Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Interesanta comparatia intre oul Benedict si Florentin. Cred ca in urma cu 19 ani am descoperit reteta de egg Florentin intr-o carte a Deliei Smith, am facut reteta pas cu pas din carte fara macar sa stiu ce gust are si vreau sa spus ca toti cei care au mancat au ramas impresionati. E una din retetele cele mai  savuroase cu ou, spanac si sos alb. Cred ca ingredientul care ii da gustul divina e nucsoara( nutmeg) rasa.

Recent am mai folosit spanac la cannelloni, vineri am facut o tava, si azi in Campanelli lentil ragu. Am facut pentru prima data ragu cu linte . E f f bun, si cu ocazia asta toata lumea a mancat linte, spanac si naut fara sa strambe din nas :)

Am gatit  de cateva ori pastai verzi cu ou, reteta de la Laura Adamache, foarte bune si simplu de facut .

Chestii simple

 

Ma mai laud ca am incercat si " Tarta Incoronarii" care e de fapt un Quiche vegetarian foarte savuros, asa ca traiasca Regele!

 

 

https://www.theguardian.com/uk-news/2023/apr/17/king-charles-camilla-coronation-quiche-signature-dish

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Weekend lung si la mine si cum am vrut 2 zile de somn si liniste, sambata am gatit de toate pentru toti.

Am facut supa de pui cu fidea, am primit si facut o mancare de spanac, cartofi frantuzesti, conopida la cuptor, snitel de pui si porc, cozonac cu branza sarata (am avut de impartit :-). Seara am facut crochete de cartofi (ca nu facusem de ani de zile) si zucchini pane. Am mai facut o tocanita + tagliatelle, crenvursi in foitaj si in premiera rulada Pavlova, ca tot e la mare moda si eu mereu am albusuri congelate - a iesit foarte buna. Duminica dimineata am facut un teanc de clatite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cozonac cu branza sarata (am avut de impartit :-). 

Prima oara cand aud de reteta asta. E bun? 

Ieri am gatit o ciorba de legume si mini clatite cu gris si chefir. [il]  Interesante si f usor de facut.

De 1 mai am facut clatite cu spanac. Au fost f apreciate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, usor de facut (aluat dospit - m am inspirat de aici : https://www.lauraadamache.ro/2013/04/cozonac-sarat-si-un-concurs-pentru-voi.html)dar am schimbat forma si umplutura ; e foarte bun de pus la pachet la scoala sau la mic/dejun cina cu un pahar de kefir. Ca umplutura am avut niste branza de vaca, burduf, parmezan, le am invaluit cu ou :-) si am pus marar tocat.

Am si o poza ca m am laudat pe wapp  [:-)))]  sa vedem daca reusesc sa o atasez.

post-12863-0-96914500-1683189667_thumb.jpg

post-12863-0-96914500-1683189667_thumb.jpg

post-12863-0-96914500-1683189667_thumb.jpg

post-12863-0-96914500-1683189667_thumb.jpg

post-12863-0-96914500-1683189667_thumb.jpg

post-12863-0-96914500-1683189667_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Szi,

merci  [flo2] arata tare bine. 
Faceam uneori chec din asta sarat/aperitiv. 
 

In week end as vrea sa fac o salata cartofi cu peste afumat, si salate verzi. Sa vedem ce mai pun pe langa. Am urmarit si o reteta interesanta de tarta cu lamaie.  [il] 
Deocamdata trebuie sa incep cu aprovizionarea. [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, n-am rezistat sa nu postez

 

https://youtu.be/tzw18Qur5kM

daca asculti, 200 ge si lăsat 8 minus 10 minute , 20 min  [:-)))]  [:-)))] ,/

 

la frigider 6 minus 8 hash(adica ore) 

 

De aratat, arata super. Nu stiu frate care sunt cei care au canalele astea de gatit, dar măcar de citit logic de pe o foaie sa fie capabili.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sziv, arata f bine chiflele tale :).

 

Eu azi la pranz am facut niste mazare pastai la tigaie su carne si un pic de soia, deseara vinete pane. Maine la pranz tot niste chinezarii cu mazare pastai, ca mie imi place f mult si acum e sezonul, seara nu stiu :))).

Duminica pun o pulpâ de miel la cuptor si o sa o mancam cu salata verde si piure.

Luni e liber, asa ca o sa mancam in functie de ce activitati facem.

 

Cam asta in linii mari ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, n-am rezistat sa nu postez

 

https://youtu.be/tzw18Qur5kM

daca asculti, 200 ge si lăsat 8 minus 10 minute , 20 min  [:-)))]  [:-)))] ,/

 

la frigider 6 minus 8 hash(adica ore) 

 

De aratat, arata super. Nu stiu frate care sunt cei care au canalele astea de gatit, dar măcar de citit logic de pe o foaie sa fie capabili.

 

Cred ca sunt traduse de AI  [:-)))]  reteta cu carnea de porc e si mai savuroasa [:-)))] 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii mio a fost la bucatarie zilele astea, a facut mincare taraneasca, chinezarii-taitei prajiti cu legume si carne de curcan-ieri oleta cu ciuperci si zuchinni si eu am facut salata de rosii linga.

 

Astazi o sa comandam ceva la restaurantulgrecesc, insa eu fac si o ciorba de fasole.

 

Desi mai are medical pina pe 12 mai, se duce de miine la serivi, asa ca de miine incepe din nou usor cu dieta, tot miine are si control la medic, sa vedem daca ii da unda verde pentru fitness, la operatie i-au spus ca 4 saptamini nu are voie efort(el inca mai are dureri, amigdalele au foest enorme, a spus chirrugul ca au fost cele mai mari amigdale pe care le-a vazut in cariera lui...plus a treia oara indpartati polipii).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...