Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schimbari pentru climat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi politicienii au hotarit ca din 2030 nu se mai vind masini pe benzina/motorina si nici boilere pe gaz (parca centrale se chama in romania). Vor fi numai electrice, desi sint ineficiente si extrem de scumpe. Doar nu costa bani sa dai din gura, ce conteaza ca nu exista alternative viabile si eficiente....Lasa sa facem experimente pe buzunarului contribuabilului.

 Pentru că legile sunt făcute de politicieni și ei se așteaptă ca inginerii să facă minuni peste noapte. Realitatea este clar că nu se poate deși se dorește. Sunt multe firme în oil&gas care au început cu tranziția către energie verde dar nu sunt oameni suficienți pentru ambele industrii. Și nici nu merge să creezi competențe peste noapte. În concluzie se vor continua multe proiecte în oil & gas. Sunt proteste în UK, Canada, Brazilia, USA. Dar degeaba protestează dacă nu pun umărul să ajute cu tranziția aceasta și țările au nevoie de energie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Pentru că legile sunt făcute de politicieni și ei se așteaptă ca inginerii să facă minuni peste noapte. Realitatea este clar că nu se poate deși se dorește. Sunt multe firme în oil&gas care au început cu tranziția către energie verde dar nu sunt oameni suficienți pentru ambele industrii. Și nici nu merge să creezi competențe peste noapte. În concluzie se vor continua multe proiecte în oil & gas. Sunt proteste în UK, Canada, Brazilia, USA. Dar degeaba protestează dacă nu pun umărul să ajute cu tranziția aceasta și țările au nevoie de energie.

Exact! si mai am impresia ca din taxele astea verzi cu care sintem biciutiti din toate partile, doar o mica parte se duce la cercetare, de aia nu avem solutii viabile, Daca vrei rezultate, baga bani acolo unde trebuie. Ori ei fac alte chestii cu banii astia si apoi asteapta miracole.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Panourile solar iar sunt extrem de costisitoare, daca nu ai si -cred ca acumulator se numeste, care sa depoziteze energia produsa, economia facuta este destul de mica.

 

In tara sunt proiecte guvernamentae care deconteaza mare parte din costurile panourilor fotovoltaice puse pe case, iar energia produsa peste nevoile de consume ale casei e varsata automat in reteaua electrica.  La final de luna se face diferenta intre ce ai produs si ce ai consumat si daca ai produs mai mult, primesti bani de la compania de  electricitate careia i-ai dat curent. Practic produci pt tine si daca e cazul mai iei si niste bani.  Sumele decontate de stat pt instalarea initiala a panourilor acopera cam 80% din costuri din ce stiu eu. O parte din banii aia sunt de la bugetul ministerului de mediu, alta parte de la UE. 

Daca prin asta se va arde mai putin carbune , pacura, eu zic ca suntem toti castigati. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In tara sunt proiecte guvernamentae care deconteaza mare parte din costurile panourilor fotovoltaice puse pe case, iar energia produsa peste nevoile de consume ale casei e varsata automat in reteaua electrica.  La final de luna se face diferenta intre ce ai produs si ce ai consumat si daca ai produs mai mult, primesti bani de la compania de  electricitate careia i-ai dat curent. Practic produci pt tine si daca e cazul mai iei si niste bani.  Sumele decontate de stat pt instalarea initiala a panourilor acopera cam 80% din costuri din ce stiu eu. O parte din banii aia sunt de la bugetul ministerului de mediu, alta parte de la UE. 

Daca prin asta se va arde mai putin carbune , pacura, eu zic ca suntem toti castigati. 

Laura, stiu a exista si posibilitatea asta, de a da surplusul la firma, insa de ce nu se aplica des in practica...nu stiu.

 

Ma gindesc ca e estrem de costisitor-cu tot ajutorul dat de stat, sa instalezio panourile care sa produca atita energie sa dai la firma distribuitoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca nu e nici mai costisitor, nici mai complicat sa legi panourile la reteaua electrica. Am inteles ca acum asa se instaleaza din start, nu iti mai trebuie acumulatori sa inmagazinezi tu. De ex programul care e acum in Romania iti cere minim 2000 lei (400 euro) contributia ta, ca proprietar, pentru restul (o suma maxima stabilita din start, desigur) firma care instaleaza este platita de stat. Sunt o serie de firme agreate, in functie de cat de multe panouri vrei /poti sa pui te costa pe tine ca proprietar mai mult sau doar acei 2000 lei. Am un prieten care isi face acum dosar sa aplice la program, am sa cer amanunte si revin cand aflu mai multe informatii. In functie de cate panouri iti pui , de cata lumina este , de cat consumi tu acasa, iti ramane mai mult sau mai putin surplus de varsat in reteaua firmei.

 

Mie mi se par foarte utile si acele sisteme de incalzit apa din boiler la soare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In tara sunt proiecte guvernamentae care deconteaza mare parte din costurile panourilor fotovoltaice puse pe case, iar energia produsa peste nevoile de consume ale casei e varsata automat in reteaua electrica.  La final de luna se face diferenta intre ce ai produs si ce ai consumat si daca ai produs mai mult, primesti bani de la compania de  electricitate careia i-ai dat curent. Practic produci pt tine si daca e cazul mai iei si niste bani.  Sumele decontate de stat pt instalarea initiala a panourilor acopera cam 80% din costuri din ce stiu eu. O parte din banii aia sunt de la bugetul ministerului de mediu, alta parte de la UE. 

Daca prin asta se va arde mai putin carbune , pacura, eu zic ca suntem toti castigati. 

Dar marea majoritate a populatiei romaniei locuieste la bloc, iar cei de la sate sint foarte saraci (multi din ei). Deci nu stiu ce procent al populatiei participa la schema asta? Nu zic ca intitiativa  asta nu e de laudat, dar nu cred ca se poate aplica majoritatii din pacate.

 

Si vara-miu si-a pus panouri si e foarte multumit. le cotroleaza de pe telefon, un sistem sofisticat dar eficient. Nu stiu daca da din surplus la stat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, eu vad din ce in ce mai mult oameni (cu venit mediu-mare) care migreaza de la bloc la casa in localitati limitrofe oraselor. Sau au aparut cartiere intregi de vile la periferie. (de ex Iasul e inconjurat de noi mini-orase, cartiere intregi de vile si blocuri noi, dar cu 5-6 etaje max, de pe Bucium pana la Valea Lupului). Sigur ca procentul de case dotate cu asa sisteme este inca foarte mic, dar din ce stiu eu, toti banii din aceste programe se cheltuie si raman candidati pe dinafara. Deci doritori care isi si permit, sunt destui. 

Cred ca si pe blocurile nou construite se pot pune astfel de sisteme.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...