Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iulie-august 2004 (16)


Recommended Posts

Ursuletii s-au trezit, buna dimineata! la, la ,la, o iau razna incetisor dar e asa o primavara afara ca vreau si eu un strop de veselie! Aseara am avut parte de o super-distractie la petrecerea Ecaterinei, nora mea oficiala, Matei a fost extrem de fericit si vesel, cu mare greutate l-am dus acasa la 10.30 (si pe tati la fel, care a profitat din plin de faptul ca are sofer la dispozitie :) ) Cand fac rost de poze, le postez repede pe webshots. Edit pentru ca am dat send prea devreme :) varsta... LIA, relax, am si eu probleme de nu stiu cum sa le mai duc dar daca picam si noi, ce se intampla cu copiii nostri? Eu vreau sa ma bucur de Matei, sa radem si sa ne jucam impreuna, sa il cresc intr-un mediu plin de iubire si optimism... Am un trist exemplu - soacra mea este o pesimista si o deprimata, nu vede decat raul din orice, parca nici nu ai voie sa te bucuri de ceva in fata ei...ca doar ea e plina de probleme [bang] si sa stii ca si baietii ei sunt la fel - pesimisti, plangaciosi, prefera sa se lamenteze decat sa lupte si nu stiu sa se bucure de nimic! Nu vreau sa te supar, doar sa te fac sa te gandesti si la bucuriile vietii! [pup] MITZU, sanatate multa! SIMO, sa stii ca si Matei e mult mai bine de la Osteocare si de la vitamine! LILIANA, spor la diete! DARIA, cum sunteti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata. Din pacate nu avem ce raporta de bine, am avut o seara cu tuse si vomitaturi. Simt ca ma tampesc ca nu o pot scoate pe Giulia din starea asta. Mitzu, sanatate multa si voua [flo] Roberta, asteptam pozicile [olala] Rox, cum sunteti, ce face bebelina, a avut o noapte somnoroasa ? [pup] Kim, pe unde esti ? [:)] Polux, hai ca mai ai un picut si esti in vacanta [pk] Lia, poi de cand astepti tu acordul familiei sa duci fata la doc si la analize ? [:)] Andreea de Pupi, multa sanatate si voua [grup] Cum te simti, cand mai mergi sa-l vezi pe junior ? [olala] Alina, super tare cum povestesti despre Bradut si lupta cu mancarea [:D] Alice ... unde esti ? ________________________________________ Daria & felina fioroasa [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi , ma bucur sa te "aud " optimista ... credeam ca sunt singura pe aici cu tonusul asta ..de multe ori indus , e adevarat [:D] si ma bucur ca Matei e mai bine ... tatal tau ce mai face ? Liliana, te asteptam in Buc ..sper sa pot ajunge si io la itntalnire Roxi , ce faceti ? la noi e innorat , urat si cam frigut ...cred ca avem program de stat in casa va pupu Simona cu Luca (21.08.2004) si Codrin (12.06.2008) http://picasaweb.google.ro/dinu4dinu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Raportez vizita dr ieri, verificat puradeii, trecut amindoi pe Zinnat pe motiv de stafilococ auriu in nas = rinita si la ochi = conjuctivita...[bang] plus antibiotic pentru mine ca nici eu nu sunt intr-o stare mai roza...[bang] DAR daca la Stefan merge sa-i dau antibioticul fara pb, la arici nu e asa de usor...unu - nu pot sa-i dau niciun medicament simplu pe gura - vomita instant! prin urmare trebuie sa i-l pun in lapte si sa-i reglez mesele de lapte conform orelor medicamentelor...doi - Zinnatul insa e asa de amar la gust ca aseara a refuzat cu desavirsire orice fel de lapte+antibiotic si nu a mincat nimic pina nu i-am facut lapte simplu...[bang] deci am sa o sun pe dr. sa-i schimbe antibioticul cu altul acceptabil la gust ca sa pot pacali copilul... In rest ne distram,dupa cum puteti intelege... A si o veste buna - de dimineata m-am cintarit si in sfirsit am coborit sub 80 kg - mai am doar 1 kg din cele puse in sarcina, dupa care incep sa lucrez la kg care sunt "prietene" de mai multa vreme...[:D] Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008) [URL="http://community.webshots.com/user/leelooga"]Poze[/URL] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121863"]Povestea nasterii lui Tudorel[/url] Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding John D. Rockefeller, Jr.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, si la mine e indus optimismul dar cred ca e mai bine decat sa plang pe dupa monitor. Avem si noi probleme, cele mai grave fiind cele financiare, sunt probleme cu firma dar am rupt eu matza in doua si l-am determinat pe Petro sa faca niste schimbari radicale. Si chiar sunt convinsa ca va fi mai bine! E optimism sau paranoia? Tatal meu este mai bine, abia am vorbit cu el, s-a mobilizat si a inceput sa manance, sa iasa singur din casa, sa isi gaseasca ocupatii diverse. Astazi vine matusa mea din SUA (sora lui) si sper din tot sufletul ca nu il va emotiona prea tare, ea a fost foarte legata de mama si acum va trai acut lipsa ei.De aceea, sper ca va sti sa il menajeze... DARIA, imi pare rau sa aud ca nu sunteti mai bine. As putea sa iti sugerez un remediu naturist pentru tuse? Iei o ceapa mai mare, o speli cu tot cu coaja, o bati in cap un pic cu ciocanul de snitele, o fierbi vreo 10 minute, pui tei, lamaie, o crenguta de busuioc si miere la sfarsit si il administrezi caldut - cat mai mult. Matei a tusit acum doua saptamani si l-am vindecat repede cu acest ceai si cu Ambroxol. Sanatate multa! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/my_photos"]poze[/url] [url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leeloo, [pup][pup] multa sanatate si voua ! Felicitari pt slabit [bis] Cunosc refuzul medicamentului alb - adica refuza doar antibioticul, in rest Giulik bea orice, doar sa nu fie alb. De fapt are asa un feeling spre antibiotic si degeaba e roz, ca tot nu-l bea fara amenintari si promisiuni si tam-tamuri. Roberta, [flo], o sa mai incerc o data ce mi-ai scris cu ceapa, capra asta nu bea ceai nici acum [bang] Blue, trimit io soare la voi [:)] Ioana, ce-ti fac rinichii ? [flo] ________________________________________ Daria & felina fioroasa [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata din orashul batut de vint ! Se pare ca nu numa litoralul beneficiaza de asa ceva, trebuia sa ne inscriem si noi pe lista ! Si iarasi e cerul gri si ploo marunt, tocma bine de ridicat moralul !? [:D] Mey, iost pe aici, va citesc, dar cu scrisul nu prea reusesc ... nu sint nici eu tocmai in high spirits ! Acasa toate sint bune, nu e de aici starea mea, cred ca e vr4eo urma de astenie dasta de primavara, ca oboseala cronica e my middle name !! [:D] Acu si cu ora data inainte, mi-au mai mincat din timpul meu si asa foarte putin ! Ma bucur sa aflu ca sinteti bine, sanatate multa la puii care mucesc, tusesc, sint raciti si dalde dastea de sezon !! [flo][pup] Vad ca vorbiti de antibiotic, si Andreiush l-a vomitat instantaneu pe cel pe care mi-l daduse medicul si decit sa chinuiesc copilul, am schimbat medicamentul ! Acvum fii-miu e fan in a refuza constant medicamentele, numai pe cele pe care le stie deja le accepta, pe celelalte il pacalesc eventual de prima lingurita (asta daca nu vomita, cum am spus), dar mai apoi nu mai deschide gura si pace ! Cu ceaiul acela nu cred ca as avea succes, eu cunosc gustul lui si inclin sa spun ca nu l-ar bea absolut deloc ! Asa ca pentru tuse bagam coughend si sirop de propolis si brad sau pin, nu mai stiu exact ! Simo, am citit de catina, cum ai facut "ingineria" ? Ca as vrea sa incerc si eu ... stiu ca e buna catina ! Am vazut si poze multe si frumoase, ii pup pe toti fotografiatii deopotriva ! [pup] Lia, vazui ca iara iti faci nervii zdrente cu mincarea Deei, ti-au raspuns si fetele deja - las-o sa manince exact ce vrea si daca nu vrea altceva oferit de tine, pune deoparte si ofera-i la masa viitoare ! Cunosc senzatia de enervare si frustrare pe care o experimentezi, dar crede-ma ca daca fortezi nota nu o sa iti aduca nik bun ! Si cu Andreiush la inceput tot asa faceam, acum m-am relaxat total, daca nu vrea, bineeee, se da jos de la masa si pleaca, maninca mai tirziu, nu vrea nici atunci, data viitoare ! Bine, la noi mai e si Florin care mai ma "faulteaza" si mai trece peste ce spun eu, dar asta se inrimpla foarte rar ! Parca si vad - eu pun masa si vine gizmoul, se uita si decreteaza "Aaaa, iara asta ? Dar eu nu vreau !!!" si daca se aseaza incepe cu "dar vreau si piine cu pateu?icre", deschide singur frigiderul si sde serveste !! Eu explic ca ce e pe masa asta se maninca, dar nuuu, vreau daia ... aici mai cistiga ca ii da Florin, in ideea lasa ca e bine ca maninca copilul !! Uneori mjai cedez si eu, dar cind e cu mine singur Andreiush, nu prea reuseste sa ma pacaleasca ! Doar mereu ma gratuleaza cu "esti o mama reaaa !!" [:D] Cam asta ... in mare ! Va pup [pup] cu drag pe toate si va doresc o zi linistita ! [flo] Si chiar, nu mai stie nimeni ceva de Marcela ? Am cautat si la bebeii de noiembrie-decembrie, dar nu am gasit nici o veste ! Alice si Andrei Poze [url="http://community.webshots.com/user/alice20041"]2004[/url] [url="http://community.webshots.com/user/maarcesa100"]2005[/url] [url="http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp"]2006-2007[/url][url="http://www.dropshots.com/alice2004"] Filmulete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alice [pup] catina am luat-o de la cineva de la munte .1 kg .. curatata..am bagat-o in blender cu miere ..am facut-o pasta ..si am bagat-o in frigider ...atat ...i-o servesc ca pe-o licoare [:D] si voi sunteti cu painea cu pateu ..m -a omorat cu pateul asta ... Simona cu Luca (21.08.2004) si Codrin (12.06.2008) http://picasaweb.google.ro/dinu4dinu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!! Blue Angel dismatur inseamna practic faptul ca bb nu s-a maturizat 100% conform graficului din cauza unei lipse de oxigen sau hrana, lipsa cauzata de o boala a mamei, boala genetica, disfunctie de placenta, cordon presat si strangulat, etc. Dismaturii sunt clasificati in simetrici si asimetrici. Simetricii (cazul cel mai grav) au toate extremitatile mai mici (cap, maini, picioare) si dismaturitatea simetrica indica de obicei o boala a bebelului. Cei asimetrici de obicei au capul-pieptul normal de mare dar mainile, picioarele mici si subtirele. Acest lucru indica de obicei o boala a mamei si in cazul acesta creierul bebelusului este suficient de destept incat sa dirijeze diponibilul de oxigen si hrana catre cap, inima, plamani, organele cele mai importante si in masura in care mai ramane ceva si spre membre si alte organe care se pot "recupera" dupa nastere. Ideea este ca nu ai de unde sa stii exact ce anume este in suferinta. Aparent dupa nastere bebeii dismaturi mai ales asimetricii recupereaza rapid, dar tot ramane ceva, ceva in urma. In cazul nostru, M a avut o intarziere in maturizarea tubului digestiv, probabil pe principiul ca in timpul alaptatului stomacelul se mai maturizeaza, are timp pana la diversificare. Eu nu am putut alapta decat 5 saptamani, am mai dat si doua trat cu antibiotic la 6 sapt distanta intre ele (din cauza virozelor suprainfectate aduse de V de la gradi), antibioticele astea au distrus si bruma de flora intestinala pe care o avea M, cu laptele praf nu s-a obisnuit... si una peste alta, avem un an si ceva in care am suferit si incamai suferim de diaree cronica, cu mucus, e un fel de colita sau naiba s-o ia... Una peste alta, avem doar 10-12 alimente pe care le putem manca, nu suportam nici un conservant si nimic cumparat din gama mancare industriala. Si nici fel de lapte. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...