Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Ha?! Si daca vecinii suna ca aud tipete si urlete, nu intra? Ce fel de mandat e ala daca nu le da dreptul sa intre?   Ma rog, la subiect-Olanda-   ar fi reinceput scolile primare azi si cei din licee care termina studiile la vara. Practic,  multe scoli au ramas  inchise , multi au stat acasa pt ca se circula greu pe multe  drumuri, jumatate din trenuri sunt anulate iar restul au  intarzieri mari, autobuzele nu circula de sambata.  Centrele de vaccinare au fost inchise  si e balamuc la nr de tel pt reprogamari. Vremea ramane aspra cu ger , asa ca nu vom scapa curand de probleme si sunt sincope in aprovizionarea cu medicamente si vaccinuri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am înțeles. La noi toate vizitele sunt interzise în zonele roșii. Poliția nu bate la uși să verifice dar cetățenii sunt îndemnați să raporteze încălcări. Deci poliția are dreptul să intre dacă i-a fost semnalată o încălcare. Sunt destui care au primit amenzi.

Până azi nu era voie nici afară să te întâlnești. De azi maximum 4 persoane cu adrese diferite pot face activități exterioare împreună, cu distanțare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai a scris ca nu poate intra politia noaptea intr - o locuinta, nici cu mandat. La general , deci nu a precizat daca scopul e sa numere persoanele aflate acolo sau altceva. De aceea am si intrebat ce se intampla daca cineva suna  la nr de urgenta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ora 18, aici exista in continuare declaratiile pe onoare. Daca iesi de la serviciu si esti controlat trebuie sa ai o autorizatie semnata de patron. In rest, trebuie sa bifezi daca mergi la medic sau la farmacie sau sa iei copiii de la scoala. Daca spui ca mergi la farmacie, nu-ti cere sa arati ce ai cumparat, doar sa ai declaratia si pe ea sa fie bifata casuta "Deplasare pt cumpararea de medicamente" (in fine, asa ceva formulat).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu a fost niciodata faza cu cate persoane sa ai in casa, au fost numai recomandari. Din cauza nu stiu carei chestii legale nu s epoate. La fel, politia nu iti poate intra in casa intre 9 seara si 6 dimineata nici cu mandat.

Mcoca, eu cred ca pot sa vina la usa, poate nu sa intre fara mandat, dar altfel cum au gasit "party"-uri d-astea ilegale cu 40+ participanti? Citeam ca o fata de 17 ani a vrut sa-si serbeze ziua, a invitat citiva prieteni, dar s-a aflat pe retele sociale si au venit mult mai multi neinvitati. Galagie mare, vecinii au prevenit politia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, eu cred ca pot sa vina la usa, poate nu sa intre fara mandat, dar altfel cum au gasit "party"-uri d-astea ilegale cu 40+ participanti? Citeam ca o fata de 17 ani a vrut sa-si serbeze ziua, a invitat citiva prieteni, dar s-a aflat pe retele sociale si au venit mult mai multi neinvitati. Galagie mare, vecinii au prevenit politia.

 

Da, da, pot sa vina la usa (cum vin si cand faci tapage), dar nu pot intra in casa sa numere persoanele pana la 6 dimineata, daca nu ii lasi tu sa intre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ma intreb tot mai mult daca o alta abordare nu e mai buna.

Efectul acestei pandemii asupra copiilor si tinerilor este urias. Ascultam aseara la o emisiune - ce spun psihologi olandezi - efectul este urias asupra tinerilor. Se vorbeste despre o trauma asupra unei generatii.

 

Si totusi - vaccinarea tinerilor, reluarea activitatilor lor pare departe...

 

de citit

Politico: Ar fi trebuit să fie vaccinați mai întâi tinerii? Argumentele teoriei care ar putea răsturna actuala strategie de imunizare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...