Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

1. Ceea ce am vrut sa evidentiez este faptul ca nu toti cetatenii Ucrainei sunt dispusi sa lupte. Razboiul nu inseamna doar eroi si eroism ci si moarte, sange, noroi, vieti pierdute si distruse iremediabil. Din punctul meu de vedere in 2022 nu ar mai trebui sa vorbim despre un razboi in orice parte a lumii a fi el. 

 

 

Cand incepi cu  "am auzit eu ca ucrainenii au Lexus si Mercedes!" in nici un caz nu vrei sa transmiti ca unii nu vor sa lupte, ci cu totul altul este mesajul! Da, unii nu vor sa lupte. Si!? asta inseamna ca merita sa fie zdobiti cu bombe, sa le fie luata tara , sa isi piarda independenta si teritorii ?

 

 

Cred ca trebuie da ne detasam de emotia simtita la vederea mamelor care pleaca pentru a isi salva copiii, la vederea oamenilor coborati din tren in Gara de Nord sau a celor care se adapostesc in subsoluri de teama bombardamentelor si sa fim mai rationali.

 

De ce? de ce ar trebui sa nu simtim ceea ce simtim?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Germany’s Economy Minister Robert Habeck says he opposes an embargo on Russian energy imports.Source: Bloomberg

 

Deci  , indiferent cata lume moare noi continuam sa le trimitem bani si nici nu vrem sa vedem si sa auzim ce atrocitati se fac cu ajutorul acestor  bani pentru ca suntem sensibili.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand incepi cu  "am auzit eu ca ucrainenii au Lexus si Mercedes!" in nici un caz nu vrei sa transmiti ca unii nu vor sa lupte, ci cu totul altul este mesajul! Da, unii nu vor sa lupte. Si!? asta inseamna ca merita sa fie zdobiti cu bombe, sa le fie luata tara , sa isi piarda independenta si teritorii ?

 

Am relatat un fapt si am deplina incredere in cea care mi-a povestit. Ea a fost uimita de numarul mare de masini scumpe intalinit intr-un timp atat de scurt pe drum si de varstele barbatilor care au ales sa fuga. Personal nu inteleg inversunarea cu care unii isi doresc cu orice pret interventia militara a NATO indiferent de consecinte. Da, exista militari de profesie dar nu cred ca este corect sa fie trimisi sa apere o tara pe care multi dintre barbatii nascuti acolo aleg sa o paraseasca. Pot fi trimise forte de mentinere a pacii, dar pentru asta trebuie sa existe pace. Pentru a fi pace trebuie ca cele doua parti sa negocieze. Negocierea presupune nu doar existenta unui proces de comunicare in vederea unor gasirii unor solutii acceptabile pentru toti cei implicati ci si dorinta de a gasi o rezolvare a situatiei, iar negociatorii trebuie sa aiba abilitati dezvoltate de comunicare. Daca nu gresesc dupa doua runde de negociere partile implicate nu au fost in stare sa respecte un asa zis 'armistitiu' in jurul unui culoar pentru evacuarea civililor.  

 

De ce? de ce ar trebui sa nu simtim ceea ce simtim?

 

De simtit poti sa simti ce vrei. Problema apare atunci cand iei decizii  emotionale. Pentru ca atunci cand ne lasam condusi de emotie in luarea deciziilor alegerile pe care le facem pot fi unele dintre cele mai proaste. Cred ca un psiholog poate explica mult mai bine decat mine acest lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atâta vreme cât se negociază și se ajunge la o înțelegere cu existența unui culoar Pt trecerea populației civile, dar rușii nu respecta sau fac culoar spre Rusia și Belarus, ce mai poți sa spui? Ce negocieri mai poți sa faci când e atâta cinism? Când viețile oamenilor chiar nu contează? E stupid, Puțin nu e un om, e un animal. Care nu merita nimic, nici măcar împușcat. Înlănțuit și pus intr-un loc unde sa zboare bombe deasupra lui și sa explodeze la 5 m de el, terorizat zilnic. Nici nu mai am cuvinte… 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Germany’s Economy Minister Robert Habeck says he opposes an embargo on Russian energy imports.Source: Bloomberg

 

Deci  , indiferent cata lume moare noi continuam sa le trimitem bani si nici nu vrem sa vedem si sa auzim ce atrocitati se fac cu ajutorul acestor  bani pentru ca suntem sensibili.

 

Ai in linkul de mai jos si motivele care au stat la baza acestei decizii. Este vorba de responsabilitatea pe care acesti politicieni o au in primul rand fata de cetatenii lor.

 

https://ziare.com/germania/germania-embargo-gaze-petrol-carbune-rusia-se-opune-razboi-1728871

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Atâta vreme cât se negociază și se ajunge la o înțelegere cu existența unui culoar Pt trecerea populației civile, dar rușii nu respecta sau fac culoar spre Rusia și Belarus, ce mai poți sa spui? Ce negocieri mai poți sa faci când e atâta cinism? Când viețile oamenilor chiar nu contează? E stupid, Puțin nu e un om, e un animal. Care nu merita nimic, nici măcar împușcat. Înlănțuit și pus intr-un loc unde sa zboare bombe deasupra lui și sa explodeze la 5 m de el, terorizat zilnic. Nici nu mai am cuvinte…

 

Te rog nu jigni animalele! E in monstru oribil pe care eu las omori cu penseta, as smulge bucățică cu bucățică din el, zile întregi. Numai el putea putea crea coridoare spre Belarus și Rusia pentru refugiați! 
 

între timp citesc ca amanta lui Puțin, gimnasta cu care are 4 copii mici e in siguranța in Elveția! Oare Elveția n-ar trebui să-i creeze un coridor spre Rusia? Sau trimisa in Ucraina și de acolo sa se descurce așa cum se descurca refugiații ucraienieni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai in linkul de mai jos si motivele care au stat la baza acestei decizii. Este vorba de responsabilitatea pe care acesti politicieni o au in primul rand fata de cetatenii lor.

 

https://ziare.com/germania/germania-embargo-gaze-petrol-carbune-rusia-se-opune-razboi-1728871

 

Da, nu cumva  cetatenii lor sa fie nevoiti sa plateasca 5 centi peste pretul rusilor , nu de alta dar asta ameninta " pacea sociala" . 

Qsta e nesimtire curata nu doar ingratitudine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.... Faptul ca cere ajutor pe fata  il apropie zilnic de sfarsitul carierei politice.  

 

Dar care e treaba cu sfarsitul carierei politice fiindca cere ajutor pe fata?

 

... mai citisem ca ar fi nesimtit ca cere pe fata si nici asta nu ne place. 

 

dar totusi care ar fi legatura dintre cele 2 aspecte: cerut ajutor versus sfarsitul politic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atâta vreme cât se negociază și se ajunge la o înțelegere cu existența unui culoar Pt trecerea populației civile, dar rușii nu respecta sau fac culoar spre Rusia și Belarus, ce mai poți sa spui? Ce negocieri mai poți sa faci când e atâta cinism? Când viețile oamenilor chiar nu contează? E stupid, Puțin nu e un om, e un animal. Care nu merita nimic, nici măcar împușcat. Înlănțuit și pus intr-un loc unde sa zboare bombe deasupra lui și sa explodeze la 5 m de el, terorizat zilnic. Nici nu mai am cuvinte… 

 

In presa am citit ca cele doua parti dau vina una pe alta pentru nerespectarea incetarii focului. Sursele de informare pe care le ai sunt in masura sa-ti confere certitutine?

Despre coridoarele spe Belarus, Rusia si cateva orase din Ucraina am citit astazi. Poate ca UE poate face ceva si refugiatii pot trece din Belarus in Polonia.

Daca cele doua parti nu negociaza cum crezi ca poate fi oprit acest razboi? Se bat pana cand una dintre ele iese clar castigatoare? Se implica NATO? Chiar crezi ca implicarea NATO este o solutie viabila si ca, asa cum crede Z. rusia nu va reactiona ca urmare a instaurarii acelei zone no-fly? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...