Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

noi am facut ieri un rissoto (cu multe vegetale) si pui la gratar si astazi mici.

Eu de cand am inceput sa imi numar caloriile, maninc doar 2 mese pe zi, dimineata la ora 8-9 si masa de pranz/seara la 5.  intre mese , maninc cate o portocala si seara o bomboana de ciocolata.

Am redus mult orezul, pastele si carnea prajita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimienata de luni !

Sambata am gatit asa: supa de salata verde a la Ardeal (cu oua, slaninuta, smantana), supa de varza murata cu carnat picant, mancare de dovlecei, mancare de ciuperci, chiftele semipreparate cu cascaval, ciolan afumat fiert/fript. Si uitasem ca am facut si salata de vinete.

Duminica la pranz am cumparat un pui rotisat care s a mancar cu cartofi wedges / cartofi dulci si mult mujdei.

Dulce am primit noi branzoici delicioase si am avut capsuni (eu mi am facut inghetata Monti). Si mult pa saptamana asta :-)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salata tabouleh

Naut cu linte

 

Am facut o tarta f buna cu ceapa rosie caramelizata, sfecla rosie si feta. Prea buna si gustoasa ;)  am incercat si varianta fara puff pastry unde am folosit cartofi dulci fierti si taiati felii ca baza, e un deliciu. Branza devine optionala daca sunteti vegan. La ceapa caramelizata am adaugat spanac si ardei .Merge chiar si la mofturosii care nu mananca sfecla rosie decat in supa .

Macar am descoperit cum cineva care nu se da in vant dupa spanac il adora in tarte, ragu si caneloni:))

 

Un pui la rotisor am luat si eu azi, asta merge cu orice, mai ales cu salate

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani de ziua mamei! [flo2]

 

Nici nu mai stiu exact ce am mincat saptamina asta, am inceput insa cu salatele , de vreo 3 ori am avut salata de rosii si castraveti, cu brinza de oaie, am avut   ton, pe care l-am amrinat in ulei de masline, usturoi si lamiie-imi place foarte mult, pacat ca e asa scump-am prajit si niste bagheta(ramasa din ziua precedenta) in ulei d emasline si am "uns-o" cu usturoi.

 

Astazi facem chinezarii, miine ce ramine de astazi, iar marti am sa fac niste ficatei de pasare, sa vad insa daca fac cu mamaliga sau cu ceva piure de cartofi.

 

Joi e liber...inca nu am vorbit cu fii mio ce facem, insa nu cred ca vom minca impreuna, el a inceput dieta, doar duminica maninca mai bogat caloric.De asta cred ca voi minjca singura...

 

Am o multime de brinzeturi prin frigider, ma gindesc sa fac ceva gen bulz, sa folosesc brinzeturile .

 

Vineri poate o salata din piept de pui cu avocado.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si iar e luni :-)

Am gatit sambata astfel: supa de cartofi cu afumatura, tagliatelle cu tocanita de porc, un pilaf cu jumate din tocanita :-), musaca de cartofi, crenvursti in aluat de foitaj. Ca desert am umplut niste foi Boromir cu fructe de padure si crema de mascarpone+frisca.

Duminica la pranz am cumparat un pui gril si niste mici :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut fasole bătută , maine poate terminam sarmalele , miercuri VINE William acasă si sărbătorim cu un bbq.

Nu-mi vine sa cred ca a trecut anul. Mai ales primul trimestru a fost cumplit pt mine. 
de Joi probabil trecem pe fripturi ușoare din piept de pui si salate. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...