Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Conserve si muraturi pentru iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gogosari neopariti - ii pun asa de vreo 5 ani, si am pana in lunile calde 5 kg gogosari 1/2 kg zahar 3 linguri sare neiodata 2 linguri piper boabe 2 legaturi hrean 750 ml -1 litru otet gogosarii taiati sferturi, spalati si uscati se pun intr-un vas mare cu o lingura sare, se amesteca si se lasa o ora, dupa o ora se adauga zaharul si se mai lasa inca o ora, dupa aceea se adauga hreanul, piperul si otetul(aici puneti in fct de preferinte, cat de acrii vreti sa fie), se lasa 24 ore, amestecand cat de des putem. dupa cele minim 24 ore, punem gogosarii in borcane, nu presati prea tare si turnam deasupra lichidul care se formeaza din otet si zeama gogosarilor. NEAPARAT hreanul se pune razuit/zdrobit/etc, nu intreg sau fasiute, altfel nu tin sau nu se mureaza. se dau la rece borcanele si ...POFTA BUNA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Si eu pun gogosari la rece si sunt deliciosi. Dar mai am o reteta ca cea de castraveti bulgaresti. La fel de buna si aceasta (stau mai crocanti decat cei la rece). - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009) http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...