Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Razboi in Europa


Recommended Posts

ok, atunci putem discuta ca intre adulti.

 

 

Cum spunea Adis , si eu cred ca putin a gasit momentul de slabiciune generat de pandemie, unde s-au folosit platformele de social media la greu pentru fake news , au fost distrubuite fara discernamant si fara ca cineva sa faca ceva atatea dezinformari, atacuri,conspiratii. Si fara consecinte.

 

Lucrurile au fost complicate, Romania nu cred ca a indraznit vreodata sa faca pasul spre moldova fara " consultatii" externe.

Am inteles ca Republica Moldova  a instituit starea de urgenta. Probabil adevarul e mai presus decat stim noi.

 

Pana la urma tot civilii sunt cei care sufera 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Nu a fost o hotarare de moment, a fost un atac pregatit, studiat de mult. 

La fel cum toata mascarada cu discutii si negocieri a fost doar teatru pentru fraieri. Visul de a aduce toate "oile ratacite' inapoi la Mama Rusie e adanc infipt in capul kgb-istului de multi ani. Tot discursul lui (cu ucrainenii care nu sunt o natiune si nu merita o tara, cu des-nazificarea Ucrainei, amenintarile cu bombe nucleare) arata cat de hotarat este sa refaca URSS, calcand pe oricate cadavre e nevoie , chiar si ale rusilor (a spus "suntem gata de orice!"). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca exista sanctiuni suficient de puternice ca sa-l opreasca pe Putin. UE si USA, in afara de declaratii n-au facut nimic concret. Comentatorii de aici erau siderati ieri de conferinta de presa a lui Biden, era moale si evaziv; zicea ca USA va aplica sanctiuni si "vom vedea daca vor functiona" (adica asa, incercam ceva, merge OK, meritul va fi al nostru, nu merge, nu-i nimic, asta e!).

 

Singura posibilitate ar fi fost ca Ucraina sa fie acceptata din 2014 in NATO si UE. Cred ca Putin n-ar fi fost atit de suicidar sa intre in conflict cu NATO. Sa intre in Ucraina, Georgia, Moldova e o chestie, sa stie ca il ataca trupele NATO, l-ar fi facut poate sa-si revada ambitiile. Sau poate ca nici asta nu l-ar fi oprit - in ultimii 50 ani americanii & comp n-au facut mare brinza in Afganistan, Siria, Irak, Libia, Mali, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu stiu care e situatia acum - insa dintr-o dezbatere de aseara la Olandezi am aflat ca in 2019 - doar 42% dintre ucraineni erau de acord cu aderarea la NATO. Iar cu cativa ani in urma, in jur de 2010 - au ratificat un document in parlamentul ucrainean - cu mare majoritte - ca nu vor sa intre in NATO.

 

Aderarea la Nato are la baza o sustinere masiva a populatiei la acest lucru - un angajament national - nu se poate face cand niste politicieni au o agenda sau vor altceva...

 

Desigur - ca isi doreau sa intre in UE dar mai usor cu Nato.

 

deci .... sa nu uitam ca Ucraina are o masa mare de populatie rusa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu cred ca s-a folosit de plecarea lui Merkel. Mai cred ca nu a atacat Ucraina cata vreme Merkel era in functie. Nu a fost o hotarare de moment, a fost un atac pregatit, studiat de mult.

 

plus venirea la putere a sclerozatului Biden! Eu cred ca asta a fost primul factor care i-a dat curaj la a acționa așa cum a făcut-o. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...