Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


Recommended Posts

Am terminat de vazut serialul Family business. Frantuzesc.

O comedie delicioasa care mi-a starnit uneori hohote.

 

Ell, Sper ca Marco si-a revenit ok. Cu ce ajutor tine mana sus? Are o tija de spprijin?

 

M-am razgandit. Nu mai cumpar aspirator robot. Pana m-am sucit  eu, cel ales s-a scumpit. Am zis ca nu merita 2000 si ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 629
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata, soare si o zi de toamna splendida!

 

Astazi la la oa 16.30 aici https://www.medlife.ro/romaine/ va avea loc o dezbatere despre doza 3 de vaccin la care particpa Dr. Gindrovel Dumitra, coordonatorul Grupului de Vaccinologie din cadrul Societății Naționale de Medicină a Familiei și cu medicul Cristian Oancea, Managerul Spitalului de Boli Infecţioase "Victor Babeş" din Timişoara.

==

 

Strumphitza, ce mai zici tu?

Fleur ai luat vreo o decizie in legatura cu intalnirea?

===

In rest nimic interesant pe strada mea, as dori ca vremea sa ramana asa pana in martie la anul. Nu stiu de ce anul asta nu imi doresc zapada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu îmi doresc zăpada, multă! E așa frumos și se luminează totul. Diana mi-a trimis ieri poze cu zăpada, a nins la ei vreo 10 cm. La noi ploua. Nebunește. 
 

Azi am zi liberă sa invat. Statistica e grea dar frumoasa. 
Cursul de ledarship l-am amânat pe Februarie când e reexaminarea. Nu am timp de ambele acum. 
M-am înscris și la un curs de foto, se întinde pe un an. E la distanta, pe zoom. Și e ceva extraordinar. Mi-a fost recomandat de un coleg de la clubul foto care a făcut cursul acum un an. Mi-a spus ca a fost cel mai bun curs pe care l-a făcut. Deocamdată sunt de acord, dar au trecut doar doua întâlniri din 50 :). 
 

La job e enorm de mult. Plec acasa zilnic facănd lista cu ce am de făcut ziua următoare, altfel uit. Avem probleme pe toate planurile: personal puțin, mereu sunt ture vacante și abia le putem acoperi. Aparate care mereu se strica. Nicio posibilitate sa le schimbam/cumpărăm altele noi. Șefa și-a dat demisia și din 2 dec nu mai vine. Au fost interviuri, se preconizează o reorganizare. Plus alte și alte probleme ce apar. 
 

Acasa la noi e un electrician sa instaleze lumina in baia de jos, sub dulapul cu oglinda. Winston ca de obicei bucuros de oaspeți :). Ca sa aflu ca unul din puii lui W e la electrician. Ce mică e insula! :) 

Zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Gand la gand cu bucurie, Viviana! [flo] Chiar de dimineata ma tot gandeam, azi trebuie sa intru sa va scriu ca inca mai traiesc. Pfu.. ce saptamani nebune! Nici nu stiu cu ce sa incep, dar in mare cam asa: boala, dureri, spital, urgente, sperieturi. Mi-au schimbat tratamentul si mi-s data rau de tot peste cap. Chiar acum cand scriu ma doare rau de tot capul de nici nu vad bine. Pe langa aventuri in spital am avut aventuri in si pe langa casa. Incerc sa termin cu decoratul casei, mi-am pus draperiile, tablouri, am mai cumparat niste covoare, lampi si tot felul de maruntisuri. Ahh cea mai frumoasa piesa din toate astea e o piesa de mobila veche romaneasca din Transilvania de la 1800. E innenbunit Mr. dupa ea. [olala] Eu nu am vrut sa o cumpar pentru ca a fost scumpa rau, dar m-a impins de la spate cu tot felul de argumente, ca e unica, romaneasca si foarte veche plina de istorie si caracter, si pana la urma am spus ok. Deci am acum in casa si putin din Romania. A inceput sa prinda contur casa si pe interior si mi-e asa drag, pe zi ce trece parca incep sa ma simt acasa. Va ziceam eu mai la inceput de toamna ca inca nu mi-s acomodata inca dar pe zi ce trece parca tot mai mult sunt acasa. Abia asteptam Craciunul si Miss nu mai are rabdare. Plus ca vrea anul asta 2 brazi, ca avem loc... zise mandra.  [bib]

 

Am avut socrii in vizita in weekend si le-am gatit rata la cuptor, clatite si am facut si saratele ca stiu ca le plac. Le-am devorat la o vorba si bere buna belgiana. Nu se mai dadeau dusi acasa si soacra m-a intrebat daca nu vreau sa facem schimb, ca prea ii place la noi.  [il]  [:-)))]  De fiecare data cand vine imi tot spune cat de mult iubeste casa asta. Parca si eu am inceput sa prind si mai drag de ea de cand am tot decorat-o si prinde contur. 

 

Aseara am fost la dentist si m-a tinut acolo intepenita 2 ore si jumatate. [audinti]  Macar a terminat, asta a fost a 2a sedinta pentru tratarea unei infectii de canal. In August a fost prima sedinta, acum a terminat ca a lasat sa treaca ceva timp intre sa aiba timp sa se vindece. M-a chemat in Februarie din nou sa verifice si daca e ok imi pune coroana definitiva, acum e doar temporar. Am scapat deci pana la primavara de dat bani la dentist. Scumpi mai sunt dentistii astia. Eu ma bucur ca a salvat dintele ca nu voiam sa zambesc si mai stramb decat oricum e.  [:-)))]

 

Flori in gradina inca mai am desi am avut o vreme nebuna in ultimele saptamani cu ploi, furtuni, inghet... Lucrez la zane cu drag si spor cand ma simt cat de cat ok si nu am muncitori la lucru in casa ori pe langa. M-am saturat de ei ca de mere padurete.  [doh]

 

Hai ca am inceput sa scriu de dimineata mesajul asta si mi-a intrerupt ideile vecinul cu care impartim un gard in spatele gradinii si pe care il inlocuieste si ma bate la cap cu un copac de vrea sa il taie dar e pe bucata noastra de gradina. Uh.. greu la tara! [:D] I-am spus sa il taie si ma lase in pace, ca m-am saturat sa il tot vad la poarta mea.

 

Nu mai stiu ce voiam sa mai scriu, mi-s cu mintea in 14 directii. Mi-am facut de dimineata lista cu ce mai am de facut/cumparat si cui de dat telefoane/email uri. Scriu negru pe alb ca altfel uit si cum ma cheama.  [:I]

 

Ah da, voiam sa zic de vaccin. Ne-am vaccinat antigripal noi astia 2 batrani, dar mandra la scoala a pierdut sesiunea ca au uitat cei din scoala sa ne spuna sa ne dam acordul, deci nu l-a facut inca si in farmacii nu fac copiilor. Trebuie sa asteptam sa vina din nou o alta data, sper nu la Paste. Oricum a facut mandra muci si a fost racita cobza dupa ce a reinceput scoala dupa vacanta. Acum e bine, i-am bagat vit C, fructe, legume si multi pupici si imbratisari si e ok. La scoala stau cu toate usile si geamurile deschise si precum a fost frig de a inghetat cateva nopti, brrr.... le ingheata si sufletul in ei mititeii. 

 

I-a venit scrisoare lui Mr. cu data pentru operatie, fix inainte de Craciun. Acum sa vedem si daca nu il amana, ca deja l-a amanat odata. Om trai si om vedea, sanatosi sa fim. Macar sa apuc sa imi bage braziii in casa si apoi oi avea eu grija de el dupa ce revine de la spital. Ii pun teancul cu carti pe masa si poa` sa stea la gura sobei sa il astepte pe Mos Craciun [aho]  [pegeam]

 

Gata ca m-am intins cat o placinta. Mmmm.. placinteee!! [pofticios] Mi-e pofta de vreo 2 ani de placinta cu mac de aia buna cum face mama, dar.. pofta-n cui ca la mama nu ajung eu prea curand. As putea sa fac eu placinta ca am mac trimis de mama, dar sigur nu imi ies asa bune ca cele facute de mama.  

 

Plec la zanuit ca am ceva comenzi de trebuie sa le termin si tot le-am amanat in ultimele saptamani. Va las poze cu toamna din sat, florile din gradina de sapt trecuta dupa o noapte foarte rece si ceva de sezon, adica zane.  [hippi]

 

Nu am scris 3 saptamani dar am recuperat azi! [:p]

 

O zi frumoasa!

 

[fuga]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, are o tija in palma, care-i tine degetele drepte; pesta are bandaj...mana o tine el in sus, are perne sub ea..azi noapte a dormit doar pe spate, de-l durea spatele de dimineata...dar nu are dureri, a zis ca doar simte o arsura in palma...foloseste mana, cele 2 degete care nu sunt bandajate le foloseste cand tasteaza la laptop..va incepe si terapia peste 2 saptamani, iar dupa va face singur.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e frig, vreme inchisa  [zirea] nu am nimic cu frigul, dar prefer soarele.

 

Si astept zapada, ar fi fain sa fie ca anul trecut. Oricum mergem la plimbare la munte, prima data va fi de ziua mea  [:I]

 

A venit si tableta ieri, azi am instalat ce era de instalat. Imi place ca are tastatura, e mai simplu de folosit asa. Dar merge si cu creionul special. 

 

Sambata o serbam pe cumnata, pe13 la ora 13  [:D]  vin si prietenii romani. 

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce marca de cafea beti?

Va energizeaza, sau vi se pare apa chioara?

 

Sunt mai bine de 6 luni de cand cand caut marca aia, care sa imi placa.

Am un espressor automat DeLonghi pe care recunosc ca il cam urasc, nu imi place cafeaua facuta de el, indiferent de tip, de cum il programez.

Mai am un espressor manual  tot DeLonghi - la asta cafeaua iese destul de bunicica.

Bine si mai am inca 3 scule de facut cafea. Tot ibricul e de baza.

 

Ma stabilisem la cafeaua Costa, care imi place foarte mult. Gustoasa, din punct de vedere energie zero.

Problema e ca dimineata ma scol obosita de parca in somn am dat ture de stadion.

 

Recent am descoperit la Mega o marca de cafea numita Perla (am ales varianta Columbia).

Spre surprinderea mea e singura cafea care reuseste sa ma energizeze, ma concentrez mai bine si devin vigilenta. Si normal, mi se ridica si moralul.

 

Ce fac producatorii cu boabele, cum le prajesc, cata cofeina lasa in ele, cata scot? Stiti? Ati citit despre asta pe undeva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...