Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Razboi in Europa


Recommended Posts

Va supravietui, desigur . Marele consumator e industria , nu?

 

Aproape tot necesarul de gaze vine din Rusia, asa reiese din articolul citat:

 

 energy consumption in Finland, a country of 5.5 million. Almost all of that gas comes from Russia, and is used mainly by industrial and other companies with only an estimated 4,000 households relying on gas heating.

Repet: doar 5% din necesarul energetic al Finlandei se obtine din gaze naturale.

Mai precis "tot necesarul de gaze" este 5% din necesarul total de energie.

De asta va supravietui Finlanda, cu tot cu industria ei, nu pentru ca industria e cel mai mare consumator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Total bilateral aid to Ukraine in € billion Between 24 February and 27 March

includes financial, humanitarian and military contributions

 
post-12506-0-08522500-1653495761_thumb.png
Source: Kiel Institute for the World Economy

 

se vorbea in urma ca America face prea putin sa ajute, aditional se va da un ajutor Ukraine de 40 de bilioane $...

ne mai miram de ce aici nu avem asigurari de sanatate si societatea e in declin?

 

pe deoparte America da bani Ukrainei, pe alta parte alte tari dau banii rusiei pe petrol...ca sa fie razboiul cat mai echilibrat.

post-12506-0-08522500-1653495761_thumb.png

post-12506-0-08522500-1653495761_thumb.png

post-12506-0-08522500-1653495761_thumb.png

post-12506-0-08522500-1653495761_thumb.png

post-12506-0-08522500-1653495761_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze , din greseala am apasat pe vot negativ . Am vrut sa raspund doar la mesaj si de pe mobil fuge ecranul foarte repede.

 

Faptul ca Ro nu se vede in grafic nu inseamna ca nu a dat  ajutor ci doar ca nivelul e mai mic decat al Slovaciei, ultimul nivel ce se vede in acest grafic. 

Nu e un grafic cu toate tarile ce au dat ajutor .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"The UK is the fourth largest investor in Ukraine, after Cyprus, Netherlands and Russia (as of 2017). There are over 150 well-established UK companies in Ukraine, with many more brands present. Major UK companies in the market include BP, Shell, GSK, AstraZeneca, BAT, Imperial Tobacco, Mott MacDonald, Crown Agents, Next, and Marks & Spencer."

 

https://www.export.org.uk/page/ukraine_guide

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe la Romania sunt diverse firme din lista de mai sus. Nu stiu daca fac diferenta in ideea ca ar fi niste firme mari.

Dar mi-am amintit ca asa ... ca o boare ... acum ceva ani ... am citit ca se dorea ca Ucraina sa devina un mare centru de date, un adevarat hub (in zona de IT). Adica un jucator puternic pe domeniul acesta. Astfel ca s-or fi facut multe investitii in acest sens. Daca s-or fi dus si date ... incepe sa capete un sens. Adica sa fie ceva care sa faca diferenta.

 

Dar eu cred ar trebui coroborat si cu ideea ca a dori sa fi in liga mare, a celor cu influenta pe mapamond, sa stai la masa celor mari, inseamna si cheltuiala --> sa te perceapa lumea/mapamondul a fi puternic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"The UK is the fourth largest investor in Ukraine, after Cyprus, Netherlands and Russia (as of 2017). There are over 150 well-established UK companies in Ukraine, with many more brands present. Major UK companies in the market include BP, Shell, GSK, AstraZeneca, BAT, Imperial Tobacco, Mott MacDonald, Crown Agents, Next, and Marks & Spencer."

 

https://www.export.org.uk/page/ukraine_guide

Pai si unde-s Cipru si Olanda?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...