Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

 

cara câte ceva pt casa, curte/ gradina… magazinele noastre nu sunt la colțul strazii. 

cara bicicletele copiilor

[:-)))]  [:-)))]

asta e cea mai tare 

Si uite o analiza, 50% suv, 75% suv sau pick up

 

Si un suv tot 50 mii costa, cat o electrica.

 

https://usa.streetsblog.org/2022/11/25/opinion-the-real-reason-why-americans-keep-buying-suvs/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

[:-)))] [:-)))] asta e cea mai tare Si uite o analiza, 50% suv, 75% suv sau pick up Si un suv tot 50 mii costa, cat o electrica. https://usa.streetsblog.org/2022/11/25/opinion-the-real-reason-why-americans-keep-buying-suvs/

Ma bucur ca te amuza… încearcă sa îți imaginezi  4 biciclete in Tesla pe freeway. 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

[:-)))] [:-)))] asta e cea mai tare Si uite o analiza, 50% suv, 75% suv sau pick up Si un suv tot 50 mii costa, cat o electrica. https://usa.streetsblog.org/2022/11/25/opinion-the-real-reason-why-americans-keep-buying-suvs/
ce aberații scrise … parca toată lumea isi permite sa stea in buricu orașului sa mearga cu bicicleta sau câte familii isi pot permite mașini noi .

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca te amuza… încearcă sa îți imaginezi  4 biciclete in Tesla pe freeway. 

Tot nu pricep, de ce trebuie sa cari bicicletele???  [batcap] Te duci sa te plimbi in alta zona, le lasi la scoala? aici sunt folosite sa se deplaseze copii la scoala, unii se duc la munca, unii fac mici comisioane .

Dar william,avea doar o cursa pe zi, de trebuie sa sa plece la patru noaptea? 

dar cel mai trist mi se pare atitudinea asta, nu se poate, nu avem bani, noi suntem cei mai tari, dar cand e sa ne angajam la ceva , ce nenorociti suntem, ce probleme,ce grea e viata etc . Pacat. Daca noi gandim asa, ce sa mai zici de amaratul ala din africa sau china? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in UK cei care detin SUVs depasesc cu mult 50% desi transportul in comun e f bun si distantele mici, sistemul de autostrazi brilliant.

Eu cred ca traim intr-o lume in care ne dorim doua lucruri esentiale , confort si siguranta, si asta ne va duce la autodistrugere pana la urma. 

 

Chiar daca stau in buricul orasului si tot isi iau suv. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in UK, dar in Romania sunt exceptii, un procent foarte mic, nu norma. Ah, ca iti sar in ochipe strada, e adevarat. Dar asta nu inseamna ca nu sunt alte sute de masini mici pe langa, doar ca pe alea nu le bagi in seama.

(a fost cumnatul de la Iasi la noi in vizita. dupa 2 zile de plimbat in zona a exclamat "pfai, dar e plin de Tesle la voi aici!  De fapt sunt 4 sau 5 in zona, dar pe alea le-a vazut, sutele de  Loganuri si Golf 5 nu i-au sarit in ochi).  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... cum isi vor permite sa isi cumpere mașini electrice sa se ducă la servici ? 

 

 

Ma leg de cuvintele astea ca sa duc mai departe o idee ce mi se tot invarte in cap si nu ii dau capat:

 

Am observat ca acum se merge tot mai mult pe "reducere de costuri", fapt ce inseamna ca se reduc bugete , in real life - cand chiar trebuie sa iei decizii - inseamna o polarizare de bugete si redistribuire a lor catre mai putini oameni.

 

Cumva inainte de pandemie era o idee de "eficientizare, optimizare" care in real life - cand se luau decizii - insemna impulsionarea consumerismului.

 

edit: ca m-am deconcentrat :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in UK cei care detin SUVs depasesc cu mult 50% desi transportul in comun e f bun si distantele mici, sistemul de autostrazi brilliant.

Eu cred ca traim intr-o lume in care ne dorim doua lucruri esentiale , confort si siguranta, si asta ne va duce la autodistrugere pana la urma. 

 

Chiar daca stau in buricul orasului si tot isi iau suv. 

Nu stiu unde e asta, ca nu e in UK-ul meu. Autostrada M25 e denumita cea mai mare parcare din lume. Stiai asta? Nici distantele si nici autobuzele nu sint briliante in zona mea. Am evitat sa imi iau carnet pina la 40 de ani cind nu s-a mai putut, tocmai din cauza ca transportul in comun e rubbish.

 

 

 

SUV-urile astea noi sint foarte putin poluante, de exemplu masina lui barbata-miu polueaza mult mai putin decit masinuta mea veche care e cit roata lui. Nu marimea indica poluarea, cititi standerdele dupa care sint facute masinile moderne.

 

 

 

Apoi chiar credeti ca masinile electrice nu isi aduc contributia la poluare? Electricitatea aia cu care se incarca cum se produce? Ca doar nu e energie solara sau vint. Ca sa nu mai spun cita poluare face fabricarea lor, caci bateria aia electrica contine nu stiu ce materiale rare. Apoi fiindca sint foarte grele din cauza bateriei, masinile electrice emit mai multe nanoparticole prin frine si cauciucuri decit masinile normale, iar aceste nanoparticule sint foarte daunatoare sanatatii. 

 

 

 

Parerea mea e ca aceste masini electrice sint doar un experiment foarte scump, care nu va reusi. Sint atitea intrebari fara raspus legate de ele, incit nu vad deloc viitorul lor.

 

 

 

 

 

Making electric cars creates more emissions

 

The raw materials for making the car have to be mined, and the process of mining creates a lot of greenhouse gases. Then the raw materials have to be refined before they can be used, which again emits more greenhouse gas.

 

 

 

 

 

E foarte de apreciat ca lumea e ingrijorata de climate change, insa desi platim si pe ochi taxe de poluare mult progress nu s-a facut in inlocuirea totala a gazului si petrolului cu surse nepoluante. Oricit ne-am invirti in jurul cozii, tot la petrol si gaz ajungem, fie ca e vorba de industrie ori consum casnic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...