Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 629
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc frumos! 

Doamne, ce idilic e totul! Si apa calda tot asa cu combustibil sau boiler electric? Sau amandoua.

 

eu am centrala pe gaze dar am si boiler electric cu dublu rol.

Greu am inteles chestiunile astea. Noroc ca am langa mine unu care se pricepe si imi poate explica.

In prima saptamana cand am stat singura aici si piceputul era plecat m-a trezit un zgomot venit de la hidrofor, de la nu stiu ce instalatie si nu spun ca noaptea la 2 l-am sunat si l-am intrebat ce se intampla si daca o  sa explodeze ceva.  [:-)))]

Nu mai stiu daca am povestit.

 

Dar la programarea centralei de gaze numai eu ma pripcep.  Si imi place asa. Ca pot sa dau drumul la caldura fara sa stie nimeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem boiler separat pentru apa calda si caldura care se alimenteaza de la aceeasi sursa de kerosen cu soba din bucatarie. Capacitatea rezervorului e de 1300 litri. Tocmai ce am gugalit sa vad cat combustibil mananca soba asta intr-un an si m-a luat durerea de cap. Cica undeva la 2144 litri si nu e imensa, am 2 ochiuri de plita si 2 cuptoare, dintre care unul e foarte fierbinte si unul mentine o temperatura mai joasa. Am carte cu instructiuni ce si cum sa gatesc diferite tipuri de mancare in cuptor, pe ce nivel si in ce cuptor merge. Inca nu m-am obisnuit cu ea 100%, inca mai ard oalele  [:-)))]Boilerul e nou, l-am schimbat cand ne-am mutat ca ce era aici era foarte vechi si ineficient. Foarte scumpe boilerele astea pe kerosen mai ales ca a trebuit sa luam unul cu o putere mare sa acopere toata suprafata casei. Temperatura in casa o setam de pe un app sau direct din termostat. Daca mi-e frig noaptea dau drumul la caldura de pe telefon sa nu mai cobor scarile pana la termostat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ce ai povestit, Strumphi.

 

Noi avem doar termostate in fiecare camera. Centala pe gaze e o centrala in condensare  si trebuie ca temperatura pentru incalzire sa fie de maxim 55 de grade ca sa mearga in condensare adica sa consume mai putin. La apa o pun mereu la 50 de grade.

Dar acuma pentru ca nu e asa frig am pus centrala pentru incalzirea in pardoseala la 40 de grade.

 

Asa, si cu aplicatiile...

Pot inchide si deschide alarma casei din telefon - nu am folosit niciodata facilitatea (nu e prin wifi e prin SMS)

Am la a/c am modul wifi si tot asa din pat se poate manui.

Ziceam sa punem modul wifi si la termostat, dar nu stiu de ce am renuntat la idee.

 

Acuma caut un modul wifi pentru usa de la garaj si poarta auto. Ca sa nu mai umblam cu 2 telecomenzi.  Dar astea 2 au automatizari de la firme diferite si nu stiu daca o sa reusesc.

===

 

Luni trebuie sa ma duc la dr. familie pentru retetele soacrei. Si de acum nu am chef.

Mi s-a cam luat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Azi lucrez de acasa. Imi place asa cate o zi, dar de regula prefer sa lucrez de la birou. 

Am ales asa ca azi sunt copii programati la prima doza de vaccin.

 

De luni se reintorc si ei la scoala fizic . Au atins profesorii pragul de 60% la vaccin.

 

M-a durut foarte tare umarul drept vreo doua zile si ma gandeam la tine Mihaela. Eu iau mydocalm si algaxib si ma simt mai bine.

 

Va urez week-end placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, 

 

Ploua marunt si e intuneric de stau cu toate lampile aprinse. Am ceva treaba in gradina ca luni e zi de ridicat gunoiul verde si mi-s tomberoanele goale si trebuie sa le umplu. Am cu ce dar nu am chef, dar precum pofta vine mancand cred ca imi termin cafeaua si ma duc sa mai tai si sa curat o bucatica de jungla din gradina din spatele casei. 

 

Mi-s home alone ca Mr. a plecat la Londra si mandra e la scoala pana la 4. Azi dimineata abia am scos-o din pat. E toata mucoasa iar, dar nu vrea si pace sa isi sufle nasul ca lumea. I-am spus ca o sa o doara urechile si degeaba. O las asa cu ale ei, nu am cu cine ma intelege. 

 

Maine avem intalnire la cafea la biserica dar nu stiu daca mergem ca e devreme si i-as lasa pe amandoi sa doarma mai tarziu sa se odihneasca ca amandoi sunt super obositi. In weekend trebuie sa ma duc in oras sa ii cumpar si mandrei cizme noi ca cele de iarna trecuta nu o mai incap desi i le-am luat putin mai mari in speranta ca o sa ii fie bune si iarna asta, dar a crescut ca din apa peste vara. Sper sa ii gasesc ceva imblanit ca la cum stau cu geamurile si usile deschise, si asa va fi toata iarna, macar cizme bune sa aiba in picioare. Cred ca o sa fie greu de gasit ca neaparat trebuie sa fie negre conform uniformei. 

 

Cam asta-i raportul de la mine azi. Imi termin cafeaua si ma duc in gradina. Parca se mai si lumineaza. Prognoza arata si ceva soare azi pe care abia astept sa il vad la ochi.

 

Weekend frumos!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Azi e vineri, asa ca yupiiii  [pk]  [pk]  [pk]

 

Si la noi e o ceata deasa, de o tai cu cutitul  [zirea] pe la 2 insa se ridica si apare soarele..asa a fost ieri.

 

Ieri a fost ziua cumnatei, i-am dus cadoul si am fost cu ea si cu fratelo la cumparaturi. Am luat un vin lichior grecesc (seamana cu Lacrima lui Ovidiu, dar al nostru e mai bun); am baut un pahar in cinstea ei. Maine vom ciocni cu ea un pahar cu vin  [alcool]

 

Azi tb sa merg la cumparaturi pt noi, ieri am luat doar prostioare  [ph34r]

 

A ajuns ieri aspiratorul...ca un facut insa, ca tot ati discutat de aspirator robot, am primit unul asa  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] e dublu la pret fata de cel comandat (care era redus 50%)...nu am ce face cu el, asa ca le-am scris ca au gresit comanda  [ups] azi mi-au trimis ce-am comandat, plus o eticheta pe care o lipesc pe celalalt cand il trimit inapoi...transportul nu e gratuit, asa ca nu am de ce sa platesc eu, nu e greseala mea.

 

La noi cresc cazurile, cica am intrat in valul 5  [zirea] cei infectati si care ajung la spital sunt 90% nevaccinati. Nu vor lock-down, au zis ca lucrul asta nu se va intampla. Dar s-ar putea sa introduca 2G pt anumite activitati. Si sa dea drumul la doza 3 pt toata lumea, dupa 6 luni de la doza 2. Nu ar fi rau, asa m-as vaccina inainte sa vin in tara, atunci fac 6 luni (daca nu dau drumul, ma vaccinez acolo).

 

Weekend fain sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh Lauranico, îmi pare rău ca durerea de umăr te-a făcut sa te gândești la mine…umărul meu nu e refăcut 100%, probabil trebuie sa fac exerciții și sa stau “dreapta” tot timpul, ceea ce e tare greu. Am o “scula” de automasaj, un fel de chestie din plastic tare sub forma de S care ma ajuta, ma masez cu ea seara, apăs pe multiplele puncte dureroase de care am învățat de la fizioterapeuta. Ma ajuta toate astea. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...