Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce stau stau 99 % din femei in casnicii comprom


Recommended Posts

Eu inca nu am dat divort.. desi am 2 ani de cand ma tot framant.. De ce stau si eu in relatia asta? Nu stiu, de proasta probabil... desi a fost vorba de adulter, si numai eu stiu cum am "trecut" peste, desi acum e de o indiferenta nesimtita as putea zice, cand asteptam un bebe, pe care s-a batut cu pumnul in piept ca il vrea de numa-numa... Nu stiu ce astept, pentru ca am casa mea, un salariu relativ ok, parintii care m-ar ajuta. Am tot sperat ca va fi bine, insa atat stie sa imi scoata pe ochi ca el aduce bani mai multi in casa, prin urmare el e cocosul, eu nu am dreptul sa comentez nimic, de unde vine, de ce la ora aia, etc. etc. Simt incet incet imi pierd orice respect si dram de iubire pe care-l mai am, si probabil il voi lasa singur, cu cariera lui inaltatoare pe care a pus-o mai presus de familie si de prieteni. Aaa, si imi repeta des in ultimul timp (probabil are colegi care-l invata de bine) cum noi femeile de aia trebuie sa facem 1 milion de treburi, ca sa incercam sa ne ridicam la nivelul barbatului, si oricum nu vom ajunge acolo niciodata. Femeia e facuta sa fie sclava toata viata, iar barbatul regele care trebuie slujit...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Procentul de 99% este jenant.. .. mie imi suna a: voi alea, neveste "cica" multumite.. ia nu va mai prefaceti ca va merge bine.. las ca toate-mi sunteti in aceeasi galeata.. ..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceste subiecte sunt puse pt a ne ajuta prin sfaturi si solutii,nimeni nu vrea sa jigneasca pe nimeni,eu am stat intr-o astfel de casnicie ,dar in acelasi timp ma bucur ca am avut curajul sa renunt la timp pt mine si micutul meu.Acum am parte numai de liniste si fericire. De ce sa permit cuiva sa imi umbreasca viata prin egoismul sau? Pt mine micutul meu tot ce e mai bun in viata,un om iresponsabil,care in loc sa ii puna un zambet pe fata ii pune o lacrima. Cel mai greu lucru pe care poti sa il faci in viata e sa pui zambetul pe fata unui copil. Anda,mami lui Stefan Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Titlul subiectului este gresit formulat, s-a mai spus, nu mai insist. Eu am intrat sa spun ca admir din inima cuplurile care au stiut sa treaca peste greutati (adevarate: razboaie, foamete, moartea copiilor, nu lipsa brusca a banilor de cosmetica saptaminala sau neervi de colac lasat ridicat la wc) si sa ramina impreuna peste ani, care in ciuda problemelor, si-au pastrat respectul, increderea si afectiunea pentru partener. Cred ca sintem victimele filmelor de Hollywood si cerem de la casatorie ceva ce nu poate sa fie. Iubirea in casatorie nu tine numai 3 ani, dar artificiile dispar (sau se raresc substantial) pentru ca oricum intervine rutina. Dar exista si rutina buna, calda, a caminului, a lui "home sweet home", linistea pe care ti-o gasesti acolo, duiosia gatitului mincarii preferate a sotului, a mersului lui la pescuit in fiecare prima duminica a lunii, multumirea unei dup-amieze de simbata cind casa e proaspat aspirata si aerisita. Dar astea se intimpla atunci cind nu mai stam sa cintarim pe balanta analitica ce fac eu si cit face el, ci acceptam ca azi fac eu, ieri a facut el. Pentru ca eu cred ca exista destule cupluri in care barbatul isi ajuta partenera, iar aruncatul pe canapea cu telecomanda in mina si legendara replica "fa, adu si mie o bere rece" sint mai mult chestii de familia Bundy. Asa ca eu respect muult atit femeile care gasesc puterea sa plece din casatorii abuzive, cit si pe cele care gasesc resursele sa mentina calea de mijloc, fara sa pretinda imposibilul, fara sa se cramponeze de artificiile care urla a "standard de viata" din povestile de iubire vesnica" din filme...Fmeile alea care poate pentru unele inseamna ca fac compromisuri si se calca in picioare ______________________________ If you can't say something nice, then don't say nothing at all "In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisigri, [asia]! Asa de frumos ai redat tu acolo cam ce simt eu in casnicia mea! Probabil ca si eu voi divorta (cum imi tot repeta sotul meu azi) pe motiv ca sunt nemultumita din punct de vedere financiar (salariul lui este blocat pe urmatorii 2 ani). As vrea sa plec din tara, insa daca vreau familie, sunt obligata sa raman si poate de aici si frustrarea mea (care este mai mult decat evidenta [q]). Deja caut un al doilea job, am ajuns sa vindem si din lucruri, oribil! [q] In rest, este cel mai bun sot si tata posibil, insa ma omoara incet gandul ca nu ii ofer copilului cel mai bun viitor posibil si stau asa, aici, doar de dragul lui, ca-i mare patriot! [alcool] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...