Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Kindle - ce trebuie sa stiu inainte de a-l cumpara


mianda

Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Mianda, 

Am Kindle din mai sau Iunie 2021. ( l- am luat și apoi returnat / nu se reîncărca și luat de Amazon dau cu 80€)

Am citit o carte pe el și nu ma prinde. 
 

unele cărți merg direct trimise pe adresa de email de Kindle și se văd, altele se convertesc printr- un program. cele gratis. 
 

eu sunt fan cărți pe hârtie. Îmi place sa simt cartea in mâna chestii de genu asta . 

am multe prietene care folosesc Kindle și iar sunt mulțumite . Deci cumva filtrele sunt diferite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si mie-mi plac cartile tiparite, insa ocupa mult loc. Am mai dat din ele, insa sunt multe la care, pur si simplu nu pot renunta.

Din ce am mai citit, am inteles ca aceasta adresa de email pentru Kindle o primesc de la Amazon. Intrebarea este daca imi trebuie Amazon Prime sau un alt abonament special la ei pentru Kindle. 

Oricum, pare destul de complicat si chiar nu vreau sa mai si platesc suplimentar pentru asta. Amazonul e singurul care le converteste in format pentru Kindle si sa fie 100% citibile. 

Cartile pe care le gasesc in limba romana sunt in format pdf si epub si sunt protejate cu Adobe DRM. Oare Amazonul le converteste pe astea sau trebuie inlaturata intai protectia?

 

Este cineva care foloseste Kindle si face toate manevrele astea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile am inceput sa citesc iar pe kindle. Nu l-am mai folosit de vreo 2 ani.

Dar ma obosesc din ce in ce mai tare ecranele luminoase iar acesta are o textura asemanatoare cu hartia. Este mult-mult mai odihnitor, pe acesta il am de vreo 4 ani. Este cu touch, lumina - pentru a putea citi noaptea cand ai insomnii dar nici nu poti sa te uiti in ecrane cu textura "luminoasa". Este al doilea, primul avea butoane.

 

Mie imi place. Se trimit cartile pe contul de email de kindle asociat kindle-ului tau. Nu platesc niciun abonament nicaieri.

 

De curand am intrat si in lumea facebook (sic!) si in niste grupuri de carti. Cartile sunt pdf. Le trimit cum ziceam mai sus. Nu poate sa faca re-size la font si in acelasi timp sa recalculeze paginile. Vede paginile ca pe imagini resized. Aici mi se pare peste mana, dar deocamdata pot citi la marimea fontului pe care o afiseaza by default.

 

Dar ce imi amintesc cu drag este cat de bine m-am simtit la primul kindle. Parca mi se deschisesera portile raiului de carti. Atunci am citit tot felul, si am dat peste carti pe care altfel nu le-as fi cumparat ca sa ajung vreodata sa le citesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miana, da, citesc noaptea si e f confortabil. Iti adaptezi luminozitatea ecranului. Este o lumina calda, neloc obositoare.

 

Eu pun carti pe Kobo ca pe un stick: il leg la calculator si transferi cartile. Apoi le poti clasa cum vrei tu: pe colectii, autori etc.

Cand cumperi carti, e ca la kindle, cu adresa de mail.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile am inceput sa citesc iar pe kindle. Nu l-am mai folosit de vreo 2 ani.

Dar ma obosesc din ce in ce mai tare ecranele luminoase iar acesta are o textura asemanatoare cu hartia. Este mult-mult mai odihnitor, pe acesta il am de vreo 4 ani. Este cu touch, lumina - pentru a putea citi noaptea cand ai insomnii dar nici nu poti sa te uiti in ecrane cu textura "luminoasa". Este al doilea, primul avea butoane.

 

Mie imi place. Se trimit cartile pe contul de email de kindle asociat kindle-ului tau. Nu platesc niciun abonament nicaieri.

 

De curand am intrat si in lumea facebook (sic!) si in niste grupuri de carti. Cartile sunt pdf. Le trimit cum ziceam mai sus. Nu poate sa faca re-size la font si in acelasi timp sa recalculeze paginile. Vede paginile ca pe imagini resized. Aici mi se pare peste mana, dar deocamdata pot citi la marimea fontului pe care o afiseaza by default.

 

Dar ce imi amintesc cu drag este cat de bine m-am simtit la primul kindle. Parca mi se deschisesera portile raiului de carti. Atunci am citit tot felul, si am dat peste carti pe care altfel nu le-as fi cumparat ca sa ajung vreodata sa le citesc.

 

Imi place mesajul tau, multumesc! E tare incurajator pentru mine.

 

Carti in limba romana citesti din cele la liber sau ai si cumparat din librariile online? Pe mine ma intereseaza in mod special daca cele protejate pentru drepturi de autor se pot sau nu converti prin contul Kindle.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miana, da, citesc noaptea si e f confortabil. Iti adaptezi luminozitatea ecranului. Este o lumina calda, neloc obositoare.

 

Eu pun carti pe Kobo ca pe un stick: il leg la calculator si transferi cartile. Apoi le poti clasa cum vrei tu: pe colectii, autori etc.

Cand cumperi carti, e ca la kindle, cu adresa de mail.

 

M-am uitat dupa acest device si da, e cam aceeasi chestie ca la Kindle si chiar la celeasi preturi.

Nu stiu din ce motive nu se prea comercializeaza in Germania. L-am gasit in putine locuri si probabil e trimis tot din Franta.

 

Recunosc, raman la prima mea alegere, parca-mi place mai mult.

 

Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...