Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vacanta la Londra cu copiii


Recommended Posts

Despre haine nu stiu ce sa-ti zic, eu am avut noroc chior: alea 8 zile cat am stat a fost un soooaaaareeeee cremenal! si vorba aia m-am intors de aprox. 3 saptamani. [8D] Sfat: ia neaparat un abonament pe metrou ( 2 zone ) costa 25 lire valabil 7 zile - culoare portocalie. Du-te si cumpara-l dintr-o gara - in Londra garile au un semn aprox. asa # Cu abonamentul ala cere la informtii sa-ti dea o brosura care se cheama London attraction 2 for 1, care dupa cum ii zice numarul iei 2 bilete la pret de 1! Acolo ai reduceri la urmatoarele atractii majore: Madame Tussaud, London Zoo, London Tower, Acvariu, Churchill War Museum, piese de teatru, si multe altele. Foarte putini stiu de aceasta brosura si noi am aergat pe la vreo 3 gari in ziua respectiva ca sa o gasim ... plus ca toti cand o gasesc iau mai multe brosuri caci la sfrasit nu are decat 3 tichete de folosit! Eu zic ca 9-10 tichete iti sunt suficiente. Madam Tussaud e 25 de lire intrarea, London Tower 17 lire, Zoo vreo 20 ...la final iti zic ca merita efortul de jumatate de zi alergata ca sa pui mana pe blestematele de brosuri! [pk] British Museum e gratis si are 1 sau 2 zile pe satpamana cand are late opening. E dragut dar fata de Versailles e apa de ploaie! Mancarea e scumpa, dar portiile mi s-au parut imense. Sunt o gramada de magazine si tarabe cu mancare, sandwichuri samd. Pret mediu sandwichuri: 2,5 - 3 lire, o apa: 1-2 lire, orice prajitura: 1,5-3 lire, o friptura cu cartofi prajiti: 11-20 lire (depinde de marime si local), celebrii fish & chips (o porcarie, dar ma rog): 5 - 6 lire, un pahar de vin sau bere 3-5 lire, apa sau suc 2-3 lire (intrebati la restaurnat daca au apa mare ca e doar 1 lira diferenta si va aduce de 1 litru si nu una de 500 ml.!). De asemenea cumpara o brosura cu harta si cu atractiile organizate pe zone caci noi am cam alergat-o aiurea in primele 2 zile pana ne-am organizat [:D] In Londra gasesti in magazine de suveniruri London Attraction parca cu harta + explicatii la 9,90 lire. De asemenea pe toate drumurile se gasesc harti sau carti cu harti (ca la pagini aurii) dar nu te ajuta ca nu are explicat nimic si nici nu te organizeaza - parca se cheama London from A to Z - nu sunt bune. Daca mai ai intrebari... just ask!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cafera depinde si cat de mult stati, cate zile stati, ca e mult de vizitat, puteti merge si la un themed park sunt destule in jurul londrei si frumoase pt copii. In centru poti face un tur intr-o zi intreaga sa atingi toate obicetivele asa din vedere. Vezi ca la london eye si muzeul de ceara poti lua bilete impreuna si e mai ieftin decat separat, arunca un ochi la diaspora, la marea britanie pe prima pagina ai link-uri cu toate celea si parcurile de distractie si etc.[pup] Hamleys e super nu trebuie ratat. Mai este si muzeul de jucarii fain de vazut.[flo] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France Mummy [9cer] x 2 [8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabrielama, acesta este [url="http://www.sciencemuseum.org.uk"]muzeul[/url] la care te referi? Pare ok, are sectiune si pt "under 5's" (asa ca noi). Si cel de la acvariu vand bilete comune cu London Eye. Annkkaa, banuiesc ca la Zoo avem ce vedea o zi intreaga, nu-i asa? Si pe noi ne intereseaza locatiile unde se poate manca decent. Ma astept sa fie ceva mai scumpe, dar nu avem ce face (prietenii la care stam locuiesc tocmai in Reading...). Dulcetica, cu riscul de a fi putin off-topic, intr-un fel ai dreptate. Vizitarea unui oras poate fi destul de obositoare pt un copil mic. Pe de alta parte noi am decis ca este cazul ca pe masura ce Dudu creste sa incercam sa ii deschidem "apetitul" si pt acest gen de vacante, constientizand faptul ca primele dati cand vom face asta nu va fi usor. De exemplu, noi stam 2 zile in Londra, iar traseul si obiectivele pe care le vom vizita tin desigur cont de faptul ca mergem in formatie completa. Intre timp, i-am aratat poze de cand am fost eu in Londra, si de cate ori citim o poveste a carei actiune se petrece in Londra (eg. Peter Pan), il provocam sa se gandeasca daca i-ar face placere sa vada si el acele locuri. Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/tudorandrei"]Povestea merge mai departe[/url]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce tot o trageti cu frigul. Eu umblu in mineca scurta si sandale de la inceputul lui aprilie. Da ma rog, luati-va cojoacele daca asta va face sa va simti bine, mai ales ca o sa le carati pe brate prin toata Londra. Acu e mai frig ca in Romania dar au anuntat ca se incalzeste spre sfirsitul saptaminii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia1.. tu esti obisnuita[:D].. ca asa se imbracau si prietenii nostrii si localnicii.. dar noi bateam cuie(si vorba aia stau in Suceava unde am avut 6 luni de ger)..mi s-a parut fff vant si umed[bang][bang].. ce e drept e ca din 7 zile cate am stat nu am prins decat intr-o zi ploaie... si eu care am carat umbrela din Romania..[alcool][alcool] Anca, mami fericita de bebe Karina Elena(29 mai 2009) http://good-times.webshots.com/photo/2142133720104660430wdChnC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1
Eu nu stiu ce tot o trageti cu frigul. Eu umblu in mineca scurta si sandale de la inceputul lui aprilie. Da ma rog, luati-va cojoacele daca asta va face sa va simti bine, mai ales ca o sa le carati pe brate prin toata Londra. Acu e mai frig ca in Romania dar au anuntat ca se incalzeste spre sfirsitul saptaminii.
Hai mai Letitia, ca e un frig de mor. Iar eu sunt obisnuita aici insa nu au sarit gradele mai sus de 13 sapt asta. Iar in weekend se fac 16. Oi fi tu mai calita asa.[:)] Eu umblu cu maneca scurta si geaca de primavara peste, dar chiar de tricou si sandale nu e, mai ales cand vii de la 24-28 grade cate sunt in Ro acum. Dulcetica tot putin off topic, pe Cosmin l-am luat la 4 ani si l-am plibat prin toata Barcelona iar pe amandoi i-am plimbat prin Roma cand Cosmin avea 7 ani si Adelise un an in carut. E putin mai dificil (opriri mai dese) insa acum Cosmin iubeste vizitatul metropolelor si atractiile gen muzee, cladiri deosebite etc. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, tot off topic: am plecat cu Bianca de la 11 luni peste tot. La 1 an jumate o plimbam prin Venetia (si sa nu-tzi zic ce placere a fost sa tot ridic de carucior pe strazile alea. Insa, cind am ajuns in San Marco si a luat un porumbnel in mina si a minceput a rida, am uitat de caratul caruciorului[:D]). La 2 ani jumate urcam singura cu ea pe Zugspitze, cel mai inalt varsf din Alpii germani. Si de atunci tot singure am calatorit peste tot (sincer., nici nu-mi mai aduc aminte pe unde am fost cu ea) si cu masina si cu trenul (am venit de la Bucuresti la Frankfurt cu oprire 2 zile in Viena icnd ea avea 5 ani) si cu avionul. Cum spunea si Luna1, acum iubeste metropolele, muzeele, chiar recent, acum o luna jumate la Praga ea vroia sa vizitam si prietena ei se plingea ca o dor picioarele (si zau ca nu statusem decat la coada la trenulet), pt ca fata nu-si misca fundul din masina. Cum i-l obisnuiesti de mic, asa va fi si mai tarziu. Si on-topic, prietena fetei mele a fost acum in vacanta de Paste la Londra si nu i-a placut la London Eye ca a stat muuuuuuuuuuuuuuuult la coada pt cit de putin s-a dat in roata. Are 10 ani jumate, poate de asta nici n-a mai atras-o. In schimb, au zis ca o idee mai ales pt cei care nu stau mult, e sa iei busul turistic si sa cobori unde vrei sa vizitezi, dupa care te urci in urmatorul si mergi mai departe. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, mie nu prea mi-a placut bus-ul turistic pt ca avea opriri multe si dese, lungi ca durata (cred ca am facut vreo 2 ore de la Paddington n pana la London Eye - fara sa coboram deloc). In plus, daca cobori si urci in urmatrorul, nu orea sunt sanse sa gasesti loc "la etaj" (cel putin asa era cand am mers noi, intr-o sambata). Londra mi se pare genul de metropola unde o multime de atractii sunt in centru, cu distante destul de mici intre ele (se pot parcurge chiar si pe jos). Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/tudorandrei"]Povestea merge mai departe[/url]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...