Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Olimpiada Paris 2024


Recommended Posts

Legat de scena similara cu Cina Cea de Taina. Nu mi s-a parut in momentele acelea. Poate ca nici nu s-au gandit sa se foloseasca de ea, ci asa a iesit.

Dupa aceea, cand au inceput sa apara in presa comentarii, zau! ca si mie mi s-a parut ca sunt similaritati.

 

Mi se pare f sanatos sa protestezi si sa atragi atentia acestui fapt iar apoi sa mergi mai departe. Nu sa te victimizezi - dar e bine sa spui. Asa cum si cel care a gresit-o dpdv al unuia poate ca nu a facut-o cu intentie.

 

Oricum aku' orice este criticat, ma refer la valuri de critici, pentru ca tehnologia da aceasta posibilitate, si da impresia ca nimika nu e bine. Singurul mod sa nu fi criticat este sa nu faci nimik.

 

Cumva cu includerea atator minoritati de toate felurile, sa zicem asa, stacheta se ridica astfel incat, subiectele din jurul lor sa se "maturizeze" si sa se poata discuta fara teama/frica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie spectacolul mi s-a parut slab, dezlanat. 

Au fost mici accente care aratau bine dar nu au fost suficient exploatate. 

Statuile care apareau din apa erau interesante dar neclare. 

Cel  cu masca si calutul, grozavi dar insuficient exploatati. 

Adica cel cu masca, dupa ce a plimbat torta peste tot, i-a inmanat-o pursisimplu lui Zidane. 

Soprana frantuzoaica care a cantat Marseilleza mi-a placut, dar zau ca-mi era mila de ea cum statea cocotata acolo in rafalele de ploaie. 

Nici pianistul nu avea copertina. Cum canta pianul ala in ploaie, e posibil asta ? 

 

Mi-a placut mult ideea barcutelor pe Sena, de fapt tot ceea a fost legat strict de JO si de sportivi a fost ok. 

 

Intr-adevar eu cred ca la nivelul asta trebuiau sa se gandeasca la TOT, inclusiv la ploaie. 

Cand te lauzi ca organizezi JO in Paris nu dai vina pe nimeni sau pe ploaie.

Orice eveniment care este discutabil sau interpretabil trebuie lamurit inainte. 

Ce fac ei acum e jenant.

Damage control.

Scuza de genul "imi pare rau ca simtiti asa "  [fal]  este scuza unui bully. 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut split la subiect ca sa putem discuta despre Olimpiada fara sa amestecam cu politica din Franta. Nu cred ca am luat toate postarile de dincolo, le copii sa fie si aici pe cele ce mi-au scapat

O da, nu cumva sa ii confuzionam pe ce ce scriu la politica din Franta!!! Care btw, sintem tot noi. cei 5 membrii ramasi pe forum!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris este una dintre cele mai controversate din istoria recenta a jocurilor, un aspect care arata cat de divizata este societatea actuala nu doar in Franta, Romania sau SUA ci si in restul lumii.

Showul eclectic de 3 ore si jumatate regizat de Thomas Jolly a fost bogat in referinte si omagii aduse unor personalitati si momente notabile din istoria si cultura Frantei. Multe dintre ele au trecut neobservate, mai jos le gasiti explicate.

Showul a fost gandit intr-o succesiune de 12 capitole sau „tablouri” menite sa reprezinte cultura si societatea franceza din toate unghiurile.

Productia a inceput cu tema “Enchanté” („incantat de cunostinta” in franceza) si a continuat cu sincronicitate, libertate si egalitate, fraternitate, “sororitate” sau feminism, sportivitate, festivitate, intuneric, solidaritate, solemnitate si eternitate. Temele reprezinta valorile nationale ale Frantei, incluzand si minoritatile sau oamenii marginalizati precum diverse rase sau orientari sexuale (componenti demografici importanti atat in Paris dar si in restul tarii).

 

Punctul culminant al ceremoniei a fost revenirea pe scena a lui Celine Dion printr-o prestatie care ar trebui sa intre in cartile de istorie, fiind unul dintre cele mai frumoase si emotionante momente muzicale din istoria televiziunii.

Segmentul despre care s-a discutat cel mai mult in presa si pe retelele de socializare a fost denumit in mod eronat “Cina cea de taina”.

 

Este vorba despre un tablou bacanal cu travestiti (precum Nicky Doll si Piche) si persoane queer, adunati in jurul unei mese in centrul careia se afla o figura feminina (DJ-ul Barbara Butch) cu aureola. Pe masa din fata lor apare o reprezentare a zeului grec Dionis, semi-nud, cu corpul acoperit in sclipici albastru. Zeul era menit sa ofere cheia de lectura a intregului segment care reprezenta tema “Festivité” si era o referire la zeii de pe Muntele Olimp, din mitologia greaca — si inclusiv la originea Jocurilor Olimpice.

 

In lipsa familiaritatii cu aceste repere vizuale, momentul a fost interpretat ca o reprezentare a cinei cea de taina asa cum apare in pictura lui Leonardo da Vinci. Referinte la capodopera lui Da Vinci se regasesc frecvent in cultura populara, din seriale precum The Simpsons sau South Park in filme precum The Expendables dar si in jocuri video si alte productii audio-video in care personajele care “imprumuta” locurile lui Isus si al apostolilor sunt criminali sau violatori. Pe Buzzfeed gasiti un articol cu 55 de alte momente care au parodiat “cina cea de taina” si au trecut complet neobservate, fara controverse.

 

Reactia unei parti a publicului ca fiind un moment de blasfemie a fost amplificata de presa avida de senzational si a starnit o reactie virulenta din partea bisericii catolice din Franta care a catalogat momentul drept o batjocura la adresa crestinitatii.

 

Dupa reactia bisericii, organizatorii, prin reprezentanta Anne Descamps, au emis scuze crestinilor si celor ofensati de tabloul in stil kitsch din cadrul ceremoniei: “In mod evident, nu a existat vreo intentie sa fim lipsiti de respect la adresa vreunui grup religios. Ceremonia a incercat sa celebreze toleranta comunitara, credem ca aceasta ambitie a fost indeplinita. Daca oamenii s-au simtit ofensati, ne cerem scuze.”

 

La randul lui, regizorul artistic Thomas Jolly a facut clarificari despre interpretarea eronata a segmentului drept “Cina cea de taina” si a explicat ca nu era vorba de o referinta crestina. Dimpotriva, momentul a fost inspirat din banchetele pagane ale zeilor de pe Muntele Olimp. “Nu veti gasi niciodata la mine vreo dorinta de a batjocori sau de a denigra ceva. Am vrut sa organizez o ceremonie care sa repare si sa reconcilieze. De asemenea, una care sa reafirme valorile Republicii noastre”, a declarat Jolly pentru BFMTV.

 

In privinta inspiratiei, Jolly a spus: “Cina cea de taina nu a fost inspiratia mea. Cred ca a fost destul de clar, zeul Dionis soseste pe aceasta masa. El este acolo pentru ca este zeul sarbatorii, al vinului, si tatal Sequanei, zeita Raului Sena. Ideea era mai degraba de a avea o mare sarbatoare pagana legata de zeii Olimpului… Olimp… Olimpism.”

O explicatie suplimentara a venit din partea lui Hugo Bardin, artist travestit cu numele de scena Paloma care a facut parte din tabloul bacanal: “Scuzele organizatorilor ar insemna ca ar recunoaste o greseala, ca au facut ceva deliberat pentru a face rau, ceea ce nu este cazul. Ceea ce i-a deranjat pe oameni nu este ca am fi reprodus o pictura. De fapt, ii deranjeaza ca l-ar fi reprodus oameni queer.”

 

In ceea ce priveste includerea persoanelor LGBT+ in ceremonie, la nivel statistic, in anul 2023, aproximativ 7% din populatia franceza declara ca are orientare homosexuala sau bisexuala (la nivelul Parisului, procentele se ridica la peste 20%). Astfel, se justifica reprezentarea lor intr-un moment de mai putin de 3 minute — adica 1,40% din durata de 210 minute a ceremoniei — ca un segment demografic important pentru istoria si cultura Frantei. In fond, sunt o multime de cetateni care au platit, prin taxele trimise catre statul francez, o parte din costurile ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice.

 

 

 

Articolul este mai lung, pentru cine are rabdare si curiozitatea sa citeasca despre cele 25 de referinte culturale din ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice si simbolismul lor. 

 

https://www.urban.ro/referinte-culturale-jocuri-olimpice/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri



@Mcoca - ploaia a adus E-coli in Sena? Toate bilbele astea de dupa deschidere nu arata decit ca toata olimpiada a fost prost gindita si organizata. Si inca nu s-a terminat. Daca totul ar fi mers uns, nimeni nu ar fi avut nimic rau de comantat, din contra. Multe lume de-abia a asteptat evenimenitul asta.

 

Olympian not washing hands after toilet to prepare for E. coli exposure in River Seine

Olympic Games organisers were forced to postpone the men's triathlon event at the last minute on Tuesday morning due to the poor water quality in Paris' River Seine


 


https://www.mirror.co.uk/sport/other-sports/ecoli-river-olympics-seth-rider-33361379

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris este una dintre cele mai controversate din istoria recenta a jocurilor, un aspect care arata cat de divizata este societatea actuala nu doar in Franta, Romania sau SUA ci si in restul lumii.

Showul eclectic de 3 ore si jumatate regizat de Thomas Jolly a fost bogat in referinte si omagii aduse unor personalitati si momente notabile din istoria si cultura Frantei. Multe dintre ele au trecut neobservate, mai jos le gasiti explicate.

Showul a fost gandit intr-o succesiune de 12 capitole sau „tablouri” menite sa reprezinte cultura si societatea franceza din toate unghiurile.

Productia a inceput cu tema “Enchanté” („incantat de cunostinta” in franceza) si a continuat cu sincronicitate, libertate si egalitate, fraternitate, “sororitate” sau feminism, sportivitate, festivitate, intuneric, solidaritate, solemnitate si eternitate. Temele reprezinta valorile nationale ale Frantei, incluzand si minoritatile sau oamenii marginalizati precum diverse rase sau orientari sexuale (componenti demografici importanti atat in Paris dar si in restul tarii).

 

Punctul culminant al ceremoniei a fost revenirea pe scena a lui Celine Dion printr-o prestatie care ar trebui sa intre in cartile de istorie, fiind unul dintre cele mai frumoase si emotionante momente muzicale din istoria televiziunii.

Segmentul despre care s-a discutat cel mai mult in presa si pe retelele de socializare a fost denumit in mod eronat “Cina cea de taina”.

 

Este vorba despre un tablou bacanal cu travestiti (precum Nicky Doll si Piche) si persoane queer, adunati in jurul unei mese in centrul careia se afla o figura feminina (DJ-ul Barbara Butch) cu aureola. Pe masa din fata lor apare o reprezentare a zeului grec Dionis, semi-nud, cu corpul acoperit in sclipici albastru. Zeul era menit sa ofere cheia de lectura a intregului segment care reprezenta tema “Festivité” si era o referire la zeii de pe Muntele Olimp, din mitologia greaca — si inclusiv la originea Jocurilor Olimpice.

 

In lipsa familiaritatii cu aceste repere vizuale, momentul a fost interpretat ca o reprezentare a cinei cea de taina asa cum apare in pictura lui Leonardo da Vinci. Referinte la capodopera lui Da Vinci se regasesc frecvent in cultura populara, din seriale precum The Simpsons sau South Park in filme precum The Expendables dar si in jocuri video si alte productii audio-video in care personajele care “imprumuta” locurile lui Isus si al apostolilor sunt criminali sau violatori. Pe Buzzfeed gasiti un articol cu 55 de alte momente care au parodiat “cina cea de taina” si au trecut complet neobservate, fara controverse.

 

Reactia unei parti a publicului ca fiind un moment de blasfemie a fost amplificata de presa avida de senzational si a starnit o reactie virulenta din partea bisericii catolice din Franta care a catalogat momentul drept o batjocura la adresa crestinitatii.

 

Dupa reactia bisericii, organizatorii, prin reprezentanta Anne Descamps, au emis scuze crestinilor si celor ofensati de tabloul in stil kitsch din cadrul ceremoniei: “In mod evident, nu a existat vreo intentie sa fim lipsiti de respect la adresa vreunui grup religios. Ceremonia a incercat sa celebreze toleranta comunitara, credem ca aceasta ambitie a fost indeplinita. Daca oamenii s-au simtit ofensati, ne cerem scuze.”

 

La randul lui, regizorul artistic Thomas Jolly a facut clarificari despre interpretarea eronata a segmentului drept “Cina cea de taina” si a explicat ca nu era vorba de o referinta crestina. Dimpotriva, momentul a fost inspirat din banchetele pagane ale zeilor de pe Muntele Olimp. “Nu veti gasi niciodata la mine vreo dorinta de a batjocori sau de a denigra ceva. Am vrut sa organizez o ceremonie care sa repare si sa reconcilieze. De asemenea, una care sa reafirme valorile Republicii noastre”, a declarat Jolly pentru BFMTV.

 

In privinta inspiratiei, Jolly a spus: “Cina cea de taina nu a fost inspiratia mea. Cred ca a fost destul de clar, zeul Dionis soseste pe aceasta masa. El este acolo pentru ca este zeul sarbatorii, al vinului, si tatal Sequanei, zeita Raului Sena. Ideea era mai degraba de a avea o mare sarbatoare pagana legata de zeii Olimpului… Olimp… Olimpism.”

O explicatie suplimentara a venit din partea lui Hugo Bardin, artist travestit cu numele de scena Paloma care a facut parte din tabloul bacanal: “Scuzele organizatorilor ar insemna ca ar recunoaste o greseala, ca au facut ceva deliberat pentru a face rau, ceea ce nu este cazul. Ceea ce i-a deranjat pe oameni nu este ca am fi reprodus o pictura. De fapt, ii deranjeaza ca l-ar fi reprodus oameni queer.”

 

In ceea ce priveste includerea persoanelor LGBT+ in ceremonie, la nivel statistic, in anul 2023, aproximativ 7% din populatia franceza declara ca are orientare homosexuala sau bisexuala (la nivelul Parisului, procentele se ridica la peste 20%). Astfel, se justifica reprezentarea lor intr-un moment de mai putin de 3 minute — adica 1,40% din durata de 210 minute a ceremoniei — ca un segment demografic important pentru istoria si cultura Frantei. In fond, sunt o multime de cetateni care au platit, prin taxele trimise catre statul francez, o parte din costurile ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice.

 

 

 

Articolul este mai lung, pentru cine are rabdare si curiozitatea sa citeasca despre cele 25 de referinte culturale din ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice si simbolismul lor. 

 

https://www.urban.ro/referinte-culturale-jocuri-olimpice/

 

Cum spuneam, daca tb explicat ... 

 

Mie nu-mi lipsesc reperele vizuale resp. 

Ptr mine a fost clar de la inceput ca tipul in albastru este Bachus ( nu Dionysos )  iar in spate era Cina cea de Taina. 

 

Si cand separ pe Bachus de Dionisos este ptr ca Bacchus era zeul vinului, viței-de-vie și al beției, iar Dionysos) era în mitologia greacă zeul vegetației, al pomiculturii, al vinului, al extazului și fertilității.

Deloc acelasi lucru, desi multi pun un egal intre ei. Bachus fiind un zeu de mana a doua si totusi organizatorii l-au confundat. E evident ca LOR le lipsesc reperele vizuale resp. 

 

Despre personajele de pe scena nici nu mai discut. Daca astea reprezinta Franta ...  [batcap]

Face referire la Simpsons sau South Park ? pai astea-s satire din start, JO sunt de aceleasi nivel ?! 

 

edit. 1 litera

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana , textul e asa :

" Referinte la capodopera lui Da Vinci se regasesc frecvent in cultura populara, din seriale precum The Simpsons sau South Park in filme precum The Expendables dar si in jocuri video si alte productii audio-video in care personajele care “imprumuta” locurile lui Isus si al apostolilor sunt criminali sau violatori. Pe Buzzfeed gasiti un articol cu 55 de alte momente care au parodiat “cina cea de taina” si au trecut complet neobservate, fara controverse." 

 

In nici un caz nu este vorba ca festivitatea de deschidere a facut referinte la Simpsons sau South Park. 

 

Din nou, chiar iti recomand sa citesti articolul intreg daca ai timp. E foarte bine documentat si explica multe elemente din spectacol. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, daca tb explicat ... 

 

 

Care e problema ca au explicat? Ce e rau in asta ?

 

De exemplu unul din artistii mei preferati este Hozier. Are omul asta niste versuri la cantece cu referinta culturale, literare, mitologice pe care eu nu am nici o rusine sa recunosc ca nu le stiu . Faptul ca in interviuri /podcasturi explica de unde s-a inspirat, la ce se refera, care sunt simbolurile, pe mine ma ajuta mult sa ii inteleg creatiile.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca acum toate milioanele de oameni care au urmarit festivitatea de deschidere a JO ar trebuie sa citeasca explicatiile si apoi sa zica " acum am inteles ce-au vrut sa zica " ? serios ? 

Au dat-o in bara si gata. 

 

Ma intreb daca festivitatea de inchidere tot el o organizeaza .  [fri]

 

edit. Dap, tot el 

 

Franța este încântată să găzduiască Jocurile Olimpice Paris 2024 , dar petrecerea trebuie să se încheie! Pentru a încheia competiția în stil mare, așteptăm cu nerăbdare ceremonia de închidere, care promite să fie superbă, pe Stade de France. Spre deosebire de ceremonia de deschidere de pe Sena, aceasta promite să fie mai tradițională, dar vă puteți aștepta la orice de la Thomas Jolly! Ne vedem pe 11 august 2024 pentru un spectacol despre care știm încă foarte puține, deoarece comitetul păstrează secretul sub cheie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de secretul asta.

Eu am vazut festivitatea pe HBO MAX si prezentatorii erau evident ne-informati. Cred ca daca ar fi avut ceva detalii in avans ar fi putut aplana cumva perceptia publicului, dar asa au fost si ei la fel de socati. Vorbeau foarte putin, isi cautau cuvintele sa nu jigneasca pe cineva. Cand apareau sportivii se animau brusc, cand treceau la festivitate era liniste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...