Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Conserve si muraturi pentru iarna


Recommended Posts

M-am pricopsit cu vreo 10 kg de vinete. N-am nici timp, nici loc sa le bag coapte la congelator (am facut deja o serie). Zacusca nu mai fac - mai am de anul trecut, nu am mari amatori prin casa. Intrebarea este - as putea sa le folosesc in vreun soi de conserva care sa fie rapida si cu manopera mica, si gustoasa? (Imi cer iertare daca exista deja postata reteta - dar chiar n-am timp sa citesc tot. Macar un link m-ar ajuta foarte mult.) Va multumesc pentru orice sugestie. "Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scuze ca abia acum am vazut cred ca vinetele atle si-au intalnit destinul demult [flo] este ceva reteta foarte buna mama o face eu din lipsa de spatiu si borcane nu am mai facut-o cu ardei copt pus pe fasii si vinete coapte tot asa pe fasii la borcan. Se consuma ca atare ca antreu sau se pot pregatii mancarica, dca mai ai vinetele [:D] cer rereta [flo] [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este excelent si eu fac asa, de la sare aroma legumelor este mai potentata si le ia la indemana mereu. Pe langa astea eu mai fac niste cuburi naturale de legume, cu radacinoase lasate la abur cat sa se inmoaie putin, apoi mixate cu sare, putin ulei de masline si verdeturi. Se fac pasta cu putina apa si se toarna in ghilajul de cuburi de gheata si se dau la congelator. Le pastrez in pungute si le pun la sosuri, super, fripturi , orice ce simt eu ca cere o textura mai fluida. La fel mai fac cuburi de verdeata care lepun direct in ciorbe si se dozeaza mai usor. [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Iulia si Silvia,pot sa toc ardei gras cu patrunjel si cu rosii si sa le pun la borcane asa,cu sare?Aveti o masura,de ex la un kg de zarzavaturi-o lingura de sare? Eu stiu ca,in copilarie,mama avea mereu borcane in combinatii asemanatoare si erau super in extra-sezon.Nu am acces la reteta,insa. :( Multumesc anticipat,am legumele deja la indemana,doar reteta exacta imi lipseste.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, eu faceam(acum nu mai fac din lipsa de spatiu ptr depozitat borcan, ma reorientez spre congelator)zarzavat ptr ciorbe astfel: gogosar tocat(puneam gogosar ptr ca imi place mai mult, este mai dulce, mai carnos)+ patrunjel+telina frunze + rosii, amestecate cu sare mare grunjoasa neiodata. sarea o puneam oarceum la ochi, destula oricum, si in mancare nu mai puneam sare. azi o sa incep sa pregatesc gogosari ptr murat, eu pun gogosari murati la rece - neopariti. am mai pus ieri 2 caserole cu boabe struguri negri, ptr prajituri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...