aproape deloc masca, doar daca chiar e multa lume pe mp. 

Iar in interior... depinde de conditii, de sistemyk de ventilatie, daca e ok, o suport, dar sunt magazine mici unde e cald, parca nu ai aer, i-am zic unei vanzatoare o data ca daca nu imi incazeaza mai repede banii, nu mor de covid, dar voi muri sufocata in fata ei (era vara, f cadl si magazinul fara AC, vanzatoarea fara masca)

 

Nici nu am o parere daca masca chiar protejeaza... banuiesc ca da, cam 50-50.... cred ca acum a ramas pt psihicul nostru, cred ca omicronul fenteaza si masca nu doar anticorpii.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a atras atentia asta. So much for human rights!

 

 

Mandatory Covid jabs in Malawi ‘violate human rights’, say civil society groups

Measure aimed at frontline workers to reduce spread of Omicron variant may increase unrest in country with low vaccine take-up, critics warn

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Discutie libera presupune un forum nu sala de dezbateri oficiale. Eu scriu doar de pe telefon si e un chin , merge foarte prost. Nu poti misca ecranul de exemplu decat cu ambele degete, nu poti pricepe daca mesajul a plecat sau nu, eu am si un autocorrect care decide singur ce ganduri am :) si mai sunt si alte probleme pur tehnice. Pe de alta parte cand un citat e citat " " pus de altcineva daca il iei pur si simplu cu copy paste pe Google gasesti urgent n site uri ce il reproduc. Mai ales in romaneste. Unul a tradus ( bine, rau in general asta nu prea ii intereseaza) si toti ceilalti doar reproduc. Se ingreuneaza inutil discutiile daca se cer argumente pentru orice. https://m.ziare.com/international/cazuri-covid-olanda-restrictii-impuse-1710033

 

Un mesaj foarte lung în condițiile în cate te plângi ce greu scrii de pe telefon.

Era suficient doar linkul de la sfârșit.

 

E ilar să spui că discuțiile se îngreunează dacă se cer argumente. Dacă nu cu argumente, atunci cu ce purtăm un dialog? Cu pure opinii, bazate pe ce, senzații, sentimente? Cel puțin la subiecte din astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 


Mie mi-a atras atentia asta. So much for human rights! Mandatory Covid jabs in Malawi ‘violate human rights’, say civil society groups Measure aimed at frontline workers to reduce spread of Omicron variant may increase unrest in country with low vaccine take-up, critics warn

 

Într-o țară foarte puțin vaccinată cum îmi închpui că e Malawi, a impune vaccinarea măcar angajaților din sănătate cred că e un minimum minimorum.

Și ca să aplic și eu ce cer de la alții, voi căuta informația mai exactă și revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia nu exista decat Pfizer sau Moderna (preponderent ultimul). Certificatul covid e valabil 1 an de la doza 2 sau 3 (booster). De luni au dat drumul la booster dupa 4 luni, centrele de vaccinare au fost luate cu asalt (locuri libere erau doar dupa 3.01). 

 

Pe mine m-a mai durut bratul si la subrat in ziua 3 dupa booster. Dupa nu am mai avut nimic. Am facut Moderna, la booster se face 1/2 din doza normala. Duminica fac anticorpii, sunt curioasa ce iese.

 

Aseara la stiri elvetienii spuneau ca omicron se raspandeste repede, dar nu e mai periculos decat delta.

Medicamentul anticovid e scos de Pfizer, trebuie luat imediat dupa ce ai aflat ca ai covid, asa au zis tot la stiri.

 

La noi lumea se testeaza inainte de a se vedea cu familia, chiar daca sunt vaccinati. 

 

Si incepand de pe 20, au schimbat putin regulile la imtrare in tara (cand vii cu avionul sau autocarul):

1.pt vaccinati sau cei care au avut boala: formularul de intrare si test antigen (facut cu max 24 ore inainte de imbarcare/intrare in tara) sau PCR (facut cu max 72 ore inainte)

2.pt cei nevacvinati sau care nu au avut boala, in plus fata de 1, test antigen sau PCR la 4-7 zile de la intrarea in tara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe certificatul nostru covid scrie ca e valabil doar cu un act de identitate (se accepta : pasaport, CI, permis de sedere, petmis de conducere si Swisspass-ultimul e pt transport, ca sa il obtii tb sa te legitimezi). Sincer nu ma deranjeaza sa ma legitimez (nu am auzit pe nimeni sa se planga din cauza asta).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...