Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

[flo2] Multumesc!   Simt ca maninc la restaurant in fiecare seara. Sigur, noi sintem bucatarii, dar cu atit mai mult ne place. N-am mai comandat takeaway si n-am mai fost la restaurant de ceva vreme. 

 

Mai ce pesimista esti! N-auzi ca o sa avem un forum nou? [bib]  In loc sa il faca pe asta sa mearga, fac unul nou, cu si mai mari probleme!!! Ca stim cu totii ce inseamna forum nou.....

da da si da  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

43'c si astazi.
ieri am facu tpasta si cu salmon azi am spalat un covoras si mai tirziu ma duc la piscina...nu gatesc cine stie ce.

de mancare am facut salata de boeuf de dimineata si pt ca e 4th of July [usa] , facem bbq de vita deseara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mențin gătitul la minimum, e cald și la noi (nu chiar ca la Michelle), cheful lipsește.

 

Am amânat pt mâine ciorba de fasole cu afumătură, iar pentru mine cred că îmi fac o ciorbă de varză. Gătesc numai dimineața.

 

Azi la prânz o pizza vegetariană, am cumpărat- o proaspătă, doar refrigerată și am băgat- o la cuptor, foarte bună. Am mai avut și un pic de paste de ieri 

La desert înghețată Haagen- Daz, considerată aici cea mai bună înghețată din comerț. Am luat Rocky Road (ciocolată, migdale, bezea) și straturi cu moka și cheesecake. Prima a fost cea mai bună din cele două.

Seara mâncăm brânză, ridichi, roșii, castraveți, pepene, porumb fiert, din astea.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-au îndurat și ne-a dat curent după vreo 3 ore.
La dinner am avut

-costițe de porc la bbq

-garnitura de orez brun … aveam rămas de ieri ( l-am amestecat cu black beans, green onions, porumb copt, cilantro, lămâie și taco seasoning si un pic de ulei de avocado și un cub de chicken stock )

-salată de varză roșie cu varză albă și morcov

ca desert o bomboană ganache

… și am văzut artificiile din balcon

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sziv, nu avem grup pe FB, îți trimit mp cu numele meu real să mă găsești (poți să- mi răspunzi și tu cu numele tău, ca să te identific). Suntem mai mulți forumiști DC prieteni pe FB.

Multumesc ! [flo]

Poate ne facem un grup si noi de gatit :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, ce aiurea! Partea bună e că ai scăpat de gătit!

 

Eu am făcut o ciorbă fabuloasă de fasole cu afumătură. Cred că e cea mai bună ciorbă din ultimii ani. Secretul cred că stă în verdețurile proaspete de 4 feluri, din grădină: pătrunjel creț, mărar, leuștean și, cireașa de pe tort, o crenguță de cimbru. Am pus și mai multă fasole ca să fie consistentă, inclusiv zeama, iar la sfârșit am adăugat jumate de sticlă de suc de roșii, passata, italian. Yum!

(Observ că de când sunt în concediu fac mâncare mai bună, am timp să o bibilesc ☺️)

 

Mâine vreau un grătar de pui cu cartofi la cuptor și salată de varză și o prăjitură cu vișine. Am terminat de scos sâmburii la vișinele culese, am făcut deja o tură de dulceață și restul am congelat pentru prăjituri.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...