Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oricum Crimeea au luat-o rusii pe tava in 2014, nu au intrebat pe nimeni deca e de acord, sa recunoasca etc...

 

Eu nu am inteles exact care este statutul Crimeei. Din cate am inteles, este locuit in majoritate de rusi si a apartinut Rusiei de secole. A facut-o Hrusciov cadou Ucrainei in 1954.  De ce era necesar un astfel de cadou??? Probabil pe principiul conducerii sovietice de a "amesteca" natiile in interiorul URSS.

 

Noi de ex cand am pierdut Basarabia, Basarabia era total diferita de Rep Moldova de astazi. La Basarabia au adaugat actuala Transnistrie, au luat din ea niste teritorii de au ajuns la ucrainieni, pe acolo prin Sud.... Cat au fost toti in fosta Uniune Sovietica, nu mai conta ce teritorii erau la cine, ca erau toate la gramada in URSS, dar cand fiecare tara si-a cerut independenta, atunci au aparut aceste probleme pe tapet si nu le mai poate descurca nimeni... 

 

Habar nu am cum a fost cu Donbass-ul, daca pe acelasi tipar. Stiu ca are multi etnici rusi, dar nu stiu % daca sunt majoritari sau nu. Si chiar daca sunt, asta nu justifica un razboi... :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amaryllis , cred ca e suficient sa intri pe facebook sa citesti comentarii la articole despre razboi ale jurnalistilor /ziare /formatori de opinie. Nu spun deschis ca sunt cu Putin, dar acuza ucrainenii (de la stra-bunicii care au luat insula serpilor, nordul bucovinei si pana la lipsa invatamantului romanesc in scoli, de la dorinta de a adera  la nato la 'nazisti, drogati, vanduti ocultei modiale, sclavii occidentului')   si pretind ca imaginile din orasele ucrainene sunt mincuina, manipulare, fake-news. 

Cred ca sunt aceeasi care inhalau orice manipulare de la sputink legat de vaccin, pandemie, oculta modiala, occidentul ticalos. E acelasi discurs, aceleasi personaje , aceeasi retorica . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum Crimeea au luat-o rusii pe tava in 2014, nu au intrebat pe nimeni deca e de acord, sa recunoasca etc...

 

Eu nu am inteles exact care este statutul Crimeei. Din cate am inteles, este locuit in majoritate de rusi si a apartinut Rusiei de secole. A facut-o Hrusciov cadou Ucrainei in 1954.  De ce era necesar un astfel de cadou??? Probabil pe principiul conducerii sovietice de a "amesteca" natiile in interiorul URSS.

 

Noi de ex cand am pierdut Basarabia, Basarabia era total diferita de Rep Moldova de astazi. La Basarabia au adaugat actuala Transnistrie, au luat din ea niste teritorii de au ajuns la ucrainieni, pe acolo prin Sud.... Cat au fost toti in fosta Uniune Sovietica, nu mai conta ce teritorii erau la cine, ca erau toate la gramada in URSS, dar cand fiecare tara si-a cerut independenta, atunci au aparut aceste probleme pe tapet si nu le mai poate descurca nimeni... 

 

Habar nu am cum a fost cu Donbass-ul, daca pe acelasi tipar. Stiu ca are multi etnici rusi, dar nu stiu % daca sunt majoritari sau nu. Si chiar daca sunt, asta nu justifica un razboi... :((

 

Hrusciov era nascut in Ucraina. A dat Crimeea, care avea 60% populatie rusa celor din Ucraina cand au sarbatorit 300 de ani de la semnarea unui acord.

 

Ai mai jos un link catre un articol interesant, scris de H. Kissinger in 2014. Pe langa un scurt 'rezumat' al istoriei Ucrainei spune:

 

"In my life, I have seen four wars begun with great enthusiasm and public support, all of which we did not know how to end and from three of which we withdrew unilaterally. The test of policy is how it ends, not how it begins."

 

Enunta cateva principii care ar fi dus la acel moment la o calmare/rezolvare a situatiei existente in acel moment si continua:

 

"These are principles, not prescriptions. People familiar with the region will know that not all of them will be palatable to all parties. The test is not absolute satisfaction but balanced dissatisfaction. If some solution based on these or comparable elements is not achieved, the drift toward confrontation will accelerate. The time for that will come soon enough."

 

https://www.washingtonpost.com/opinions/henry-kissinger-to-settle-the-ukraine-crisis-start-at-the-end/2014/03/05/46dad868-a496-11e3-8466-d34c451760b9_story.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In Olanda - aseara s-a incheiat actiunea de stragere de fonduri pentru victimele razboiului din Ucraina / Giro555/ - si s-au stras donatii de peste 106 milioane de euro

 

Mai precis suma aici https://nos.nl/collectie/13888/artikel/2420273-eindstand-giro555-actiedag-voor-oekraine-ruim-106-miljoen-euro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Amaryllis , cred ca e suficient sa intri pe facebook sa citesti comentarii la articole despre razboi ale jurnalistilor /ziare /formatori de opinie. Nu spun deschis ca sunt cu Putin, dar acuza ucrainenii (de la stra-bunicii care au luat insula serpilor, nordul bucovinei si pana la lipsa invatamantului romanesc in scoli, de la dorinta de a adera la nato la 'nazisti, drogati, vanduti ocultei modiale, sclavii occidentului') si pretind ca imaginile din orasele ucrainene sunt mincuina, manipulare, fake-news. Cred ca sunt aceeasi care inhalau orice manipulare de la sputink legat de vaccin, pandemie, oculta modiala, occidentul ticalos. E acelasi discurs, aceleasi personaje , aceeasi retorica .

 

da și la mine sint aceleași personaje care erau anti vaccin. Mai spun ca imaginile cu atrocitățile și darimaturile date la tv sint vechi, din alte războaie! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa ma uit la serialul care l-a lansat pe Zelenski, "Servitorul poporului", l-am gasit pe ARTE. E haios, iar Zelenski joaca bine. La un moment dat, vorbea chiar de Putin ("Putin are un Rolex?"). Insa am o mare stringere de inima cind ma gindesc la toti actorii din jurul lui si mai ales tinerii care jucau rolul de elevi, pe unde or fi astazi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, acum am inteles de ce nu dadeam eu de sustinatri. O sa caut , chiar sunt curioasa cum poate cineva gasi justificari pentru asa ceva. 

 

Am ascultat un interviu ( asteptand undeva deci nu am.prins cine era) dar spunea un lucru pe care eu nu l _ am observat : pe Putin il intereseaza doar USA . Spunea ca nu ii pasa pur si simplu de UE . Nu se teme pentru ca nu exista unitate . 

 Se teme doar de deciziile Americii. 

Si mai zicea ceva : ca se incepe un proces prin care sa il declare criminal de razboi   ( international criminal court) . Asta e bine .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...