Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie personal chestia asta cu numele la vedere si votat cu creionul mi se par nelalocul lor. Nu mi se pare ceva de lauda.

==========

 

Am ajuns la concluziia ca o data cu legea asta noua a invatamantului se doreste instituirea unor  caste.

 

O noua ierarhizare sociala delimitata de privilegiile acordate  unor colegii si licee.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si care e ideea scrisului /votatului cu creionul ? sa se poata sterge si scrie altceva in loc f usor? O fi minunat acolo cu oameni perfect incoruptibili, dar aici ar fi un motiv continuu de coruptie si neincredere si discutii. 

Nu exista tara cu oameni incoruptibili.

 

Fac pariu ca creionul mult disputat ala  de la alegeri este creion chimic. Fata de cerneala sau pix nu se sterge neam.

 

Are ceva  plumb in el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grammar schools sunt scoli publice, fara taxe de scolarizare dar foarte bune ca nivel academic, de aceea sunt foarte vanate. De aceea competitia e mare.

Da, se vede numele elevului clar pe foaie.Raspunsurile  se scriu in creion.

Un fel de Vianu, cum citesc pe aici, multa carte, no much life :))))

 

 

Scolile private sunt tot foarte bune si au un proces de selectie care consta in examen scris si interviu.

 

Nu toate scolile private sint foarte bune, iar de obicei te uiti la inscriere ce se potiveste copilului tau. 

Sint cele academice cu concurenta foarte mare, sportive, axate mai mult pe arte, etc. 

Sint si scolii private care la inspectie primesc " unsatisfactory" si daca nu se imbunatetesc se inchid.  Sint inspectate de ISIS nu de OFSTED 

"Unlike Ofsted, ISI does not make a single overarching judgement on a school but instead make a clear judgement on each aspect of its provision using one of four grades: excellent, good, sound and unsatisfactory."

 

La aceste scoli se dau examene de "common entrance" unde se poate scrie si cu creionul (nu am inteles de ce). Aceste examene sint date in scoala primara si supravegheate acolo. 

Fiecare scoala secundara privata la care este inscris copilul primeste copia originala a exameneler, se corecteaza in scoala, nu ai voie sa corectezi pe foaie, iti faci scorul tau dupa care examenele sint trimise la scoala urmatoare. 

Seful meu de departament le imparte intre noi ,si fiecare avem cota noastra de corectat anual - ce urasc stilul asta de corectar unde nu ai voie s pui pixul pe foaie. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeam ca cestia  asta cu examene date le fiecare liceu in parte au fost facute la presiunea marilor Colegii Nationale care au si clasele v-viii  pentru a-si pastra proprii elevi. Ceea ce este o mare discriminare. Subiectele lor, elevii lor, parintii lor. Stat in stat.

.....

...

 

Ideea asta de a face stat in stat avand la dispozitie bani publici mi se pare fff rea. Trebuie ca aceste colegii sa aiba niste super puteri prin sferele decizionale: politice, banoase, mita si scandal.

Cred ca sunt niste presiuni super mari pentru a fi legiferat acest sistem si este foarte greu sa i te impotrivesti ca si ministru/mici inspectori din ministere.

 

Cred ca punerea in discutie publica este colacul de salvare si pentru cei din interior care nu sunt de acord cu asta dar nu pot/nu au anvergura/sunt resemnati si asteapta ceva din afara sa le tina si lor spatele ca sa se impotriveasca mai fatis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar la noi si foile de examen de la GCSE si A Level sunt cu numele la vedere, si examenele astea sunt extrem de importante pentru viitor.

 

De votat ( alegeri locale, generale), votezi tot cu creionul, nu cu stampila sau pixul :)

 

Ce ai uitat sa specifici, aici examenee nu se corecteaza in scoli. 

Exista diferite 'exam boards' de exemplu EDEXEL, AQA, MEI, etc. 

Toate examenele sint trimise la "exam board" sint scanate si trimise la 2 corectori platiti de prin tara, daca exista diferenta mare intre note (nu stiu exact cit) e trimis l al 3 corector. 

La examenele GCSE and A- Level nu ai vie sa folosesti doar pix sau stilou negru

Ai voie sa folosesti creion doar pentru diagrame. 

 

"Candidates must answer all questions in the question paper.  Candidates should use black ink – not pencil (except for diagrams).  The answers must be written in the spaces provided on the examination paper. "

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi

Ce ai uitat sa specifici, aici examenee nu se corecteaza in scoli. 

Exista diferite 'exam boards' de exemplu EDEXEL, AQA, MEI, etc. 

Toate examenele sint trimise la "exam board" sint scanate si trimise la 2 corectori platiti de prin tara, daca exista diferenta mare intre note (nu stiu exact cit) e trimis l al 3 corector. 

La examenele GCSE and A- Level nu ai vie sa folosesti doar pix sau stilou negru

Ai voie sa folosesti creion doar pentru diagrame. 

 

"Candidates must answer all questions in the question paper.  Candidates should use black ink – not pencil (except for diagrams).  The answers must be written in the spaces provided on the examination paper. "

 

Asa e, exact cum spui pentru gcse si A Level, eu am specificat ca cele 11+ se scriu cu creionul.

 

Si in Romania , la centrele de examinare  profesorii care corecteaza sunt din alte judete sau orase ( asa stiam)

 

Nu inteleg care ar fi motivul sa platesti o caruta de bani la o scoala privata daca  sunt atat de slabe. Eu nu am intalnit pe aici, toate sunt oversubscribed.

 

 

LE. Ce mi-a placut tare mult e ca inaintea examenelor profesorii vin dimineata la prima ora si asteapta studentii in clasa lor si ii mai incurajeaza, le mai dau sfaturi , sau doar stau de vorba ,copiii sau profesorii aduc croissants ,fructe si mananca impreuna... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...