Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce stau stau 99 % din femei in casnicii comprom


Recommended Posts

Draga AVoogt, imi pare nespus de rau. Dar simt din tonul tau ca decizia va duce spre bine, si ca te vei linisti impreuna cu fetita ta. [pup] On-topic, si eu cred ca marea majoritate a casniciilor se bazeaza pe compromis. Dar depinde de compromis, si aici nu vorbesc de chestii de genul " barbata-miu nu isi face patul" sau " ma enerveaza ca nevasta-ma sta 30 minute sa se fardeze", ci de chestii cu adevarat importante: adulter, cariera, contributie inegala la bunastarea familiei, lipsa de comunicare, jigniri, etc. Nu vorbesc aici de abuz, dar pot sa spun ca nu exsita putie cupluri care sa nu se fi jignit macar o data. Toate acestea sunt compromisuri si intr-o forma si masura si alta, apar in aproape orice familie. Acum, depinde de gravitate, masura, frecventa, precum si de perceptia celor 2, daca aceste compromisuri devin "sacrificii". Atunci cand compromisul devine sacrificiu, cred ca putem vorbi de o problema. Dar altfel, trebuie sa acceptam ca relatiile sunt imperfecte, intr-adevar, 99 % dintre ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca timpul isi spune cuvantul, mai cred ca cei doi vin din doua lumi de cele mai multe ori diferite. Daca la inceput cei doi vad ceea ce ii uneste, dupa o bucata de timp incep sa le sara in ochi diferentele- din ce in ce mai multe. Si mai este adevarat ca evoluam, noi ca fiinte. Ganditi-va cum erati la 19 ani si cum la 29, 39... Diferentele exista, suntem entitati care evolueaza. Problema, ruptura apare cand cei doi evolueaza divergente si au din ce in ce mai putine puncte comune (ca viziune asupra lumii si vietii). Eu cred ca rezista doar cuplurile care invata din mers sa se muleze unul dupa celalalt in permanenta, care fac concesii. Imi amintesc de avertizarea tatii inainte de nunta: "Priveste-l bine, lucrurile pe care le adori acum la el, vei ajunge sa le urasti din adancul fiintei, detalii care te fac acum sa il mananci din ochi, mai tarziu vor fi cele mai mari defecte ale sale" AVoogt, imi pare nespus de rau pentru ceea ce treci.[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt femei care, desi observa anumite defecte inca inainte de a se casatori, spera ca omul cu care isi unesc destinul se va schimba. Cand acest lucru nu se intampla si devine mult prea deranjant, fie pun punct relatiei, fie isi accepta soarta (nu de putine ori am auzit frazele "casnicia e o cruce, femeia este datoare sa o duca" si "nu exista casnicie fara compromisuri"). Aici depinde de educatie, mediu (parinti, alte rude, cunostinte, prieteni), situatia financiara etc. Copiii sunt si ei un factor foarte important. Procentul de 99% este exagerat. [url="http://razedesperanta.wordpress.com/"]Blogul meu - de la noi, pentru ei![/url] [url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general - fiecare implicare conteaza![/url] [url="http://www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx"]Daria pe coperta![/url] [url="http://family.webshots.com/album/576769242uOuhaq"]Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

procentul reprezinta un titlu nu trebuie sa va plafonati de el,poate nu e chiar 99% dar nici departe nu e. Casnicia e un concept uman ca si multe altele,la varsta casatoriei,e greu sa gandesti matur mai ales ca nu este experienta la mijloc,atunci sunt toate roz si asa cum spui tu Selene,chiar daca vezi anumite defecte speri sa i le schimbi partenerului de viata.Daca toate aceste povesti de iubire ar avea un final fericit toata lumea ar fi multuminta,dar avand in vedere ca de cele mai multe ori nu raman valorile importante si anume,increderea si respectul e nasol.Atunci cand aceste doua lucruri nu raman poti considera acea relatie incheiata,eu zic ca aceasta regula trebuie sa existe indiferent de tipul de relatie. Sfatul meu este ca indiferent ce le determina pe aceste femei sa ramana in casnicie ca sunt "datoare" nu merita. Viata e scurta,trait-o la maxim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui victory
procentul reprezinta un titlu nu trebuie sa va plafonati de el,poate nu e chiar 99% dar nici departe nu e. Casnicia e un concept uman ca si multe altele,la varsta casatoriei,e greu sa gandesti matur mai ales ca nu este experienta la mijloc,atunci sunt toate roz si asa cum spui tu Selene,chiar daca vezi anumite defecte speri sa i le schimbi partenerului de viata.Daca toate aceste povesti de iubire ar avea un final fericit toata lumea ar fi multuminta,dar avand in vedere ca de cele mai multe ori nu raman valorile importante si anume,increderea si respectul e nasol.Atunci cand aceste doua lucruri nu raman poti considera acea relatie incheiata,eu zic ca aceasta regula trebuie sa existe indiferent de tipul de relatie. Sfatul meu este ca indiferent ce le determina pe aceste femei sa ramana in casnicie ca sunt "datoare" nu merita. Viata e scurta,trait-o la maxim.
victory, eu imi iubesc "sotul", si el ma iubeste, dar nu suntem casatoriti. Nu stiu, din cat am putut sa vad, nicio casnicie 100% fericita. Am vazut casnicii care au inceput bine si s-au sfarsit prost, casnicii care merg datorita compromisurilor pe care le fac cei doi (si a renunta la biletul la film luat impreuna cu fetele pentru a privi un alt film acasa, impreuna cu el, e un compromis, desi unul dulce), casnicii in care partenerii afirma ca se iubesc si se inteleg si se sustin, desi, cand se cearta, sa fugi, se porcaie si se trantesc usi... Cu sau fara copii... Cauza cea mai frecventa a divortului e casatoria, nu? [:D] Intrebai, la celalalt subiect al tau, de ce accepta o tipa sa fie amanta unui barbat insurat. Unul din motive este pentru ca... asa e ea setata. E setata sa ii placa si sa nu-i pese. Am avut o colega de liceu (de banca) si facultate (sectii diferite) care era asa. Se "dadea" la baietii care imi placeau cu nonsalanta. Pana nu s-a culcat cu tipul cu care eram de ceva vreme, nu s-a lasat. Pe urma s-a incurcat cu unul care era insurat si avea trei copii si a si ramas gravida cu el. Si pe cine a sunat ca s-o sustina la avort? Pe iubitul meu, clar. Si i-a mai si spus lui sa nu-mi spuna mie de aventura lor, ca ma supar... El mi-a spus, mie asa de insignifianta mi s-a parut fiinta aia, ca nu m-am mai suparat... Mai suparata am fost cand a facut faze de-astea in liceu, ea, venita la mine, la parinti, in vizita, i se aseza in poala (pe genunchi) tipului care imi placea atunci... Ca s-a culcat cu cel cu care am fost in facultate, ce sa-i fac, asa era stilul ei... Acum s-a maritat si ea... [url="http://razedesperanta.wordpress.com/"]Blogul meu - de la noi, pentru ei![/url] [url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general - fiecare implicare conteaza![/url] [url="http://www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx"]Daria pe coperta![/url] [url="http://family.webshots.com/album/576769242uOuhaq"]Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

selene_bunny, ai pus punctul pe I : "Cauza cea mai frecventa a divortului e casatoria, nu? " da e adevarat, multe cupluri impreuna de ani buni, 7-12 ani, dupa ce au spus DA, au divortat la mai putin timp decat a durat prietenia...suntem setati sa consideram sotia si sotul, un fel de "proprietae" si nu mai muncim sa pastram relatia in termeni normali si nici nu mai lucram la dezvoltarea personala, pt ca de din momentul ala avem pe cine face responsabil de nemultumirile si nefericirile noastre...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da asa e!!! De cele mai multe ori divortul e casatoria,si realatia mea cu fostul sot a inceput sa se schimbe dupa casatorie.A avut si o extra relatie peste care am zis atunci ca am trecut,dar de fapt nu era asa,ma minteam singura ca lucrurile sa mearga bine. Intradevar sunt si compromisuri frumoase care intaresc o relatie.Mie rolul de amnta mi se pare umilitor din toate punctele de vedere,nu condam doi oameni care se iubesc si renunta la relatiile pe care le au in momentul in care se indragostesc,dar sa te lasi mintita de u barbat care nu stie ce vrea e penibil.Atata timp cat esti amanta inseamna ca in viata lui mai exista si altcineva,deci nu esti altceva decat o a cincea roata la curata. Acum nu imi pare rau de nimic ca am pus capat acestei relatii la timpul potrivit,e o liniste deplina in viata mea si incerc pe cat pot posibil sa fiu si mama si tata pt micutul meu,care este pt mine comoara vietii si aerul pe care il respir,mai ales ca m-am lupta mult pt viata lui,dupa doua luni de reanimare si un regim strict de viata. Copiii sunt cei care ne dau putere in viata atunci cand e nevoie sa luam decizii pt binele nostru si al lor. Pt mine mamele care accepta sa le fie traumatizati copiii datorita unor relatii de casnicie pline de scandaluri si de tot felul de injurii si violenta le condam si nu le gasesc scuze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intreaga viata este un compromis dar depinde cit de mare si aici cred ca este problema.de noi depinde ce ni se intimpla!cred[:I]ca trebuie sa treci printr-un divort sa constientizezi cum stau lucrurile real.asta este viata acum ciudata si complicata din nefericire!cu mare mindrie privesc catre femeile adevarate care au spus nu situatiilor jenante si au divortat[flo][flo][flo]daca au fost si abuzate sub absolut orice forma [pup][pup][pup][pup][pup]si ma bucur ca au avut curajul si au scapat.am avut norocul de la dumnezeu cu parintii mei care nu s-au certat niciodata iar eu tin la pace in familie.am nimerit-o a2a oara la prima am renuntat dupa 3 luni si da!un act de casatorie la un anumit tip de creatura inseamna custodie.pai am fost iubiti 5 ani am semnat si au inceput mizeriile[q]...ia hai si pa.ferasca domnul de rau ca oricind fac la fel.dragelor nu arata-ti copiilor uritenii si nu lasa-ti violenta sa ia amploare,o palma aduce un pumn un tipat o jignire o grimasa o umilire.invingatorul ia tot[pup][pup][pup]you are not alone,steaua stralugeste pentru toti trebuie sa ajunge-m la ea[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oare de ce noi, specia umana, ne dorim casatoria? doar pt ca toti din jurul nostru fac asta? inca mai aud in jurul meu printre romani: vai, are 35 de ani si inca nu s-a casatorit! dar cand va mai face si copii? vai de el sau ea ca v-a imbatrani in singuratate. de ce oare lumea are preconceptia ca un om necasatorit si fara familie e nefericit si singur?! l-am intrebat odata pe tata: tata ai fost fericit cu mama? si el cu accentul lui de ardelean calm si glumet: nu prea, d'apoi ce era sa fac, crezi ca-mi era mai bine singur?! multi stau casatoriti ca sa isi tina de urat unul altuia, sa aiba cu cine ciocni un pahar de sarbatori. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...