Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !(2)


Recommended Posts

Buna si de la mine.

DIANAD n-ai mai zis ce mai facusi.

ANIELKA ma bucur ca esti ok.Analize ai facut doar la 6 luni dupa interferon sau si mai devreme? Ca eu am facut dupa o luna (la insistentele mele,ca doctorita ... [:-@]) si au iesit toate varza: leucocitele in principal sunt cu valoarea 3 in loc de 4-8 si altele mai mult sau mai putin crescute/scazute.Si eu am avut intotdeauna analize perfecte.Doctorita a zis sa nu iau intr-o zi doza de interferon si saptamana viitoare sa repet analizele,probabil sa vada daca isi mai revin odata cu scaderea dozei.Dar in rest ma simt ok fizic,nu ma pot plange.Am intrebat-o si eu de proteina S100 ,cica sa mi-o fac doar odata la 6 luni ca acum n-are rost fiind pe interferon,dar nu ma iau eu dupa ea [8D],eu oricum deja mi-o facusem si o sa o mai repet macar pe-aia cam la 3 luni.De facut si eu mi-l fac acasa,singura,e f. usor cu pen-ul ala.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size3">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

monica: da analize am facut doar acum la sase luni.la mine tot leucocitele au iesit f mici, dar nu ma ingrijorez... cat despre rezultate proaste...cand am facut analizele la laborator trebuia sa spun daca sunt sub tratament cu ceva, cand am spus de interferon mi s-a spus ca nu e nici o problema deci... nu stiu ce sa zic. despre reactiile adverse de la interferon: eu il fac seara dupa ce au adormit copii, dar cu 20 min inainte de injectie iau paracetamol si de la prima injectie nu am mai avut nimic. Mi s-a recomandat sa iau vitamina c, pt imunitate, ca sa nu racesc. iti doresc multa sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica multa sanatate iti doresc ! Ai inceput o dieta alimentara? Stiu ca tu consideri ca mancai sanatos si inainte, dar nu e chiar asa. Lactatele (iaurt, branza, unt) si mancarea preparata termic nu e chiar sanatoasa cand vorbim de cancer. Citeste despre RAW VEGAN si o sa-ti dai seama de diferente. Mama mea avea o alunita/neg iesit in relief care o deranga cand statea pe scaun. Il avea de multi ani si o deranja destul de mult si chiar usor dureros. A fost la dermatolog, l-a vazut ..a zis ca e urat si prezinta potential malign si trebuie urmarit. Acum 3 saptamani-o luna a scos lactatele din alimentatie (carnea era scoasa de multa vreme) si alunita s-a uscat treptat si a cazut. Locul se cicatrizeaza. Multa sanatate si cum spuneau si alte fete. Astea nu sunt bazaconii. E demonstrat ca proteina animala hraneste celula canceroasa. Sunt n factori care declanseaza cancerul, dar proteina animala il ajuta sa se dezvolte si sa se extinda. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
fetelor, sunt un pic speriata. am in barbie o alunita sau neg ce o fi, mititel, il am de mult timp, cred ca de cel putin 10 ani care de ieri a inceput sa se inflameze. alaltaieri seara mi-am facut baie la par si cand mi-am tras bluza de la pijama l-am atins si am simtit ceva, l-am deranjat. a doua zi dimineata era rosu in jur iar acum arata ca si cand ar fi un cos sau mai degraba un herpes, a colectat ceva in varf. ma si doare bineinteles. am sunat seara asta la medicul de familie si maine ma duc sa-mi iau trimiterea catre deramtologie. din pacate nu stiu incotro sa o iau. sotul este plecat in delegatie asa ca nu pot sta prea mult pe la doctori saptamana asta. unde sa merg eu maine sa ma primeasca mai repede ? sper sa-mi zica si medicul de familie catre ce cabinete sa ma indrept. sanatate tuturor. albinutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la Bioderm, pe Eminescu Ti-l recomand pe dl Profesor Doctor Calin Giurcaneanu. Chiar daca nu ti-ai facut programare, te duci si cu siguranta d-ra asistenta va gasi un loc si pt nevoia ta...acum...depinde ce medic va fi, dar si ceilalti medici am inteles ca sunt ok acolo. Sanatate multa si crede ca va fi bine! http://educampion.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna fetelor!Monica, Albinutza, Anielka...cum sunteti?Se pare ca ma alatur si eu clubului de fete cu alunite "smechere". [bang] De azi dimineata ma doare si simt o arsura la o alunita pe care o am pe ceafa si care a fost rupta acum multi ani...cred ca vreo 20. Pana acum nu mi-a facut nici o problema, dar de azi dimineata ma doare chiar daca e atinsa de gulerul de la pulover.Am programare in seara asta la dermatolog... Sper sa vin totusi cu vesti bune.Multa sanatate va doresc si sa va pastrati optimismul! [pk] (eu sunt tare mamaligoasa in cazuri de genul asta! [alcool])PS. Monica, multumesc mult pentru deschiderea acestui subiect. Desi l-am citit de la inceput, am tot amanat vizita la dermatolog. Iata ca trebuie sa trec prin emotii mari (sper eu fara temei totusi) ca sa imi misc fundul. [:I]Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!id="size4"> id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALINA023 tin pumnii sa fie totul ok si sa te fi alarmat degeaba.

ALBINUTA,DIANAD ce vesti mai aveti? Sper ca bune.

ANIELKA sper ca esti tot super ok.Ai terminat cu interferonul?

 

De mine ce sa mai zic ... fizic si psihic ma simt super ok,ba chiar demult nu mai am nici starea aia pseudo-gripala - adica vagi dureri musculare - dupa administrarea interferonului. Dar analizele ies in continuare modificate de la el,adica leucocitele scazute si trombocitele la limita de jos.Ultima oara au iesit leucocitele chiar mici de tot adica 2,3 (de obicei ieseau in jur de 3,5 )si doctorita mi-a zis sa las afara doua doze de interferon,apoi sa le repet.Si automat leucocitele au sarit la 3,8 ( 4-8 sunt normale),iar trombocitele super normal.

In rest alte probleme:

Unu: mi-a iesit recent markerul s100 crescut 0,26 (in urma cu 3 luni jumate imi iesise ok, 0,08).Doctorita zice ca ea n-are incredere in laboratorul ala si ca nu-s mari si ca oricum n-or sa imi iasa mici.Si ca imi recomanda sa le fac la Synevo.Eu le-am facut din proprie initiativa, la un laborator din zona,adica ei mi-au recoltat sange si l-au trimis la Bucuresti,la ceva laborator d-ala cam "prin corespondenta".Na oricum,e doar un marker.

Problema nr.2 e ca pe cicatricea de la axila ,la operatia prin care mi-au scos toti ganglionii,mi-au aparut niste umflaturi ce seamana cu cicatricile cheloide sau hipertrofice ,din ce am vazut eu poze pe net.Dar avand in vedere istoricul,am fost la un eco general 4d si am pus-o sa le vada si pe alea.Totul e ok - iar in ce priveste formatiunile de pe cicatrice,mi-a zis ca par inflamatorii si ca sa revin peste o luna sa vada cum evolueaza.Nu mi-a dat nici bilet de trimitere la dermatologie,ca cica nu e cazul inca.(ecografista e si doctrorita de familie) O sa fac curand si un CT toracic,ca s-a indurat in sfarsit doctorita oncolog sa ma trimita si la asa ceva,asta abia dupa ce i-am aratat cicatricea.Si m-as duce si la dermatolog mai repede,plus vreau sa sun si medicul din Cluj,cel care m-a operat sa ii cer parerea.Aum sa vad daca merg/sun inainte sau dupa ce fac tomografia.Aia de la eco a zis ca la asa ceva se vede mai bine la ecograf,decat la tomograf.

Deci peripetii,sa nu cumva sa ma plictisesc [8D]

A ca uitam,SOFTURELA mersi de sugestii.Ar fi totul ok,daca imi poti sugera ce naiba sa mananc totusi avand in vedere ca mai am doar 50 kile la 1,70 [bang] Daca as fi o grasana,jur ca as tine-o doar in sucuri de legume/fructe si salate.Ca imi plac.Dar asa?

 

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna. Va doresc multa sanatate tuturor si in special acelor mamici care au o perioada mai grea acum. Merg si eu luni sa-mi scot vreo 2 alunite la Spitalul de Dermatologie. S-a uitat medicul dermatolog, dna dr Rodica Trifu si a zis ca cele 2 care sunt pe linia bretelelor de la sutien trebuie scoase. Nu s-a uitat la toate alunitele de pe corp, nici eu n-am intrebat mai mult, dupa ce mi-a zis ca trebuie scoase mi s-a cam luat piuitul. Acum ma gandesc ca ar fi bine sa se uite la toate alunitele de pe corp si sa vedem care e de scos. Acum imi e ciuda ca n-am intrebat-o atunci mai mult, ca nu inteleg de ce nu s-a uitat la toate de pe corp, cum s-a putut decide asa repede ca acestea 2 trebuie scoase. Or arata rau si si-a dat seama asa rapid? Stau cu stres pana luni.

 

Berti (august 2010) si Teo (aprilie 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISSTEO cel mai probabil sunt super ok alunitele cu pricina si ti-a spus ca trebuie scoase doar preventiv: daca-s pe linia sutienului le poate irita in timp.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...