Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce stau stau 99 % din femei in casnicii comprom


Recommended Posts

Nu stiu cat de dramatica este situatia la noi. Timp de 2 luni eu nu voi avea niciun venit (absolut deloc), stam in chirie cu copil mic (1.5 ani), sunt nevoita din bani imprumutati sa platesc salariul asistentei si femeii de serviciu, sa investesc o gramada de bani in amenajarea cabinetului (am primit de la primarie o sala care nici macar usa nu are [bang]). Deci pe langa creditul pentru cabinet mai pun in socoteala: amenajatul spatiului, mobilarea cabinetului, dotarea lui cu aparatura (care ma duce lejer la cateva mii de euro) si medicatie de urgenta. Mai nou mi se impune de catre comunitate/consiliul local/Asociatia Pensionarilor sa fac si garzi de noapte si de week-end pentru "binele comunitatii", probabil neplatite desi ei zic ca da (insa de unde sa aiba primaria bani, sa fim realisti??). Am refuzat, caci nu asta-i pregatirea mea sa fac urgente. Sunt deja satula de hartoage, si drumuri la institutii, si situatii, si rapoarte, la munca sunt "sub asediu" aproape continuu [:D], ba mai fac si munca voluntara pentru turistii si copiii din tabere. Nu ma plang, caci imi place ce fac, insa nu in conditiile acestea, nu sa stau sa ma uit mereu in portmoneu ca am bani de drum azi (fac naveta), ca aman de aproape un an o vizita la coafor din motive financiare. Nu-mi este frica ca nu ma voi descurca singura, in alte tari as castiga bani mai multi si mult mai usor (si nu, nu visez! [:D]), dar sotul nici nu concepe macar o secunda ideea de a pleca din tara. Eu sunt deja hotarata sa-mi iau certificatul de conformitate europeana (documentul in baza caruia pot profesa aiurea) si il pun pe sot in fata faptului implinit. Voi vedea atunci cum reactioneaza si ce decizie va lua. Insa eu sa ma chinui asa, in chirie, cu naveta, cu copil mic, nu ma vad. Ma deprima cumplit numai gandul. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

de ce stau 99% din femei in casnicii plecate de mult: -de dragul celor mici("copilul meu ramane fara tata,va creste rau din lipsa unei maini de fier in casa) -de dragul casei("voi ramane fara o locuinta...e casa mea pana la urma de ce sa plec") -de dragul oamenilor("vai ce va spune lumea...voi fi barfita pe la toate colturile) -de dragul rudelor..parinti surori frati care poate nu stiu ce se petrece intre ei de fapt("fata mea nu-ti distruge caminul..eu prin cate am trecut cu taica-tu") -de frica("voi ramane singura a nimanui") -de grija partii financiare("nu voi putea lucra ,nu am cu cine lasa copilul in timpul in care lipsesc") -de teama partajului si custosiei("daca din razbunare va incerca sa obtina custodia") DECI CAM ACESTEA SUNT REPLICILE SI MODIVELE UNEI FEMEI CARE SE COMPLACE INTR-O CASNICIE FARA VIITOR!PAREREA MEA E:FUUUUGGGGGGIII(pana nu e prea tarziu) mama de prichindik poznasha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar Alexa acestea sunt o parte din motive,dar sa sti ca eu am intalnit cazuri cand ea are toate posibilitatile financiare,materiale si parintii alaturi si tot nu vrea sa renunte si trece zilnic prin umilinte si bataie.De multe ori ma intreb de ce? Eu zic ca lipsa personalitatii are un cuvant de spus,acolo unde nu exista respect reciproc nu exista nimic,mai ales ca acest cuplu numai are o viata conjugala de doi ani,e un caz cutremurator pt mine mai ales ca la mijloc e o fetita care e traumatizata si are abia 5 anisori,traieste un cosmar vazandusi parintii tot timpul in razboi. Anda,mami lui Stefan Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blackgirl...pai gaseste undeva tu de munca inafara....lasa copilu` cu tati...dupa un an sau doi incerci sa-l convingi.....si tot asa....gandeste-te ca nu-ti va da acordul in veci sa iesi cu copil minor din tara daca el nu vrea.pleaca tu pentru bani si cativa ani asta e... apoi vedeti .mai ales ca spui ca tatal e extraodinar. e greu din ce in ce mai greu dar trebuie sa lupti nu sa fugi......esti medic?cam naspa dar...stiu ce spun mama e asistenta unei doctoritze.....ele doua o duc bine..dar e zona buna,cabinetul a fost renovat cand era usor cu creditarea...intelegi tu.. [pup] Madalina [mamica] de minunica [url="http://picasaweb.google.com/lhmadalina/EVAMARIA#"]poze cu Eva-Maria[/url] 14.08.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect. Am citit toate postarile voastre si aveti dreptate. Eu am fost un copil ai caror parinti au divortat. tanjeam atunci cand vedeam alti copii ci ambii parinti de mana, dar acum, cu creier matur, o felicit pe a mea mama ca m-a scutit de o viata cu scandaluri si cu violenta. dar, vorbim de iesirea dintr-o casnicie unde exista certuri, tradare si chiar violenta. dar ce facem atunci cand dragostea a murit? Atunci cand incerci ani la rand s-o resuscitezi si nu-ti reuseste? Cand nu gasesti subiecte de discutii comune si cand tacerea se lasa?? Cand e prea liniste! O liniste obositoare, o tensiune a unei vieti fortate impreuna de dragul obisnuintei sau a unor cutume????????????? [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url] "Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti Anca ca o astfel de casnicie am avut eu,si am hotarat ca ar fi mai bine ca fiecare sa isi dea un alt sens vietii,singuratatea in doi e cumplita,o dragoste pierduta e pierduta,asta presupune ca nu am ales persoana potrivita,nu degeaba exista divort pe tema nepotriviri de caracter.Eu nu am avut nici scandal nici violenta in casnicie,dar pur si simplu nu mai mergea ma sufoca pur si simplu,a fost intradevar si tradare din partea lui la inceput dar am mai continuat 8 ani in speranta unui camin reusit,dar in afara faptului ca ma minteam singura nimic altceva.Atunci cand suntem tineri totul e roz si traim cu speranta ca celalt se v-a modela dupa noi,greseala majora.Fiecare om isi doreste sa fie iubit,sa fie dus pe culmi ale fericiri,daca nu exista toate astea e o relatie incheiata. Eu zic ca nimeni si nimic nu te poate retine intr-o relatie atata timp cat nu mai ai nici o satisfactie.Nimic nu se compara cu linistea pe care o ai atunci cand decizi sa iti dai o alta sansa vietii.Daca tu nu o faci nu o face nimeni pt tine. Multa fericire,liniste si sanatate tuturor!!! Anda mami lui Stefan Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da,..dupa divort se lasa o liniste (chiar dureroasa)iar dupa atatea certuri si scandaluri care un timp au fost parte din viata mea(la ordinea zilei)mi se parea stranie!Tottttt femeia! [bibe]Mama de ingerash poznash[:D] [olala] Ochiistele,buze soare Cand zambeste e stupoare Mi-a dat Dumnezeu un sfant Inger trimis pe pamant... Frumusetea ei cea rara Face ochiul sa tresara Iar surasul ei cel dulce Bucurie imi aduce...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

d'acum la 76 de ani unde sa mai gasesc alesul la cimitir? [bibe]Mama de ingerash poznash[:D] [olala] Ochiistele,buze soare Cand zambeste e stupoare Mi-a dat Dumnezeu un sfant Inger trimis pe pamant... Frumusetea ei cea rara Face ochiul sa tresara Iar surasul ei cel dulce Bucurie imi aduce...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nu inteleg de ce se leaga aici toata lumea strict de titlu,si pe deasupra exagerari la maxim,eu zic ca cine pune un subiect pe forum vrea sa auda sfaturi si raspunsuri,nu sa i-a lectii de viata. In viata cel mai greu e sa gasesti o persoana sa stie sa te asculte fara sa te judece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...