Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu inteleg de ce crucea rosie internationala nu merge sa faca in Ucraina coridoare de evacuare a civililor. Stiu ca se aduna si se trimit ajutoare umanitare ( si din Romania au plecat zeci de tiruri cu alimente, medicamente, produse de strcta necesitate), dar ma gandesc ca trebuie sa fie o organizatie mondiala autorizata sa intervina sa protejeze civilii sa poata pleca din zonele unde se bombardeaza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce crucea rosie internationala nu merge sa faca in Ucraina coridoare de evacuare a civililor. Stiu ca se aduna si se trimit ajutoare umanitare ( si din Romania au plecat zeci de tiruri cu alimente, medicamente, produse de strcta necesitate), dar ma gandesc ca trebuie sa fie o organizatie mondiala autorizata sa intervina sa protejeze civilii sa poata pleca din zonele unde se bombardeaza. 

Cred ca le e frica. De cite ori Puțin a promis un coridor, de atitea ori nu s-a ținut de cuvint și a tras in ei. Ar trage și in crucea roșie fără rusine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers prietena mea mi-a povestit ca masinile cu numar de Ucraina intalnite ieri in drumul ei spre Germania erau Toyota Lexus, Mercedes E-klasse, Volvo XC40, Range Rover. Toate aveau geamuri inchise la culoare si marea majoritate erau conduse de cate o femeie. Dupa ce a trecut de Viena a intalnit si masini cu numar de Ucraina care aveau la volan barbati in jur de 30-40 de ani. Toti bine imbracati; marea majoritate nu purtau masti in benzinarie. Ca de obicei unii sunt mai egali decat altii.

 

 

Am mai citit ideea asta si ma cutremura. Sunt si persoane bogate, de care zici tu, dar drama e la cei care vin pe jos, cu copiii infofoliti si speriati... E foarte - foarte frig acum, asta mai lipsea, pe langa toate celelate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tocmai aku’ trebuie sa ne tinem firea si sa nu sarim la bataie, cu capul inainte, din cauza frustrarii a ceea ce se intampla.
Sper ca cei care sunt in pozitii de decizie sa aiba nervii tari dar si sa fie vigilenti pentru a vedea cand trebuie sa schimbe foaia.

 

------

Dar ma gandeam la cata disperare este acolo, off!

Zau ca, daca as fi in locul lor, as ramane cu niste  … maaari resentimente fata de NATO pentru ca nu se implica direct si pe fata. De fapt as ramane cu resentimente fata de toti cei carora le-am cerut ajutor si nu m-au ajutat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar ma gandeam la cata disperare este acolo, off!

Zau ca, daca as fi in locul lor, as ramane cu niste  … maaari resentimente fata de NATO pentru ca nu se implica direct si pe fata. De fapt as ramane cu resentimente fata de toti cei carora le-am cerut ajutor si nu m-au ajutat.

Am vazut la televizor un ucrainean cu o arma (in Ucraina). Zicea ca atunci cind o sa vada occidentul de ce sint in stare ucrainienii si o sa-i roage sa intre in NATO si UE.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca fapt divers prietena mea mi-a povestit ca masinile cu numar de Ucraina intalnite ieri in drumul ei spre Germania erau Toyota Lexus, Mercedes E-klasse, Volvo XC40, Range Rover. Toate aveau geamuri inchise la culoare si marea majoritate erau conduse de cate o femeie. Dupa ce a trecut de Viena a intalnit si masini cu numar de Ucraina care aveau la volan barbati in jur de 30-40 de ani. Toti bine imbracati; marea majoritate nu purtau masti in benzinarie. Ca de obicei unii sunt mai egali decat altii.

 

Asta e din aceeasi categorie cu strainii care se mira atunci cind vin in România ca românii circula in SUV-uri in Bucuresti si nu in carute. Fii-miu s-a mirat si el la Moscova ca familia la care a stat avea un BMW modern, dar locuiau 4 persoane intr-un apartament cu 2 camere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca NATO ar interveni militar in Ucraina, toti aliatii si inamicii traditionali ai nato ar intra in razboi de cealalta parte si ce e acum un conflict local al degenera intr-un razboi mondial. Cred ca ajutor umanitar, armament dat ucrainenilor , sanctiuni aplicate Rusiei e ce trebuie sa faca ceilalti acum. Intrarea efectiva in razboi ar duce la un dezastru planetar. Pe de alta parte, ce face Zelensky acum este exact ce asteapta ucrainenii de la el: lupta, conduce armata, cere ajutor, isi apara tara si independenta. Eu nu cred ca vreo clipa ucrainenii isi doresc incetarea focului prin capitulare si punerea tarii pe tava rusilor. Discutii s-au incercat, dar cand conditiile celorlalti sunt absurde si de neacceptat, nu le poti accepta. Sa cedeze tara rusilor ar fi o mare tradare pt ucraineni. Si dovada e tocmai nr de ucraineni civili care se pun cu mainile goale in fata armatei ruse. Un curaj incredibil! ( sunt imagini cu rusi care trag cu arma, iar civili cu mainile goale stau in fata lor si protesteaza, ii trimit acasa).

Sa acuzi ucrainenii acum mi se pare, ma scuzati, putinisme de 2 lei. Da, lala, sunt si ucraineni cu bani, care au masini scumpe. Ei nu au voie sa isi apere copiii de bombe? A zis cineva ca ucrainenii fug de saracie?! Daca prietena ta e in Romania, ar fi trebuit sa observe ca nici 80% dintre romani nu mai poarta masca. S-a intrebat daca ucrainenii aia au apucat sa isi puna in masina macar lucruri de stricta necesitate? , crezi ca s-au gandit la masti cand au fugit din calea bombelor?! Da, sunt si barbati care au plecat din Ucraina. Unii sunt cetateni/ rezidenti ai altor tari, altii au dat spaga sa iasa din tara. In spatele tastaturii, toate suntem " mama lui Stefan cel mare", daca am fi la fata locului am face orice sa ne salvam oamenii dragi. Si eu am vazut masini ucrainene mai multe zilele astea. Nu toate erau scumpe, am vazut si o dubita de aia ca de marfa, condusa de o femeie cu jucarii pe bord si copii in bratele adultilor. Am vazut si sute de mame cu o traista in gat, 1-2-3 copii de mana, pe jos, inghetate de frig si de frica. Sa gasesti scuze si justificari, sa acuzi ucrainenii mi se pare pur si simplu josnic ...

1. Ceea ce am vrut sa evidentiez este faptul ca nu toti cetatenii Ucrainei sunt dispusi sa lupte. Razboiul nu inseamna doar eroi si eroism ci si moarte, sange, noroi, vieti pierdute si distruse iremediabil. Din punctul meu de vedere in 2022 nu ar mai trebui sa vorbim despre un razboi in orice parte a lumii a fi el. 

Cred ca trebuie da ne detasam de emotia simtita la vederea mamelor care pleaca pentru a isi salva copiii, la vederea oamenilor coborati din tren in Gara de Nord sau a celor care se adapostesc in subsoluri de teama bombardamentelor si sa fim mai rationali.  

 

2. Insistenta cu care Zelinsky solicita instaurarea  zonei 'no-fly' si acuzele aduse NATO nu mi se par in regula. 

 

https://www.bbc.com/news/world-europe-60629175

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...