Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Salut! N-am citit din urma, Sanzi, deci mai vii sau nu in Hawaii. Vad ca pe pagina 18 se zice ca mergeti in Ro. Ca raspuns la intrebarea ta, nu, nu toti copiii de kindergarten citesc asemenea cuvinte, doar cei avansati. Daca vei avea ocazia sa mergi la clasa vei observa ca nu va fi singurul asa avansat in clasa lui, dar va fi printre primii cativa, ba chiar s-ar putea sa fie 1 sau max 2 si mai si. Nu iti face griji ca se va plictisi in clasa I, ii vor pune pe nivele diferite la citit. Doar sa fii sigura ca il pun la nivelul la care e. Bogdan era tot asa ca David ca nivel, din ce imi spui tu si nu mi-am dat seama ca il pusesera la cel mai de jos nivel initial (citea propozitii de genul "the cat is on the mat"--in vreme ce el in vacanta dintre K si clasa I citise unsprezece carti cu capitole-- mai ales Junie B Jones) si abia dupa ce le-am atras atentia i-au dat un test si l-au avansat vreo 6 nivele (carti), apoi in sfarsit in semestrul II abia l-au pus la nivelul lui adevarat. Invatatoarea abia la ultima sedinta cu parintii a fost clar ca a stiut in sfarsit bine de tot despre copil, la inceput era total paralela cu ce stie/face/poate copilul. Deci una peste alta, tine legatura cu scoala, dc. invatatoarea e cu adevarat atenta si tu tii aproape, nu mi-as face griji. E avansat, dar nu e ani lumina, va fi OK, dar totul depinde de invatatoare, sa fie dedicata si deschisa la diferentele dintre copii, sa nu astepte roboti identici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 239
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ruxij, am tot schimbat prioritatile...merg in Romanica, vreau sa imi fac analize mai temeinice...(imi era dor de tine...ce mai face Bogdan?) Mersi pt sfaturile cu scoala...uf...sunt ba de stanga, ba de dreapta...nu vreau sa iau o decizie gresita si sa regret[q]. Sper sa aiba o invatatoare buna... Acum suntem pe lista de asteptare la o scoala f buna charter...e nr 8 pe lista...sa vedem daca ajunge in clasa pana la inceperea anului scolar...dar tot programa de stat au[:D] Ramona, am vb de anul trecut la scoala[:D]...programe speciale pt "gifted" au din clasa 3-a...acum mi-au spus ca il pot ajuta cu niste programe in timpul claselor ca un fel de "cluburi de reading sau math"... Ce greu e sa fii la rascruce de drumuri...mai ales cand decizia pe care o iei iti influenteaza propriul copil... Sa vedem...[:-@] Nici la math nu e mai prejos[q]... Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, am mai pus cateva poze cu ce am mai plantat prin curte si ce a mai supravietuit: http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/3506324184/in/set-72157615693638002/ slabutz...slabutz... Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi,eu in locul tau i-as face o evaluare profesionista ,adica as vedea daca este intr-adevar gifted si pe unde sta exact .Cu o astfel de evaluare in mina poti pretinde orice de la public school adica va avea drepturi garantate prin lege nu mai stai sa te certi cu vreo teacher care ii vrea pe toti la fel si stii si tu exact ce sa faci pt el.De asemenea e bine sa vezi ce zice legea in statul tau despre drepturile copiilor gifted,fiecare stat are astfel de prevederi.Nici in alta scoala alta decit cea publica school ,ai garantia ca "nevoile "lui vor fi adresate in mod corespunzator doar pt ca scoala are un nivel academic mai ridicat .Un copil cu adevarat gifted ,nu unul care e doar destept,are nevoi individuale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi, imi pare rau ca nu mai vii in Hawaii, dar sper sa ne vedem neaparat cu alta ocazie. Poate la anul! Eu imi cer scuze ca nu am mai prea citit, ceva probleme personale si la mine. Chiar nu stiu ce mi-a venit de am deschis asta seara subiectul, cred ca e semn ca mi-am revenit:). Am inteles ca ai avut si tu ceva problemute, din putinul citit. Doamne Ajuta sa fie totul bine cu analizele. Pe mine dc. m-a mai intrebat cineva ceva pe alte pagini, nu am citit, mai ziceti odata :)) Bogdan e f. bine, al doilea semestru in sfarsit a fost super bun si in sfarsit am auzit si eu din gura invatatoarei niste lucruri pe care le stiam si eu, bune sau mai putin bune, dar adevarate si care in sfarsit au dovedit o intelegere a copilului. Si desigur ca m-am bucurat ca in sfarsit am auzit si eu si lucruri bune, dupa 2 ani, ca de la preschool nu mai auzisem de copilul asta nimic de bine, ci numai tampenii sau indiferenta [bang] E un copil dificil intr-adevar (obositor ca nu asculta, tb sa i se spuna de 100 de ori o chestie si poate se satura), poate au si ele dreptate. Acum iar face pe clovnul prin clasa, asta inseamna ca se simte bine :) La pian a avut un concurs acum doua saptamani si a castigat si el un premiu, o cupa mica pe care s-a grabit sa o arate atat pe strada cat si la scoala, asa de incantat era, mai ca a dormit cu ea in pat:)) A luat media 23.5 puncte din 25 la concurs, cea mai mica nota luand-o la cantatul la patru maini (22/25), el si fetita cu care a cantat nu au exersat suficient de des impreuna, e greu sa te intalnesti. Au facut treaba f. buna, dar au fost putin desincronizati totusi. Acum zice ca vrea sa exerseze mai mult ca sa ia cea mai mare cupa:)) Sa il vedem:) La inot am avut pauza destul de mare abia am inceput din nou si inceputul e cam greu. Cat am fost eu la NY a mers cu tata la inot si cica se juca si nu asculta instructiunile. Tipic. Astazi am fost pt. prima oara impreuna si am folosit cele mai mari amenintari si santaje si a inotat ca lunea. Oricum la inot una peste alta, am regresat. Si la citit am stagnat, nu mai avem timp si nu mai pare la fel de interesat ca anul trecut. Cred ca incepm in vacanta din nou. La mate mergem OK, ne apropiem de tabla inmultirii. La testele de spelling la scoala facem 100%. De jucat acum se joaca singur pe strada (adica cu copiii), fara mine dupa el, pentru prima data. Dar e in raza mea vizuala, nu ii dau voie de ex. la parc, care e la 2-3 strazi si unde nu il pot vedea din casa sau din fata casei. Gata cu evaluarea anuala a lu' fi-miu. Abia asteptam sa se termine scoala sa ne incepem calatoriile in jurul lumii (vorba vine:)). California-New Jersey-Hawaii in luna iunie. In rest sper ca toata lumea e bine, Ramona, Andrada, Lai, AC (de AC stiu, ca ne-am vazut), Carmenbr si restul fetelor. Liris, ai grija, si eu zic sa mergi la dr., probabil nu e mare lucru, dar mergi. Ce nastere usoara! Super! Va imbratisez, Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria suntem raciti cobza... si am de terminat capitolul cela de carte... pana pe 20 mai sunt ca sclava pe plantatie. Lisa[olala] esti o frumusica, dar premiul de printesa l-a furat gagalicea [pup] Liris eu te sfatuiesc sa mergi la medic. Fara o palpare orice durere poate fi totul sau nimic. Mai ales ca ai nascut asa usor nu fii tentata sa exagerezi. Mergi cu tot cu copiii pentru ca nu te alegi neaparat cu un tuseu vaginal si la o adica il scoate asistenta nitel pe Robert sa coloreze afara. Crismir hmm sotul meu e calmmmmm... daca ma suporta pe mine vijelie... restul e nimicuta [:D]. Noi suntem mereu bucurosi de oaspeti. Sa nu pice in perioada hawaiana sau la conferinta mea de dupa, in rest aici pe baricade. Sanzi greu cu decizia cu scoala... Si in afara de liberul Montessori si privat si public lupti cu sablonul. Eu tocmai am luat rezultatele de la testarea fiica-mii . M-am cam luat de headmaster pana am plasat-o cum ar fi fost corect. Trebuie sa fii foarte atenta la ce zic ei. De exemplu fiica-mea dupa ei este avansata la reading (pe naiba... fiind trilingva bungheste aproximativ phonics + c blends+ c digraphs si o parte a vocalelor lungi ...). Aproximativ inseamna... ca eu nu garantez ca daca nu zic in engleza nu-mi citeste in alta limba sau intr-o mixtura. asa ca am ramas uimita. La mate e 100% testul scolii publice si numai 5/9 la cel privat. Si m-am crucit. Pentru ca daca e buna la ceva apai la mate e chiar buna. In mod formal aduna, imparte, scade numere mari si inmulteste numere mici. Deseneaza si construiesti figuri in spatiu. Ea intra acum in k !! Dar vezi tu testele cu pretentii sunt alambicate dpdv vocabular si ea la asta se plictiseste repede (cum naiba explica ei scorul ei minunat de comprehension?) asa ca raspunde la una din doua si la restul viseaza pe pereti. La testele de KUMON care-s pragmatice e foarte buna. In fine pana la toamna vocabularul ei mai creste si si atentia poate poate [:D] Ruxij bravaaaaa pentru baiet... Cu baietul te-nteleg... de nu te-as mai intelege... nu pot sa o las la gimnastica fara mine pe acolo ca mi-e ca o recuperez in bucati. Si da, da si io recunosc ca m-am intalnit cu Ruxij:) C-am furat-o in miez de noapte de la stiinta, c-am alergat-o prin parc si c-am lasat-o muta pana si-a venit in fire. Eu am placut-o repede. De Sanzi cu venitul stiam dejaca ne-om conversat. Da poate ii facem noi o vizita ca aici... nu mai vine primavara.[bang] Ploua toata saptamana si 50-60 [bang] Ramona asa zic si eu cu homeschoolingul. E fain, dar tare obositor. Mi-am propus sa-i aduc la un anume nivel cu limbile, dar mi-e din ce in ce mai greu. Ma ucide planificarea mixturii de joaca cu treaba. Au crescut si fiecare cu dorintele lui... greu sa fii profesor de pitici. Iar distanta dintre ei fiind mica rivalitatea e maaare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB, daa, buna idee, ne invitam la Sanzi la primavara, cand ne ingheata fundurile pe la noi pe acasa:) Daca scap de prietena mea din Mineapolis, care cum ma prinde, cum ma agata sa vin la ea sau ea la mine si mie mi-e greu sa zic nu:). Chiar ma gandeam sa ma duc in Ro de Craciun, ca sora-mea are si ea niste probleme si nu stiu cum o sa fac cu prietena, mi-e mila sa o las singura aici de Sarbatori. Sarbatorile sunt f. grele pt. mamicile singure, mai ales aici, cand nu ai parinti, rude, pe nimeni. Fetita ta, AB, e chiar ani lumina avansata la mate. Interesante rezultate la testele alea, adica ciudate fata de ce stii tu despre copil. Succes, va fi bine, mai avem noi si urcusuri si coborasuri, si profesori mai buni si mai putin buni, dar dc. ne ocupam acasa, nu raman goluri si asta e ceea ce conteaza. Si mai ales sa fie copiii fericiti si sa se simta bine la scoala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Usa de la casa mea e LAAAAARG deschisa!!!! Sunteti welcome anytime (cu exceptie 15 iunie-10 iulie aproximativ cand vom fi in Romanica)... So, cand pun tortu si sarmalele la cuptor????[:D][:D] ABurel, pai fatuca ta intra abia in kinder? Nu face 6 ani in iulie? Acu ii testara si pe ei la montessori dupa IOWA...dar rezultatele le vom avea abia in iulie... La scolile la care am fost (charter, ca cea din cartier e obligata sa ne ia cu bune cu rele) testele erau extrem de simple[:D]...le-a facut 100%...dar odata cu el si multi alti copii[:D] David e bun la reading...din cate imi dau io seama...citeste si in romana destul de bine, cu scrisu e mai greu...vad ca spelluieste cuvinte simple cam de nivelul 2 in reading... Cu mate...nu imi fac nici eu pb...si el face adunari si scaderi cu orice numar (mai ales cu ajutorul lectiilor montessori) pana in 9999[:D], inmultiri si impartiri (doar cu ajutorul lectiilor montessori...a invatat si cateva pe de rost...dar nu prea multe...). Asta nu mi se pare asa extraodinar...mai ales pt un copil montessori...Ce imi place este ca gaseste mereu solutii la probleme de genul: memoreaza ca 10+5 fac 15 si daca are 10+7 il face asa: daca 10+5 fac 15, atunci mai pun inca 2 si fac 17[:D]...sau la inmultiri...daca 3*3 fac 9, si 3+3 fac 6, atunci 6+3 este egal cu 3*3...si spune ca el a "inventat" metoda asta de calcul[:D]. Deci il vad ca gandeste, si nu memoreaza rezultatele pur si simplu...Rotitele lui se invart mereu[:D] Daca as alege privat...cu siguranta ca as ramane la montessori pana la adanci batraneti...dar nu avem o scoala publica montessori... Si inca ceva...nu toate montessori sunt la fel...[q] Arminad, super ideea...acum fac research...La scolile la care am fost mi s-a spus ca abia la sfarsitul clasei a 2-a ii testeaza si din clasa 3-a se formeaza clase separate de gifted... Eu nu imi vad copilul neaparat ca gifted...il vad istetz[:I] ca orice cioara [:I] dar nu vreau sa exagerez...In schimb...vreau sa iau o decizie corecta si sa stiu ca e cea mai buna pt el... Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij, noi am renuntat la inot...Avem pool in curte...are copilul mama cu ceva medalii la concursuri[:D] in tinereti de mult apuse...mai zbier eu nitel la el ca sa isi revina cu inotul[:D] Inoata ok... Vreau si eu sa il aud pe Bogdan cum canta la pian!!![:I] Si profu lui face un show cu studentii lui la pian, dar nu concurs...[q] Eu vreau concurs sa mai invete si copilul asta sa piarda ca boceste la orice cand nu e pe locul 1!!!!!!!! (avea si David un trofeu la pian, dar i l-a "donat" lui Alvaro[:D]....!!! hihi...) Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut bebelusi grasunei, Aidan, Ana Ciufulita (ce bulanase si ochi albastri are) [olala], papusica mica de Liris ... plus alte poze cu gradinile, casele si oameni veseli. N-am citit ultimele 3-4 pagini, dar recuperez eu. A vazut careva Oprah azi? Au pus un cupon pt free meal la KFC (n-am mai fost acolo de vreo citiva ani, da' cica au bagat si grilled chicken, asa ca poate le fac o vizita). Cuponul se poate printa pina miine, de 4 ori de la acelasi calculator. http://www.oprah.com/article/oprahshow/20090430-tows-kfc-coupon-download Revin. Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...