Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Szi "doar atat?"      Asa as deveni cu bunatatile tale  [grasa] 

Mazarea si fasolea sunt Monti, supa de salata e Monti.

In gulas nu am pus cartofi deloc    dar am pus niste galusti, recunosc. Pastele daca erau integrale era si mai bine, dar ... 

Despre Amandina nu spun nimik, dar e atat de bunaaa (pacat ca eu nu mai mananc din ea  [ph34r] ).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paste scurte cu feta, roșii cherry, ulei de măsline și usturoi (din belșug). Foarte bune, sosul cu feta la cuptor este cel mai simplu sos de paste făcut în casă.

 

Vreau să mai fac o ciorbă de sfeclă roșie și o iahnie de fasole. Am cumpărat felii de pepene murat la borcan.

Desert pasca cu brânză fără aluat planificată de ceva timp și clătite cu magiun și cu ce-o mai vrea băiatul să le umple (eu sunt cu magiunul, e românesc și fără zahăr).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca am fost acasa zilele astea, am stat mai mult in bucatarie , sa spun asa.

 

Vineri n-am faut nimic, am fost prea agitati cu noii membri ai familiei, simbata a facut fii mio hamburgheri, ieri am avut sparanghel cu cartofi fierti si sos hollandaise, linga file de porc si astazi fac paella!

 

Miine nu stiu exact, as face un sos de bolognesse ca de miercuri gata cu statul acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am facut mic-dejun fancy. O reteta dintr-o revista, un fel de oua benedict, nu stiu daca e reteta originala. Le voi numi ochiuri la capac pe pat de spanac usor calit, cu sos hollandaise deasupra. Bune, am sters farfuriile.

Am invatat cu ocazia asta o noua metoda de a face ochiurile la capac (sau romanesti cred ca se cheama, in franceza oeufs pochés), in tigaie si nu intr-o cratita. Si am reinvatat sos hollandaise, cred ca e doar a doua oara cand am facut vreodata. In linii mari, maioneza cu galbenus crud, suc de lamaie si, in loc de ulei, unt topit. Un deliciu.

 

Seara am facut opusul lui fancy, o oala de fasole. Azi vreau sa cumpar niste cabanos sau carnat proaspat sau mici, ca doar e 1 mai!

 

Sper ca ati avut un weekend fain de 1 mai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...