Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mereu uit cite ceva. Old age![:D] Liris, mie mi-a placut cel mai mult ideea lui AB. De acord sa nu mentioneze copilul si suna mai bine "over the summer" decit sa spuna ca sta sase luni. Daca o intreaba in mod special e altceva. Bafta multa, conteaza sa ai un pic de ajutor mai ales ca-s doi micuti. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 239
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc de raspunsuri! Inca nu ma ingrijorez, doar ma gandesc daca sa o fac sau nu :). Ramona si Aidan spune la "th", "f" sau "t" la "thirsty" spune "firsty" si la "thank you" spune "tank(tenk) you".Si "r" e foarte englezesc, nu american ca avem sky UK si de acolo prinde cuvinte englezesti ca "rubbish", "loo" si altele. Am mai citit pe net ca foarte des intalnita "problema" asta dar na, ma gandesc si eu... Acum vorbeste tot mai mult si in germana dar e pocita rau, din cantecele ce le canta nu inteleg nimic(ma rog nici daca ar fi corecte nu as intelege :) dar chiar nu suna a germana, suna a un fel de germana dar inventata lol cum faceam eu cand eram mica cu engleza, ma prefaceam ca vb engleza). Spune si cuvinte multe, masina nu mai e "car" e "auto", nu mai spune "sorry" sau "scuze(stuze)" spune "entschuldigung" si tot asa, incet inlocuieste tot pana nu ne mai intelegem deloc LOL Apoi vine mama la noi, ea ii da pe romana si o sa fie ca la balamuc aici LOL Adriana si Aidan - 3 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai el e bilingual de acum, le mai incurca. Asta il mai intirzie un pic, asa a fost si la noi. Oricum, e mic, eu nu mi-as face griji. Daca nu observi clar ca are vreun defect major la vorbire, astealalte se rezolva in timp. Multumesc Andrada. Husbandu' e cu geometria.[:D] E dotat cu trimmer, edger si alte unelte care nu stiu sigur cum se numesc. Cica-i dau multa bataie de cap cu dezordinea in care le plantez pe toate. Men![:D] Mi-am adus aminte cum tot vorbeam despre baia ta. Deci ce as putea sa va mai povestesc despre gradina mea?[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuscra, Eva mea spune "th" in loc se S, Z si Tz (tzandara); deci zice "thun" in loc de Sun, "thipper" in loc de Zipper, la fel si cind S sau Z sint in interiorul cuvintelor, tine limba intre dinti, afara, in loc in spatele dintilor, in gura. Am fost la evaluare, la 2 dr diferiti, cica e normal, da' eu tot stresata sint. Cica daca nu se corecteaza pina la 7 ani, atunci o sa faca terapie. Pai daca deja e prea tirziu? Ma streseaza si pe mine asta f tare. (celelalte litere/cuvinte le spune bine, da' ai fi foarte uimita sa auzi cit de multe cuvinte au inclus fie un S, fie un Z in ele!!! aproape toate!) In plus, cind vorbeste, ea e mai repezita, vrea sa zica multe si repede si incepe sa repete cuvintele uneori, pina isi gaseste alt cuvint sa spuna mai departe. Sper sa treaca problemele astea cu vorbitul. Despre mutat, nu conteaza daca e anul asta sau la anu'. Viziteaza Europa cit puteti de mult, bine ziceai ca Aidan o sa invete mai multa germana, iar anul urmator poate au mai multi bani si va trimit intr-un loc mai fain. Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuscra, pup fata frumoasa! Sa astept pana la 7 ani? Nu cred ca pot, am sa stau pana la 4 ani jumate cel tarziu dapa care ma duc la logoped sa vad ce e de facut. Nu pot sa stau pana la 7 ani. Nici vorba! Am fost foarte tristi ca nu am putut pleca. Asta este, JP isi va termina scoala in liniste, fara teama ca il trimite in razboi, Aidan invata germana si calatorim, am facut tot felul de rezervari pt anul asta :)).Cum am auzit ca nu plecam m-am apucat lol La anul nu ne mai muta ca in mai 2011 scapam de Navy! - yoohoo! nu te mai muta nimeni pt jumate de an.Asa ca ne vedem sigur in vara anului 2011 :) Gata ma duc la somn! O zi super va doresc! Adriana si Aidan - 3 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooooh, abia astept s-o vad! Urmeaza si la noi, dar tare mi-e teama de aventura asta. Poate faci un tutorial pentru din astia speriati ca noi. Schimbi cu totul sau renovezi cabinets existenti? Eu i-am intrebat pe unii si mi-au dat un estimate pe nevazute (deci clar nu e valabil[:D]) de $4500 doar pentru cabinets. Nici nu stiu cit ar fi countertops, de care sa alegem (n-am uitat povestea cu radiatiile) etc. Mai bine stau pe pace.[:D] Anyway, care plante rosii? Alea din spatele lui iepurila? Daca despre aia zici, e un soi de oxalia - neam cu trifoiul cu patru foi. Pot sa-ti trimit niste rizomi, dar am impresia ca la nord nu supravietuiesc peste iarna. Poate ne confirma Panteruta, a avut si ea si parca tin minte ca n-au supravietuit. Pe aici ii am cam zece luni pe an, sint happy cu ei. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Ramona asta e "your window of opportunity" ca in toamna ma apuc de bucatarie.
Andrada,tot cu Jose ala cu muschi?[olala][:D] Ramona,frumoasa gradina,ti-am admirat-o si eu. Corinadana mai e un pic ,ce trece timpul.Ia-o si tu mai incet cu toate ca parca ai prea multe pe cap.Si apropo de nume zi-i lui tati sa pregateasca si un nume de rezerva ,mie mi-au zis in luna a 7a ca e baiat ,pina atunci tot roz bombon vedeau[:D] Cu logopezii eu in calitete de Stan Patitu zic sa va duceti cit mai repede puteti mai ales daca va intra pe asigurari .Copiilor le plac in general activitatile astea de la logoped .Multe defecte de vorbire se corecteaza de la sine si sunt normale mai ales la copiii bilingvi ,altele nu ,de ce sa risti sa astepti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita e ok. Baietelul are probleme cu "r". Face un r frantuzesc100% ceea ce mandra nu reuseste. Tine limba dreapta si nu rulata... si zau daca pot sa-i fac ceva :) Doar nu l-oi trage de limba :)). Isi da seama si-i suparacios si "three" iese improscat de atata chinuiala din propria lui initiativa. Dar ii mai dau timp:) inca vreun an. Si Pantrutzo ai nostri sunt de-o seama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...