Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jocuri pentru copii (0-4 ani)


madaluta

Recommended Posts

buna! Ne-am saturat de jucarii si am vrea sa invatam multe jocuri. darius are 2 ani si 4 luni si este foarte incantat, k de altfel toti copiii cred, de joaca. Numai k eu nu stiu prea multe jocuri pentru varsta asta, asa k apelez la voi si la experienta voastra. Poate construim aici o culegere de jocuri si asa poate ajutam toate mamicile in impas. Stiu k asta era mai mult o tema de iarna, caci acum sunt multe posibilitati dar si cand iesim afara, darius vrea sa ne jucam, nu doar sa ne dam in legane, topogane sau mai stiu eu ce... Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+ Briana Amelia (08.05.2008) [url="http://viatzaintrerozsibleu.blogspot.com/"] Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133428"]Bazar pentru Mihaita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Incep eu cu(ce am adunat pana acum) mica noastra colectie de jocuri: Jocuri pt 0-1 ani Aruncatul pe jos Incepand cu un anumit moment, copilul dumneavoastra va descoperi unul dintre jocurile favorite ale celor mici. El arunca un obiect pe jos; il ridicati si i-l dati; il arunca din nou. Atunci dumneavoastra credeti ca nu-l mai doreste si indepartati obiectul. Copilul incepe apoi sa strige ca sa-si recupereze jucaria, l-o dati din nou, dar el o arunca din nou pe jos. In ciuda unui aspect cam repetitiv, acest joc este important pentru dezvoltarea copiilor mici. Trebuie deci sa-l acceptati sau sa-l imbunatatiti in diverse moduri: j4j439jy88ltn - dati-i copilului obiecte care au densitate diferita si care cad fiecare intr-un anumit mod (pana, hartie creponata, cub de lemn, lingura de metal...) ca si obiecte care, in functie de forma pe care o au, se vor rostogoli atunci cand ating solul sau vor ramane pe loc (sticla de plastic, pernuta...); - puneti pe jos, in fata scaunului sau, un lighean de plastic, cu o tava de lemn pe fund. Zgomotul produs de obiectele care cad in acest vas ii va face mare placere copilului si va va fi mult mai usor sa adunati totul; -in sfarsit, puteti lega jucaria de o sfoara (sau, mai bine, de un elastic) a carei extremitate o innodati de scaun astfel incat sa fie la indemana copilului. Aratati-i cum isi poate recupera jucaria tragand de sfoara, pana cand va reusi sa faca si singur acest lucru. Nu uitati sa schimbati des jucaria ca sa-i mentineti copilului curiozitatea mereu treaza. Stimulare tactila si auditiva Dati-i copilului cuburi din lemn si aratati-i cum sa le ciocneasca unul de celalalt. Lasati-I sa loveasca masa cu diferite obiecte. Dati-i reviste vechi, staniol, hartie cerata, frunze uscate... pe care sa le poata mototoli, sifona si rupe dupa bunul sau plac. Puneti-i in mana obiecte (care nu prezinta pericol) cu forme neobisnuite pentru el: strecuratoare din plastic, razatoare pentru branza, triplu stecher, manusa de cauciuc, palnie... Bum! Stati in fata copilului atunci cand este asezat pe scaunul sau inalt si ciocniti usor fruntea dumneavoastra de a lui, spunand in acelasi timp „Bum! . Apoi, indepartati-va capul si reluati de doua sau trei ori. Foarte curand, cand veti spune „Bum!" si veti inclina capul, copilul isi va apleca si el capul spre al dumneavoastra. Un joc excelent de imitare, pe care il puteti face atunci cand stati la coada intr-un magazin si copilul este asezat in scaunul caruciorului. O carte de sarbatoare Pastrati diferitele vederi si felicitari pe care le-ati primit. Perforati-le pe o margine, in acelasi mod in care se procedeaza cu foile unui clasor. Legati toate aceste cartoane intre ele, petrecand panglici prin orificii si astfel veti confectiona o carte originala si colorata pe care copilul dumneavoastra o va putea folosi dupa cum doreste Jocuri cu cuburi Puneti langa copilul dumneavoastra un cub, astfel incat sa-l poata apuca. Apoi, luati cubul si puneti-l mai departe, astfel incat copilul sa fie nevoit sa faca un efort ca sa-l ia din nou. Acest joc simplu il va ajuta sa-si dezvolte simtul orientarii in spatiu. In mod asema¬nator, puneti doua cuburi, unul la dreapta, altul la stanga copilului, tot in asa fel incat sa fie nevoit sa faca un anumit efort ca sa le apuce. Aratati-i copilului timp de cateva secunde un cub, apoi puneti-l la spatele lui. Daca nu se intoarce spontan ca sa-l gaseasca, aratati-i-l inca o data si atrageti-i atentia asupra traseului cubului, pana cand copilul se intoarce. Ca sa puneti cubul la spatele copilului, alternati miscarile: cand pe partea stanga, cand pe partea dreapta, cand pe deasupra capului... Dati-i copilului doua cuburi, astfel incat sa aiba cate unul in fiecare mana. Apoi dati-i un al treilea cub. Daca nu stie cum sa reactioneze, aratati-i cum sa puna pe jos sau pe masa unul dintre cuburi ca sa-l poata lua pe cel pe care i-l intindeti. Reluati pana cand copilul va face singur operatiunea. Jocuri imitative Daca-I vedeti pe copil lovind masa cu un obiect, luati-i acest obiect din maini si loviti in acelasi mod, imitand ritmul sau. Inapoiati-i apoi obiectul. Va reincepe sa loveasca. Incepeti din nou sa-l imitati si repetati acest joc de mai multe ori. Faceti in fata copilului dumneavoastra miscari largi si spectaculoase: un gest de ramas bun, aplauze; atingeti varful nasului sau facand in aceiasi timp un zgomot caracteristic... Apoi, daca nu va va imita, puneti-l sa faca de doua sau trei ori gestul pe care tocmai l-ati facut in fata lui. Cand il sarutati pe copil, aratati-i intr-un mod exagerat miscarea buzelor dumneavoastra; observati daca incearca sa imite aceasta miscare Cutia magica Aceasta cutie nu este altceva decat un aparat de radio. Aprindeti-I in fata copilului, avand grija ca sonorul sa fie destul de mic si plimbati-va pe banda de frecvente, sarind de la un post la altul. Schimband in acelasi timp postul ascultat si intensitatea sunetului, ii veti da copilului posibilitatea sa descopere o lume sonora de nebanuit Mi-o dai? Dati copilului un obiect mic (jucarie, minge, lingura...) si lasati-l sa se joace cateva minute cu el. Apoi intindeti mana spre obiect cerandu-i-l cu o voce domoala : „imi dai jucaria?". Daca v-o intinde, luati-i-o si faceti ceva amuzant (aruncati-o in aer si prindeti-o, spre exemplu), apoi dati-o din nou copilului. Cu acest joc, il stimulati sa va intinda ceea ce are in mana, acest fapt permitandu-i sa-si dezvolte aptitudinile manuale. s4t9319sk12pkn O data ce copilul s-a familiarizat cu jocul, puteti sa-l faceti mai complex, folosind ideea de schimb: „imi dai mingea si iei lingurita in locul ei". Copilul isi va imbunatati astfel coordonarea motorie. Bineinteles, aveti grija sa comentati tot ceea ce faceti, dezvoltand cu aceasta ocazie vocabularul copilului: „imi dai cubul tau albastru? 77-/ dau pe cel rosu in schimb. Vezi, acesta este cel rosu..." Mirosuri noi Dati copilului sa miroasa flacoane sau obiecte care degaja miresme diferite, necunosute inca de el: borcanase cu mirodenii (scortisoara, vanilie, cuisoare), rondele de banane, coji sau felii de portocala, saculet cu levantica etc.(fara sa uitati florile, iarba si tot ceea ce gasiti in cursul plimbarilor dumneavoastra in parc sau in padure). Incepeti prin a inspira chiar dumneavoastra parfumurile, aratandu-i copilului ca aceasta va face placere; dati-i apoi sa simta diferitele miresme, explicandu-i cu voce domoala ceea ce reprezinta fiecare Jocuri de mani****re Lasati la indemana copilului o cutie mare care se deschide usor (o cutie de pantofi), pe care ati umplut-o cu o duzina de jucarii sau de obiecte care nu prezinta nici un pericol pentru el. Curand, copilului ii va face placere sa goleasca aceasta cutie si sa-i exploreze continutul, atat cu mana, cat si cu gura. Innoiti frecvent continutul cutiei, astfel incat sa-i trezeasca mereu curiozitatea. In acelasi scop, atunci cand copilul este sub supravegherea dumneavoastra, puteti sa-l lasati sa se joace cu un bol umplut cu alimente mici, cum sunt fulgii de porumb sau stafidele. Sticlele care fac zgomot Umpleti sticle de plastic cu pietricele, seminte, legume uscate, boabe de orez, margele de plastic, bucatele mici de crengi... dar nu puneti intr-o sticla decat un singur fel de obiecte. Veti obtine astfel un set de sticle si fiecare va produce un sunet diferit atunci cand va fi miscata de catre copil. Ca sa evitati orice risc de accident, alegeti sticle cu capac care se insurubeaza. Ca sa le decorati si sa le diferentiati, puteti folosi abtibilduri sau banda adeziva colorata. Simtul echilibrului Luati copilul in brate, culcat orizontal pe o parte si cu spatele la dumneavoastra. Apoi, tinandu-l bine dar fara sa-l strangeti prea tare, balansati-va usor de la stanga la dreapta, din fata in spate, inclinati-va, aplecati-va etc. Toate aceste noi senzatii ii vor permite copilului sa constientizeze mai bine notiunile de spatiu si de echilibru. Cutia cu surprize L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
jocuri pentru 2-3 ani Arde vaporul! Jocul se joaca pe un pat scund, pe un covor sau chiar pe un prosop mic intins pe jos, care va reprezenta „vaporul". Copilul dumneavoastra sta pe el. Cand strigati „Arde vaporul", copilul trebuie sa sara in „mare", adica in afara covorului, a prosopului sau a patului... Apoi strigati „S-a terminat!"sau „Te poti ineca!"si la acest semnal copilul revine cat mai repede posibil in interiorul „vaporului". Si tot asa... Bineinteles, puteti creste dificultatea accelerand ritmul sau repetand de mai multe ori acelasi ordin, jocul complcandu-se atunci pentru copilul dumneavoastra care trebuie sa evite sa se insele asupra comenzii. Dupa auz Puneti-I pe copil sa asculte sunetul unui clopotel, al unei sonerii, sau pur si simplu al unui cutit pe care il loviti de un pahar. Apoi legati-l la ochi. Pentru copil, jocul consta in a merge dintr-un loc in altul, cu ochii legati, urmarind numai sunetul clopotelului pe care il faceti cand in fata, cand la stanga, cand la dreapta si cand in spate... Este bine sa aveti pregatita o recompensa (o bomboana sau altceva) pe care sa i-o dati daca a reusit Descoperirea cuvantului Stabiliti cu copilul un cuvant simplu si frecvent, care va fi cuvantul de urmarit. Apoi incepeti un discurs sau o povestioara (de exemplu, puteti povesti ce-ati facut in timpul zilei). De fiecare data cand va aude pronuntand cuvantul convenit, copilul trebuie sa bata din palme, sa ridice un deget sau sa faca orice alt semn... Bineinteles, puteti sa-i intindeti capcane, prefacandu-va ca pronuntati cuvantul, dar de fapt sa folositi un altul, care incepe in acelasi mod. Baschet in camera Pentru acest joc, este suficient sa aveti un cos si un ziar vechi. Faceti din cateva pagini ale ziarului o minge mare si puneti cosul pe o masuta sau pe un scaun (departe de orice obiect fragil, caci nu se stie niciodata...). Fiecare pe rand trebuie sa arunce mingea in cos, marindu-se treptat distanta de la care se arunca. Comanda Un joc de memorie si de vocabular. Cereti copilului sa execute o actiune simpla (de exemplu: „Du-te si pune mana pe masuta din sufragerie, apoi intoarce-te ). Dupa ce copilul a inteles, ii propuneti o alta actiune, cu doua instructiuni in loc de una: „Du-te si bate la usa camerei tale, apoi cauta o lingura si adu-mi-o." Jocul continua nu cu doua, ci cu trei instructiuni si asa mai departe... Jocul consta, pentru copil, in memorarea diferitelor instructiuni si executarea lor in ordinea indicata. Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+ Briana Amelia (08.05.2008) [url="http://viatzaintrerozsibleu.blogspot.com/"] Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133428"]Bazar pentru Mihaita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madaluta, cateva sugestii din ce facem noi: 1. Punem cuburile (din acelea desenate pe toate laturile) pe covor, copilul inchide ochii, mama ascunde unul dintre ele iar cel mic trebuie sa ghiceasca care cub lipseste. Noi il jucam cu numere, dar se poate face cu orice este desenat pe cuburi 2. "teatru de papusi" cu manusi de baie in forma de personaje din desene animate. Dudu a acceptat jocul asta din prima, in sensul ca a intrat cu usurinta in pielea personajului. Pe langa dezvoltarea laturii creative, pe noi ne ajuta sa aflam detalii despre ce face peste zi la gradi (el de fapt povesteste intamplarile traite de el) 3. Punem doua-trei cuburi colorate intr-o anumita ordine si rugam sa continue sirul, folosind aceeasi secventa de culori Pentru afara, nu avem prea multe idei. Pe langa topogane si leagane, Dudu a fost foarte incantat toamna trecuta atunci cand ne-am jucat cu frunze uscate, cand am cules castane sau vara trecuta cand am cules scoici pe malul marii, apoi le-am sortat dupa marime, dupa culoare. Practic, in aer liber poti folosi "material" din natura pt a inventa diverse activitati. Totul este sa ii faca placere celui mic. Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/tudorandrei"]Povestea merge mai departe[/url]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica
Madaluta, cateva sugestii din ce facem noi: 1. Punem cuburile (din acelea desenate pe toate laturile) pe covor, copilul inchide ochii, mama ascunde unul dintre ele iar cel mic trebuie sa ghiceasca care cub lipseste. Noi il jucam cu numere, dar se poate face cu orice este desenat pe cuburi 2. "teatru de papusi" cu manusi de baie in forma de personaje din desene animate. Dudu a acceptat jocul asta din prima, in sensul ca a intrat cu usurinta in pielea personajului. Pe langa dezvoltarea laturii creative, pe noi ne ajuta sa aflam detalii despre ce face peste zi la gradi (el de fapt povesteste intamplarile traite de el) 3. Punem doua-trei cuburi colorate intr-o anumita ordine si rugam sa continue sirul, folosind aceeasi secventa de culori Pentru afara, nu avem prea multe idei. Pe langa topogane si leagane, Dudu a fost foarte incantat toamna trecuta atunci cand ne-am jucat cu frunze uscate, cand am cules castane sau vara trecuta cand am cules scoici pe malul marii, apoi le-am sortat dupa marime, dupa culoare. Practic, in aer liber poti folosi "material" din natura pt a inventa diverse activitati. Totul este sa ii faca placere celui mic. Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/tudorandrei"]Povestea merge mai departe[/url]...
in sfarsit scrie cineva aici.. ma bucur mult... sunt super joculetele si le vaoi adauga pe listutza noastra...[pup] Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+ Briana Amelia (08.05.2008) [url="http://viatzaintrerozsibleu.blogspot.com/"] Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu[/url] TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM **********0 900 900 320-pt 10 euro********** **********0 900 900 325-pt 5 euro**********
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
..eu totusi perseverez.... poate mi se vor alatura intr-o buna zi si alte mamici... 1. Cortul vesel - dupa 1 an Pune o patura peste doua spatare de scaun, astfel incat sa formezi un fel de cort. Asaza in interior paturica de joaca a copilului si cele mai iubite jucarii. Nu uita de lanterna #8722; asta da tot farmecul! Incurajeaza-l sa se joace acolo si du-i chiar ceva de rontait - biscuiti, morcovei ori bucatele de fructe. 2. Magnetul - de la 2 ani Da-i copilului un magnet cum sunt cele de frigider. Arata-i ca acesta se lipeste de metal. Apoi lasa-l pe el sa descopere alte lucruri metalice din casa (rafturi, scaune, mese metalice ori manerele sertarelor). Pune-l sa-ti spuna cand reuseste sa gaseasca metal, dar si alte suprafete, apoi numeste-le impreuna cu el - lemn, piele, gresie etc 3. Picnic in sufragerie - de la 2 ani Intr-un rucsacel ori cosulet, pregateste mancarica pentru picnic - bucatele de legume, fructe, poate o branzica, o farfurioara, un pahar - ce stii tu ca-i place piticului mai mult. Invata-l si pe el sa pregateasca acest bagajel, explicandu-i de ce luam aceste lucruri cu noi. Pune o paturica peste covorul din sufragerie ori chiar in bucatarie (aproape de locul unde ai treaba, pentru a-l putea supraveghea). Apoi lasa-l sa se joace cu mancarica si invata-l sa construiasca turnulete din mancare. 4. Vanatoarea de comori - de la 3 ani Ai nevoie de 3-4 jucarii din "trusoul" copilului. Stabiliti de la bun inceput care sunt: o carticica, un ursulet, o masinuta si o papusica. Mamico, tu ascunde aceste lucruri prin casa, iar copilul trebuie sa le gaseasca! Ajuta-l din cand in cand cu cate un sfat ca sa nu-si piarda interesul pentru cautarea lor si premiaza fi ecare descoperire! 5. Jucarii din hartie - peste 3 ani Daca ai un copil mai marisor, invata-l sa faca jucarii din hartie - avioane, pasari, barcute. Dupa ce va petrece destul de mult timp cu impaturitul hartiei, barcuta, de exemplu, poate fi pusa intr-un castron mai mare cu apa, ca sa pluteasca in voie, alaturi de alte jucarii ale piticului. Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+ Briana Amelia (08.05.2008) [url="http://viatzaintrerozsibleu.blogspot.com/"] Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2597928030102461087kaeOxF"]NASI 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...